Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Филм за живота и смъртта

7/30/2022

0 Comments

 
Иля Мечников успял да стане нобелов лауреат, но не успял (на два пъти) да се самоубие. Имал ли е късмет в живота Мечников, или е нямал? Или двете заедно?

Въпросът е поставен неправилно: ако се абстрахираме от едно е имал късмет; ако се абстрахираме от друго е нямал. Има само една тънкост, докато изследователите на живота на Мечников си играят на абстрахиране, той е трябвало да живее живота си минута подир минута. Това е отговорът: някои минути са били добри, други - не.

Така стигаме до финалните надписи:
Мнозина си представят живота опростено (едномерно и едноцветно) -  като тънка червена нишка, изпъната между 2 момента от оста на времето. Не е ли по-добре да си го представяме двуизмерно и двуцветно - като сума на моментите (с натрупване)? Ако в момента t си на минус, то казваме че си на червено; ако си на плюс, то казваме че си на черно. И още едно предложение: за да не ти горчи моментът Т в който пресичаш финала, то и тогава трябва да си на черно.
0 Comments

Абстрахиране

7/28/2022

0 Comments

 
Да се занимаваш с търговия на роби е мръсна (в буквален и преносен смисъл) работа, но пък падат добри пари. Ех, да можеше да се абстрахираш от мръсотията! Разбира се че можеш, казал си мъдрият физик Нютон. Ставаш акционер в такава компания. Хем си далеч от търговията с роби, хем печелиш от нея. Разбрал че е "открил Америка" и инвестирал 2 милиона днешни долара в South Sea Company.

Този трик (с абстрахирането) излязъл толкова успешен, че и обикновените хора се научили да го ползват. Историята показва че не само е имало черни собственици на роби, но че и бивши роби са ставали собственици на роби (клик + клик). Просто се абстрахирали от миналото си и цвета си.
0 Comments

One flew over the Newton's nest

7/27/2022

0 Comments

 
Giants dislike people standing on their shoulders but enjoy standing on the shoulders of others.
0 Comments

Били ли са американците на Луната?

7/27/2022

0 Comments

 
Да кажеш че американците са били на Луната е все едно да кажеш че българите са били в затвора. На Луната е бил Нийл Армстронг, а в затвора - Андре Токев.

Вече съм писал за това, даже и име му измислих - множествена склероза (да говориш за множеството, забравяйки че имаш предвид само някои негови елементи).
0 Comments

Обезценяване на висшето образование

7/26/2022

0 Comments

 
В последната си книга Йохан Хари споделя че е завършил обществени и политически науки в Кеймбридж, където получил сериозно обучение в това как да чете изследванията на автори в тази сфера, как да оценява аргументите на авторите и как да задава сериозни въпроси по темата. Моля? Това преди се наричаше "четене с разбиране" и се постигаше в прогимназията.

Висшето образование би трябвало да произвежда не четящи, а пишещи. Но не просто пишещи за това което са прочели, видели и преживели*, а за неща които са открили или измислили, вкл. неща развенчаващи общоприетите схващания. Всяка друга образователна "сделка" е измама.

___________________________________________
* 
това се нарича "преразказ" и "разказ", и също се учи в прогимназията
0 Comments

Вяра в магическата сила на имената

7/23/2022

0 Comments

 
Болницата "Света Екатерина" щяла да бъде прекръстена на името на професор доктор Александър Чирков. Сериозно? Да кръстиш една болница "Александър" е тъпо, особено когато е съсед на "Александровската". Е, пак добре че няма да я кръстят на научната степен на Чирков или на военното му звание.

Болницата имала проблеми. Била управлявана като лична, феодална, собственост в продължение на 16 години, като за последните 10 била проверена само веднъж. Да, ама ... освен болницата, проблеми има и царството, щом не се сеща да си проверява феодалите.

​А най-големият проблем? Царството вярва че със смяната на имената на феодала и болницата проблемите на болницата и болните магически ще изчезнат. Че то ако ставаше така, защо не прекръстят всички болници на здравници, а царството - на Хепиландия?
0 Comments

Hierarchy

7/22/2022

0 Comments

 
Inventors devote their lives to Simplicity, artists to Beauty, lawyers to Justice and mathematicians to Truth. There is, however, one essential difference: Simplicity, Beauty, and Justice are subjective, Truth is not.

​Many mathematicians would admit that Euclid's proof of the infinitude of primes is more beautiful than the Pythagoras's proof of the Pythagorean Theorem, but not one would say it is truer.
0 Comments

Безплатни лекции за журналисти (граматика)

7/21/2022

0 Comments

 
Една журналистка си мислела (подобно на БАНски старец), че македонският език е диалект на българския.

Друг журналист бил запленен от здравословния живот и затова пиел само прясна изворна вода. Наливал я от извора в огромни пластмасови бутилки и я пиел със седмици.

Поуката
Внимателно с граматиката, момчета и момичета! Толкова ли не помните разликите между минало и сегашно време? Македонският може и да е бил български диалект, но вече не е. Водата може и да е била прясна изворна, но след като сте я налели в употребявана пластмасова бутилка, вече не е.
0 Comments

Капитализъм с уж човешко лице

7/19/2022

0 Comments

 
Преди много години, в една далечна галактика ... бях започнал текста си "Капитализъм с човешко лице" така:

​Нобеловият лауреат по икономика Даниел Канеман разказвал следната история. С жена му открили хубав, но празен, мотел на запустял път насред гората. Собствениците били млада двойка, рискувала всичките си спестявания за да купи построения преди десетина години мотел. Те споделили че могли да купят мотела евтино защото предишните шест-седем собственици се били провалили. Не казали защо смятат че точно те ще успеят.

Подобни неща се правят и у нас, но в съвсем други мащаби. Българската фирма "Контракт" продава ДЗИ, белгийската банка КВС купува. Гръцката банка NBG продава ОББ, КВС купува. Холандската NN продава БГ бизнеса си, КВС купува. Австрийската Райфайзенбанк продава българските си дъщерни фирми, КВС купува. Защо КВС смятат че точно те ще успеят, не се знае.
0 Comments

Грамотност

7/18/2022

0 Comments

 
В далечното минало се бях възмутил от множественото число в заглавието на картината "Запорожци пишат писмо на турския султан". Какво е това "пишат", след като пише един - писарят в центъра на картината, а останалите гледат (защото са неграмотни)?

На пръв поглед, не съм бил прав - казаците правели впечатление с грамотността си. Когато през 1654 г. Патриархът на Антиохия пътувал със сина си към Москва през Украйна, синът записал в дневника си следното: "Сред казаците открихме нещо забележително: всички те, с редки изключения, дори мнозинството на жените и дъщерите им, могат да четат и знаят мелодиите на църковните песни."

От друга страна, бил съм напълно прав - хората можещи да четат, но не и да пишат, са неграмотни. Всъщност, те са още по-зле от нечетящите. Защото:
1. са също толкова писмовно неми, но
2. могат да бъдат облъчени с всякакви писмени глупости, срещу които нечетящите са "имунизирани".
0 Comments

Избързвания и закъснения

7/17/2022

0 Comments

 
Преди месец, мислейки за светата троица {свобода, братство, равенство}, избързах и открих (преди всеки друг) нова целочислена редица (OEIS A353187). Интересното в нея е че тя (като че ли) съдържа простите числа от вида 3n-1.

Днес размишлявам за троицата {формална интелигентност, оригинално мислене, формално образование}, за която вече съм писал. И понеже съм установил че между всеки два от трите ѝ елемента няма нищо общо, се запитах коя е лексикографски първата стриктно нарастваща редица от цели положителни числа, такава че от всяка тройка последователни членове всяка двойка са взаимно прости.

Редицата изглежда така: 1,2,3,5,7,8,9,11,13,14,15,17,19,20,21,23,25,26,27,29, ...

За съжаление съм закъснял с откриването ѝ с около 23 години. Кое е интересното в тази редица (OEIS A047255)? Това че съдържа всички прости числа.
0 Comments

Къде е интелигентността ти?

7/16/2022

0 Comments

 
Някои си мислят че интелигентността е в библиотеката ти, т.е. в образованието ти. Други си мислят че тя е в самия теб, т.е. в главата ти. Аз си мисля че тя е в това което правиш, т.е. в поведението ти. Нека разгледаме един подходящ пример:

Хитлер имаше библиотека с хиляди книги, сред които централно място заемаше най-изучаваният трактат по военно изкуство - "За войната" от генерал Карл фон Клаузевиц. Толкова пъти го беше прочел, че можем да сме сигурни: трактатът беше не само в библиотеката, но и в главата на Хитлер. И какво от това? Поведението на Хитлер показа самостоятелност по отношение на съдържанието на библиотеката и главата му: започна война срещу всички и нямаше как да не я загуби (заедно с библиотеката и главата си).
0 Comments

Market cap: Neither fish nor fowl

7/15/2022

0 Comments

 
Apple's market capitalization has exceeded 2 trillion dollars. Let me remind you that
Market capitalization = number of shares outstanding * share's current market price

Let me remind you one more thing you've probably forgotten. The number of shares outstanding is an objective quantity, and the current market price is an intersubjective quantity (i.e. a non-objective quantity, which is not entirely subjective because it is shared by different subjects).


Mathematics teaches us that pi and e are irrational and transcendental numbers, but no one knows whether pi*e is irrational or transcendental. Similarly, no one knows whether the product of objective and intersubjective quantities is objective quantity. In short, people may believe that market capitalization is something real, but they do so at their own peril.
0 Comments

Интелигентността не е парцал, втора серия

7/15/2022

0 Comments

 
Прекрасното на това да имаш много идеи, респективно - текстове, е това че можеш да ги разглобяваш и сглобяваш по различен начин, постигайки нови резултати. Днес възнамерявам да направя точно това, по формулата
Текст1 + Текст2 + Текст3 = Текст4 (по-долу).

Мнозина смятат интелигентността за парцал - колкото повече и по-бързо попива, толкова по-добре работи. Ще демонстрираме несъстоятелността на това схващане, давайки за пример колко малко и бавно е попивала интелигентността на един от най-интелигентните хора - Айнщайн. Като дете, 
Айнщайн проговорил толкова късно, че родителите му имали съмнения дали не е със забавено развитие. Като възрастен, на Айнщайн му трябвали две години за да запише в математически вид връзката на материята и енергията. За справка: Айнщайн първо видя връзката, след това я записа с думи и едва две години по-късно (по думите на Дъглас Хофстатър) тя се появи на бял свят в символна форма: E=mcc. Едва тогава, според Хофстатър, "математическото око" на Айнщайн видяло това, което "физическото му око" не могло да види през изминалите две години - това че равенството работи в двете посоки, т.е. това че масата може да се превърне в енергия, а енергията - в маса.
0 Comments

Science

7/14/2022

0 Comments

 
Science is mighty when it deals with small things and weak when it deals with big things. It can accelerate elementary particles, but cannot slow down global warming.
0 Comments

Икономика

7/14/2022

0 Comments

 
Иво Икономов е професор по икономика. Синът му Дино също завърши икономика. Иво редовно споменава в лекциите си че при константно търсене увеличеното предлагане на стоки и услуги води до обезценяването им, но никога не се сети да каже на Дино да не инвестира ресурсите си в диплома по икономика, заради това че увеличеното ѝ предлагане е довело до обезценяването ѝ.
0 Comments

Мрънкат ли българите?

7/12/2022

0 Comments

 
Българите, казват, се оплаквали много. Разни умници дори организират мероприятия да ги отучат от това. Аз пък казвам че българите малко се оплакват и ще се аргументирaм.

По време на глад в Китай американците изпратили на китайците безплатна царевица, но последните отказали да я ядат. Ние не сме животни че да ядем царевица, казвали те и продължавали да умират от глад.

Българите, обаче, не само че ядат храна за животни (хляб от фуражна пшеница), но и си я плащат. И не са казали една дума срещу това. А после се намират разни неразумни юроди да ги обвиняват че мрънкали много.
0 Comments

Хеликоптерен поглед

7/12/2022

0 Comments

 
Съвременните ръководители, казват, трябвало да имат хеликоптерен поглед. Пълни глупости! В миналото ръководителите бяха приземени и решаваха земни проблеми по земен начин. Например:

Когато в Баркшър имаше бунтове, а в Лестършър - излишък на зърно, кралят на Англия решаваше да размени местата на съответните графове. Защото този на Лестършър имаше опит в справянето с бунтове, а този на Баркшър беше по-добър в събирането на данъците.

Днес от ръководителите се очаква да решават неземни, т.е. абстрактни, проблеми. Например, кои да са повече: студентите по право, по медицина или по софтуерно инженерство. Това е проблем без правилно решение и никакви хеликоптерни погледи не биха ни помогнали. Ще дадем пример:

По времето на социализма най-много бяха лекарите, юристите бяха по-малко, а най-малко бяха софтуерните инженери, но не може да се каже че бяхме прокопсали заради това. Днес най-много са юристите, по-малко са софтуерните инженери, а лекарите са най-малко, но не може да се каже че сме прокопсали заради това. Мислите ли че ще прокопсаме ако направим така че най-много да са софтуерните инженери, по-малко - лекарите, и още по-малко - юристите?
0 Comments

Творци и куратори

7/8/2022

0 Comments

 
Художникът бълва творби. Кураторът бълва оценки: това ДА, онова НЕ. След което има наглостта да твърди че кураторството било друга форма на авторството в изкуството. Да, ама не. Изложбата без куратор е напълно възможна, но изложбата без художник не е.

Това е асиметрия срещана и на други места:
1. Науката е възможна без научни ръководители, но не и без учени. Под чие научно ръководство направи откритията си Майкъл Фарадей?
2. Литературата е възможна без издатели, но не и без писатели. Сещате ли се за Омир? Първите му издатели са родени хилядолетия след него.

Колко хубаво го е казал Алберт Санчес Пиньол: "Робите без господари са свободни. Господарите без роби са нищо."
0 Comments

Относно връзката между македонския и българския

7/7/2022

0 Comments

 
Умни, макар и световнонеизвестни, глави от БАН твърдят че македонският език е диалект на българския. Още по-умната и известна глава на социолингвиста Макс Вайнрайх казвала че езикът е диалект с армия и флот. Ако приемем твърдението на Вайнрайх за аксиома, то от нея директно следва че българският и македонският са отделни езици, на които съответстват отделни армии и флотове.

Друго следствие, този път не толкова очевидно, на Аксиомата на Вайнрайх е това че дори "по турско време", когато македонският и българският са били в доста по-близка роднинска връзка, македонският не е бил диалект на българския. Елементарно, Уотсън, тогава българският е нямал армия и флот, и следователно не е бил език, та да има диалекти.
0 Comments

Climate and Mother Nature

7/5/2022

0 Comments

 
"If the climate were a bank, the US would have already saved it," former Venezuelan president Hugo Chavez once said. I have something to say too: "The climate may not be a bank, but Mother Nature is. How can we live if we do not borrow from the deposits of clean air and water somebody else made?"
0 Comments

Кръчмата на Шрьодингер

7/3/2022

0 Comments

 
Откакто открих т.н. Рекорд на Шрьодингер, името на известния физик ме привлича така, както магнит привлича пирон. Днес виждам че в махалата са открили заведение "Шрьодингер". Не знам дали е търсен ефект или случаен дефект, но заведението няма табела с работното време, поради което можеш да разбереш работи ли единствено като се опиташ да отвориш вратата. Това не ви ли напомня за кутията с котката на Шрьодингер?
0 Comments

алкохоЛиготия

7/2/2022

0 Comments

 
Q: Как наричат в Бразилия картофената водка?
А: Компириня.
0 Comments

Имане и нямане, втора серия

7/1/2022

0 Comments

 
В предишен пост, озаглавен "Нямане и имане", бях стигнал до извода че образователната пирамида у нас е обърната наопаки. Днес се сещам че имам личен пример, който добре го демонстрира. С един и същ успех от изпитите по математика не успях да вляза в техникума, но успях да вляза в университета.
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Readingwriting
    Seriouslessness
    Ungrammatical

    Archives

    June 2025
    May 2025
    April 2025
    March 2025
    February 2025
    January 2025
    December 2024
    November 2024
    October 2024
    September 2024
    August 2024
    July 2024
    June 2024
    May 2024
    April 2024
    March 2024
    February 2024
    January 2024
    December 2023
    November 2023
    October 2023
    September 2023
    August 2023
    July 2023
    June 2023
    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

Powered by Create your own unique website with customizable templates.