Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Доживотният затвор на ученичеството

9/28/2021

0 Comments

 
Да се учиш цял живот е едно, да си ученик цял живот – съвсем друго. Леонардо да Винчи се е учил до края на живота си, но е спрял да бъде ученик в момента, в който напуснал школата на Андреа дел Верокио.

Българските деца ги учат дълго и напоително на литература. Под учене на литература се има предвид четене на оригиналите и особено - писане на анализи, но не и опити за писане на литература. По тази причина, децата остават с впечатление че голямото творчество е в четенето и анализирането, а не в писането.

Вярно е че и в анализирането може да има творчество, но в училищното анализиране творчеството го няма, защото то се прави по поръчка: както и да анализираш Вазов, ти все трябва да го изкараш Патриарх на българската литература. В училище никакво творчество няма да те спаси, ако творчески стигнеш до извода че Вазов е дребен провинциален писач oт времето на Достоевски, Толстой, Тургенев,
Уитман, Мелвил, Емерсън и т.н.

Писането по поръчка се практикува не само в училищата, там просто се „наливат основите“. Голямото писане по поръчка започва след университета. В момента, какви ли не автори, кичещи се като пауни с докторатите си, упражняват перата си в плоски анализи защо, след като не искал да се ваксинира, българинът бил прост и не бил европеец. Интересно защо въображението на анализаторите спира до:

а) една дефиниция на проблема – нямаш ваксина, ерго не си европеец;
б) едно решение на проблема – задължителното ваксиниране?
Що за интелектуалци сте, драги ми дами и господа, ако само това ви хрумва? На този интелектуален „подвиг“ е способен всеки випускник на милиционерското училище.

Един предмет = Един учебник. Един проблем = Едно решение. Вазов = Патриарх. Ваксина = Задължителна. Колко прост е светът на простия човек, неспособен да надрасне ученичеството!
0 Comments

Празнодумство

9/25/2021

0 Comments

 
Какви професии и занимания се навъдиха: мастър-шеф, миксолог, дрифт-пилот, гейм-тестер, лайф-коуч. Преди години една сериозна майка не би пуснала някой такъв да влезе в дома й, ако беше кандидат за ръката на дъщеря й.

А сега нещо конкретно за лайф-коучовете. Работата им била да ви помогнат да постигнете всичко което искате от живота, че и много повече. Какво бедно въображение - да знаеш как, и да можеш, да постигнеш всичко в живота, че и повече, и да вземеш да станеш ... лайф-коуч?

Това ви дойде малко неясно? Обяснявам с прост пример:
Успешните милионери стават милиардери, а не учители по предмета "Как да станеш милионер като мен".
0 Comments

1 картина = 1000 думи, но само понякога

9/22/2021

0 Comments

 
Ако 1 картина струваше 1000 думи, то защо на паметните плочи по стените на сградите няма картини, а само текст? Сигурно защото няма как да нарисуваш че в къщата 30 години е живял и творил писателят Иван Петров.

Според Витгенщайн, това което не може да се каже, може да се покаже. Горният пример показва че в други ситуации това което не може да се покаже, може да се каже.
0 Comments

Записки

9/21/2021

0 Comments

 
Казват че било голяма работа да изнесеш реч без помощта на записки. Това само супер-паметливите го можели. Аз пък ще кажа друго:
Записките са като обувките - можеш да ходиш и без тях, но с тях можеш да стигнеш по-далеч.
0 Comments

Imagination and intelligence

9/20/2021

0 Comments

 
Eagles plane on the wings of the wind and, similarly, intelligence uses the wings of imagination. And as the wind is mightier than the eagle, the imagination is mightier than the intelligence. Proof: When your intelligence is not so great, your imagination might persuade you that it is.

The contrary, i.e. the claim that when your imagination is not so great, your intelligence might persuade you that it is, is not true. That is why some very intelligent, but not very imaginative, people prefer to busy themselves with writing 300-page-long treatises on the philosophy of Thomas Aquinas or with learning the first 22000 digits of Pi (which someone more imaginative has already found how to calculate).
0 Comments

Трагедията на паметливите

9/20/2021

0 Comments

 
Ед Кук се гордее с паметта си - може за 1 час да наизусти 1000-цифрено число. Има си трик човекът - разделя числото на двуцифрени характерни личности; числото 31, например, замества с Клаудия Шифер в жълто бельо.

​Във времената преди компютъра, Раманаджан се гордеел с "процесора" си. Когато чул че числото 1729 било безинтересно, той веднага се възпротивил: не било така, това било най-малкото число способно да бъде представено като сума на кубове по 2 различни начина*.

Трагедията на паметливите е че тях не ги запомнят. След 100 години никой, освен внуците му, няма да помни кой е бил Ед Кук. Ранамаджан остана бездетен, но днес - повече от 100 години след смъртта му - в пъти повече хора знаят името му, в сравнение с времето по което беше жив**. И тук има "трик" - причината да го запомнят не е че можеше да "види" какво число е 1729, а че можеше да "види" как да получи sqrt(e*pi/2). Което беше само едно от хилядите му "видения", доста от които още не са разгадани.

Ако това ви се вижда изолиран случай, то имам и друг пример. След 100 години никой няма да помни Даниел Тамет, успял да запомни първите 22514 цифри на числото Пи - онова, което ние (обикновените) знаем като 3.14... Вместо името на Тамет, ще се помнят имената на Бейли, Боруайн и Плуф, открили начин за директно изчисляване на n-тата цифра на Пи, без да е необходимо да се изчисляват предходните.


_____________________________________________________________
* а именно, като 1^3 + 12^3 и като 9^3 + 10^3
** особено след излизането на филма The man who knew infinity
0 Comments

Фундаментално

9/18/2021

0 Comments

 
Кристалина Георгиева рекла че е фундаментално несъгласна с интерпретациите на ролята й в скандала с докладите Doing Business 2018 и 2020. Това не ме вълнува толкова, но понеже съм като онова яйце дето се пукало не там, където го чукали, та ... се замислям за думата фундаментално :

Защо има фундаментални теореми на аритметиката, алгебрата и калкулуса, но няма фундаментални теореми на логиката, геометрията и комбинаториката? Как става така че геометрията може да функционира без фундаментална теорема, а аритметиката не може?

И като стана дума ... защо нямаме български аналог с дължина една дума на понятието calculus ? Толкова ли не сме се сетили да го препишем с български букви? Или причината е че обичаме да пудрим нещата ... та затова така както вместо да казваме болница Х казваме многопрофилна болница за активно лечение Х, така и вместо калкулус казваме диференциално и интегрално смятане (или ако сме фундаментално полуграмотни - висша математика).
0 Comments

Класации

9/12/2021

0 Comments

 
Гледам че в класацията на дългите реки има промени и Амазонка вече не е на първо, а на второ място. Начело е Нил, с 250 км преднина. Странно, уж нищо в територията не се е изменило, но са се изменили схващанията за картата - африканските географи са намерили комбинация от реки, завършваща с Нил, чиято дължина е по-голяма от дължината на текущата комбинация от реки, завършваща с Амазонка. Никой не може да гарантира че, по същата причина, класацията на реките няма да се промени отново.

Не може да не ни направи впечатление че има една река - Волга - която носи името си от извора до устието. Дали това е защото няма конкуренти в Европа, но не би могла да се класира сред водещите в света? Или русите, в чиято страна се намира Волга, не намират за смислено, когато си мерят мускулите с другите, да си мерят и реките?

Историята е река във времето, и тук русите демонстрират неконсистентност - страната им се нарича Россия, но това име се появява едва по времето на Петър Велики. В началото на 17-ти век е имало страна Россiя, в края на 15-ти век - Русия, а в периода от 10-ти до 15-ти век - Росия. За основател на днешна Русия русите смятат викинга Рюрик, основал през 862 г. страна с името Рус. Не само имената са се изменяли, изменяли са се и териториите. Едва ли руски историк би могъл да отговори смислено на въпроса защо поставя в историята на Русия Киевската Рус, при условие че Киев е столицата на днешна Украйна. Аз ще го кажа: ако руските историци не приватизираха историята на Рюрик и Киев, то щеше да се окаже че Русия не е толкова древна и могъща.

Е, има поне една страна, която сякаш има достатъчно мускули, та не й е нужно да си удължава историята. Говоря за САЩ. Там се знае датата на основаване, а населението е научено да не поставя за начало на историята на САЩ началото на историята на колонизаторите: англичани, французи, испанци и особено прадедите на днешните индианци, за които се твърди че са населили Америка преди 14-15 хиляди години.

И все пак, да не надценяваме американците! Това че не се опитват да си надпишат историческата сметка, не значи че не си надписват дължината на Мисисипи. Ако погледнете отново класацията на реките ще видите че и Мисисипи, подобно на Амазонка и Нил, е представена като комбинация от реки.
0 Comments

Гордост и предразсъдъци

9/8/2021

0 Comments

 
Гордееш се с това че всичко могат да ти вземат, само не знанията и дипломите? Могат ли знанията ти да се телепортират, ако някой реши да ти вземе главата или Алцхаймер - паметта? А ако това се случи, то каква би била ползата от дипломата ти?
0 Comments

Относно свободата на словото

9/5/2021

0 Comments

 
Важното е не всеки да може да говори, а това което си струва да бъде казано да бъде казано. Alexander Meiklejohn
0 Comments

Относно перфектното

9/3/2021

0 Comments

 
Как да изберем перфектния офис-стол? Това се пита авторът на някаква публикация, след което се опитва да отговори. Само че ... перфектното е в очите на перфекциониста. С други думи, различните перфекционисти не биха избрали един и същ перфектен стол, дори ако някой вече го беше произвел.

Ако допуснем че перфектният стол беше произведен, то той нямаше да бъде единственият вид произвеждан стол. Да погледнем нещата с очите на производителя: как ще произвежда само перфектни столове, та нали те ще са скъпи, особено когато си калкулира и някаква печалба. А кой ще ги купува, ако са толкова скъпи? Вероятно единици, така както единици купуват златни Ролекси. За останалите, от Ролекс произвеждат обикновени Ролекси, да не говорим че най-големите производители на часовници са в Япония. С други думи, така както за всеки влак си има пътници, за всеки стол си има ... задници.

Историята на математиката, дава подобен отговор на въпроса. За перфектна теорема се смята евклидовата теорема за безкрайността на простите числа, а за перфектна формула - ойлеровото равенство. Но това съвсем не значи, че математиката е спряла дотам - всяка година се появяват стотици хиляди теореми и формули, и те (макар и не перфектни) съвсем не са нискокачествени.

И като споменах заедно математиката и перфектното:
В каква ли дупка щеше да бъде завряна математиката, ако трябваше да използваме само перфектните, но не и останалите, числа? В каква ли дупка щеше да бъде завряно изобразителното изкуство, ако всеки съпруг, поръчал портрет на жена си, получаваше перфектен портрет на Джокондата? В същата дупка щеше да бъде завряно производството на офис-мебели, ако ние - потребителите - бяхме длъжни да избираме перфектните офис-мебели.

​Точно това са имали предвид мъдреците Монтескьо и Конфуций, когато са казвали че перфектното е смъртен враг на доброто и че по-добре диамант с дефект, отколкото камъче без дефект.
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.