Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Патетиката ни е в генетиката

8/29/2017

2 Comments

 
Това че у нас дори неграмотните се гордеят че са дали на света славянската писменост вече съм го писал. Сега ще пиша за подобни неща: у нас дори хора, които не са прочели един вестник мислят, говорят и пишат като журналисти. И обратното, много журналисти говорят и пишат като хора, непрочели и един вестник.
​

За "бащата на компютъра" вече сте чували. А за онзи, който се записал на второ място в "историята на българския покер"? Българския покер? Сериозно? За тексаски, чикагски и шанхайски покер бях чувал*, но за български до вчера не бях. Пък се оказва че той имал и "история"!

Сериозно ли смятате че успехите на Григор Димитров са успехи на "българския тенис"? Кое му е българското? Ракетата "Уилсън"? Треньорите Лундгрен и Муратоолу? Екипът от "Найки"? А може би откритите от Димитър Съселов планети са успехи на "българската астрономия"? Българска, ама от Харвард. С телескопи, произведени къде ли не, само не и в България. "Нещо не си разбрал, гените са им български", ще кажете. "Дайте линк към списъка с "българските" гени и втори - към списъка с носителите им, така както аз ви дадох линк към списъка на видовете покер", ще кажа аз.

Сериозно ли смятате че компютърът може да има един баща? Ако е така, то не сте прочели и една книга за историята на компютъра. Няма курветина в "историята на курвенството", която да е имала толкова мъже, колкото "бащи" е имал компютърът. Да беше само това, ама не е: броят на "бащите на компютъра" продължава да нараства. Хората измислили мишката, хипертекста и електронната таблица заслужават да бъдат броени като "бащи на компютъра", въпреки че са родени след "раждането на компютъра".

____________________________
* видовете покер са тук
2 Comments

Бързото е бавно

8/26/2017

0 Comments

 
Днес, 26.08.2017 г., получавам по пощата месечната фактура на "Виваком". На плика пише: "Най-бързата 4G мобилна мрежа в България". Мрежата бърза, а фактурите бавни - крайният срок за плащане бил 25.08.2017 г.  Питам се как ще ме убедят да ползвам 4G мрежата им, ако не могат една проста фактура да ми изпратят навреме.
0 Comments

Българинът и изобретението

8/22/2017

0 Comments

 
Изобретателите и изобретенията които наричаме "наши", въпреки че нямат нищо общо с нас, имат нещо общо помежду си. Те споделят сходна съдба:

1. "Нашият" изобретател сякаш не работи за хората, а за истината. Поради тази причина, предпочитаме важността на изобретението му да бъде призната не от обикновените хора (тук включвам пазара и енциклопедиите), а от съдилищата и патентните ведомства:
1.1. Джон Атанасоф стана известен не толкова с компютъра си, колкото с решението на съдия Ърл Ларсън относно компютъра му (в делото "Хъниуел срещу Спери Ранд").
1.2. Асен Йорданов получи патент за Джордафон (според някои - първият телефонен секретар), но в статията за телефонните секретари на Уикипедия името му дори не е споменато.

2. Изобретенията на "нашия" изобретател са направени в точното време и на точното място, но поради някакъв лош "български" късмет не се внедряват. Нито компютърът на Атанасоф проработи (поради проблеми с входно-изходните устройства), нито Джордафонът на Йорданов беше пуснат в употреба. Името на Йорданов не фигурира в статията на Уикипедия защото от една страна не е бил сред първите, а от друга - не е могъл (поради обективни причини*) да намери приложение на патента си. Лош късмет, историята помни само двама: този, който е опитал пръв и този, който е успял пръв.

3. "Нашите" изобретатели имат сенки, но те сякаш са невидими за нас:
3.1. Компютърът на Джон Атанасоф не е точно негов, а е компютър на Атанасов-Бери.
3.2. Патентът за Джордафон не е точно на Асен Йорданов, а на Асен Йорданов и Норман Робин.
3.3. "Невижданото" кисело мляко на проф. Мермерски сякаш не бе по силите на професора, та затова се наложи "изобретателски" мускули да напрегне и Мермерски-син.

Затова ще завърша афористично:
Българският изобретател обича да е пръв, но не може да е сам. Без да се сеща че когато не си сам, няма как да си пръв.

__________________________________
* по думите на Лорънс Лесиг, в тези времена човек не е можел да направи нищо с телекомуникационните си иновации, ако  монополистът АТ&Т е решавал да не ги купи, респективно - да не ги използва
0 Comments

Thinking in four dimensions

8/22/2017

0 Comments

 
This is what Leonhard Euler found about the triangular numbers
Picture
This is what I found about the tetrahedral numbers
Picture
Can you find x=f(m), y=g(n) and z=h(m, n), such that there is a similar formula for the pentatope numbers
Picture
0 Comments

Българинът и границата

8/20/2017

0 Comments

 
Някои хора, които ще нарека "дуалисти", използват границите на България за да разсъждават за границите на българите. Българите, казват те, били едни в България и други - в чужбина. Други са есенциалисти. Според тях българите са си българи където и да са. До вчера не подозирах че освен дуалисти и есенциалисти, съществуват и релативисти.

Пресичам "Раковска" между двете министерства. От другата страна чакат мъж с питащи очи и жена с небългарски вид. "Питащите очи" ме питат:
- Един въпрос?
- Добре - отвръщам, спестявайки продължението "... ама вече го зададохте".
- Как да стигнем до Народния театър?
- Право напред и след 50 метра ще го видите вляво.
- Отдавна не съм идвал в България и съм забравил ...
- Случва се; всичко хубаво! - приключвам аз и се усмихвам. Усмихват се и те, и тръгват.

Колко по български започна и завърши всичко. Без "добър ден", "моля" и "благодаря". Толкова отдавна не си идвал в България, че си забравил къде е Народния театър, но не толкова отдавна че да забравиш да се държиш по български. Кой сега ще се осмели да каже че времето, паметта и българщината не са относителни? Релативизъм, драги ми Уотсън!
0 Comments

Кой без кого не може

8/18/2017

0 Comments

 
                                   Робите без господари са свободни. Господарите без роби са нищо.
                                                                    Алберт Санчес Пиньол, "Пандора в Конго"



През 2003 г. трима естонци създават компанията "Скайп". През 2005 г. компанията има  53 000 000 клиенти, към които всеки ден се добавят нови 150 000. В същото време, "Скайп" работи с 200 души персонал. За сравнение, клиентите на "Бритиш Телеком" (БТ) са два пъти по-малко, и само в Обединеното кралство са обслужвани от 90 000 служители. Затова няма нищо чудно че през 2005 г. "иБей" дават 2.1 милиарда долара за "Скайп", а не за БТ.

Преди да започнем да се прехласваме по новите технологии, и по тяхната висока производителност и дисруптивност, нека помислим могат ли компании от сорта на "Скайп" да съществуват без компании от сорта на БТ. Едва ли. "Скайп" не копаят канали, не зариват кабели, не усилват и модулират сигнали, и не кърпят кабелите когато някой ги скъса. Можем да се съмняваме че "Скайп" би ги имало без компании като БТ, но сме съвсем сигурни че БТ просперираха в периода 1846-2003 г. без да имат никаква нужда от "Скайп".

"Скайп" се отнася към БТ така както косата се отнася към главата. Косата е добро украшение за една глава, но всяка глава може да изпълнява функциите си и без да има коса. Толкова по въпроса кой без кого не може.
0 Comments

Закон за лесното намиране

8/16/2017

0 Comments

 
​"Колко лесно е да намериш близки хора и идеи в мрежата", пише Никълъс Кар в The Big Switch. Може би говори за себе си, но определено не говори за мен. Колко често ми се е случвало да предизвиквам учудване: "Ама как така имаш приятели отпреди 30 години?" Сигурно и приятелите ми са ги питали същото. А отговорът е лесен: "Когато ти е трудно да намериш близки идеи и приятели, цениш повече тези, които имаш."

Не мисля че това се отнася само за хората. Идеи и приятели търсят и намират политическите партии (там вместо за приятели се говори за избиратели и съратници), както и бизнесите (които използват думите "клиенти" и "служители").

Спомням си за една световна компания, която ме беше нарочила за приятел, т.е. беше ме назначила за служител. Там се практикуваше умен начин за набиране на персонал: наемаха се хора, препоръчани от служителите. Аз попаднах в компанията чрез препоръка и сам препоръчах трима. Минаха няколко години и в компанията не работи нито този, който ме препоръча, нито аз, нито тези които сам препоръчах. "Който намира лесно, губи лесно. Който намира трудно, губи трудно", това гласи с няколко думи моят "закон" за лесното намиране.
0 Comments

More powerful than God?

8/13/2017

0 Comments

 
It was Yuval Noah Harari who started this train of thought (there) and I’ll finish it differently here.

God helps those who help themselves and does not help those who do not help themselves. Antibiotics are more powerful than God as they help:
a) those who help themselves, i.e. those people X who take antibiotics when in need, and
b) those who do not help themselves, i.e. those people Y who do not need to take antibiotics, i.e. those Y that have not been infected by X because X had been cured by the antibiotics before they met Y.
0 Comments

Отваряне на чакрите

8/12/2017

0 Comments

 
Чудя се на тези с чакрите. Мъчат се да си ги отворят за да усетят прилив на вселенска енергия. Супер-сделка, а? Това е като да те поканят на ресторант на чужди разноски.

А може би разните му там гурута те агитират да си отвориш чакрите за да получат безплатен достъп до теб? 
Супер-сделка, ама за кого? Това е като да ги поканиш на ресторант на твои разноски. Питам се с всичките си чакри ли са хората, които едновременно:
​а) правят невъзможното за да защитят от хакери компютъра вкъщи, и
б) безгрижно дават на други хакери достъп до себе си?
0 Comments

Интелигентности

8/11/2017

0 Comments

 
Децата задават нови въпроси, възрастните търсят отговори на стари.
                                                                           Дезмънд Морис, "Човешкият зоопарк"



"Огромното мнозинство от поведенческите учени мислят за просоциалното и антисоциалното поведение като за противоположните страни на едно измерение. За мен това е свръхопростяване на комплексността на човешкото поведение", казва Патриша Хоули, професор от Университета на Канзас.
                                                              По Бронсън и Ашли Мериман, "NurtureShock"



Дали горните неща не се отнасят и до интелигентността? Дали когато казваме "интелигентност" нямаме предвид "интелигентности"? Една интелигентност е сякаш възрастна (насочена към решаване на стари проблеми), а друга - детска (насочена към измисляне на нови проблеми). Много вероятно е интелектът опериращ с лекота в едната сфера да проявява нежелание или неспособност да се изяви в другата.

Веднъж поканили физика Пол Дирак да участва в игра, където целта била да се види могат ли някои естествени числа да бъдат написани само с три двойки. Дирак помислил и взел че написал формула, с която може да бъде написано ВСЯКО естествено число.
Picture
Забележка: Броят на квадратните корени е равен на n.

​В друго време всичкологът Дъглас Хофстатър измислил следния проблем:
Продължете числовата редица 0, 1, 2, 720!, ...

Забележка: Удивителната след 720 не е възклицание, просто 720! означава произведението на естествените числа от 1 до 720 включително.
​

​
​Никой не успял да реши проблема, та се наложило Хофстатър да издаде отговора като напише редицата по друг начин: 0, 1!, 2!!, 3!!!, ...

Би ли могъл Дирак да измисли проблема на Хофстатър? Би ли могъл Хофстатър да намери решението на Дирак? Никой не знае. Знаем само че не са го направили.
0 Comments

Кариера

8/9/2017

0 Comments

 
Хората си мислят че кариерата е нещо, а правенето на кариера е правене на нещо. Да, но само ако говорим за инертни материали.

На онова другото би трябвало да му казваме професионална биография. Която е нищо, а правенето й - правене на нищо. На надгробната плоча на Нютон никога няма да напишат "Той беше два пъти депутат и шеф на монетния двор в продължение на 27 години". На плочата на Леонардо никой не написа "Той не направи кариера, защото му липсваха качества. Затова си изкарваше хляба като изпълнител на поръчки".

Който не може да направи друго, прави кариера. На останалите кариерата или се случва, или не. Леонардо не случи на кариера, но направи Джокондата и Мадона Лита. Нютън случи на кариера, но днес тя не интересува никого, освен биографите му. На нас, останалите, са ни предостатъчни гравитацията и Нютоновият бином.
0 Comments

Първият български световен рекорд

8/7/2017

0 Comments

 
Когато несъзнателно повторил афоризма на Бертран от Шартр за "раменете на гигантите", Нютън закъснял само с 600 години. Когато несъзнателно повторил баснята на Езоп за пръчките, хан Кубрат поставил световен рекорд за закъснение - 1300 години.
0 Comments

Незнайни герои

8/6/2017

0 Comments

 
Минавам покрай Паметника на незнайния войн и се питам:
​
Дали това че уважаваме незнайни хора не значи че не познаваме хора, достойни за уважение?
0 Comments

Равновесие

8/4/2017

0 Comments

 
На едната везна поставиха милиарди за колайдер, на другата - един бозон, при това вече открит. Равновесие? Твърдо не: бозонът избяга, колайдерът си седи.
0 Comments

Закон на Янакиев за уникалността

8/3/2017

0 Comments

 
Като човек, който се дразни от честата употреба на думата "уникално" и открива парадоксалното в ежедневното й използване (виж тук), не мога да не се зарадвам на мнението на Стивън Пинкър*. В книгата си "The Sense of Style" Пинкър споделя следното:

"Казват че всички снежинки били уникални, и може би наистина са такива когато ги гледаш под микроскоп, но честно казано на мен всички ми изглеждат еднаквo. ..... Означава ли това че всичко е уникално, или че нищо не е уникално? Нито едно от двете; концепцията за уникалност има смисъл само след като уточниш интересуващите те качества и използваната от теб разделителна способност."

И понеже във вестникарска статия със заглавие от сорта на "В Поморие откриха уникална римска мозайка" не се говори за качества (напр. разликите в стиловете на Вогоний и Комоций**) и за разделителна способност (напр. в интервал от колко нанометра да търсим сечението на синьото на Вогоний със синьото на Комоций), то Пинкър също би се съгласил че заглавието е безсмислено.

Вместо да се задоволя с това че мнението на Пинкър подкрепя моето мнение и доволно да спра дотук, решавам помисля още малко. И какво откривам? Обратна връзка между уникалността на съзерцаваното и разделителната способност на съзерцателя:
​Колкото по-неинтелигентен или по-неинформиран е човек, толкова повече неща му се виждат уникални! Само един интелигентен или информиран човек може да улови влиянието на Верокио върху творбите на Леонардо, които за останалите са "супер-уникални".

__________________________
* познавач на езика, който освен всичко друго е и Chair of the Usage Panel of the American Heritage Dictionary
** измислени от мен римски автори на мозайки; да не вземете да ги търсите в Уикипедия
0 Comments

Тестове за интелигентност

8/3/2017

0 Comments

 
Част от богатото ми теоретично наследство (ха-ха-ха) са следните хумористични тестове за интелигентност.

Тест 1
Защо сменяте калъфката на възглавницата:
а) за да не изцапате калъфката,
б) за да не изцапате възглавницата,
в) за да не изцапате главата си,
г) не сменям калъфката.

Тест 2
Кога миете зъбите си сутрин:
а) преди закуска,
б) след закуска,
в) не ги мия сутрин,
г) изобщо не ги мия.


Отговорете, помислете и едва тогава прочетете!
Ако ви е трудно да се самооцените, то ви предлагам насоки: мислете за отговорите си с категориите "твърде рано", "навреме", "твърде късно" и "нелечим случай".
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.