А: Не знам що е, ама се сещам за 32-то латино-Грами: уж е на ФСБ, а реално е в дома на слепия Хосе Фелисиано.
Q: Ами ако наистина е на ФСБ?
А: Мъка ми е за за акъла им! Как за 31 години не са се сетили да му пишат да им прати наградата?
Q: Да крадеш е престъпление, да крадеш от сляп човек е двойно престъпление! Що е то?
А: Не знам що е, ама се сещам за 32-то латино-Грами: уж е на ФСБ, а реално е в дома на слепия Хосе Фелисиано. Q: Ами ако наистина е на ФСБ? А: Мъка ми е за за акъла им! Как за 31 години не са се сетили да му пишат да им прати наградата?
0 Comments
Опитът е това което кара човек да прави нови грешки вместо старите. Неизвестен
Често се случва да питат Стаменко каква била ползата от неговите математически измислици. Той се дразни и винаги отговаря: "А каква е ползата за мен да мисля каква би била ползата за вас?"
Насим Талеб споделя че всеки написан от него ред се отнася до неща които е правил и рискове които е поемал: " ... бих се чувствал покварен и неетичен, ако трябваше да търся нещата за които пиша в библиотеките." Педро Алмодовар е по-кратък, когато казва че всичко което не е автобиография е плагиатство.
Прави са, но само ако става дума за Творците. При обикновените хора плагиатството е точно в автобиографията: жената, децата, работата, мечтата да дойде петък (или август). А като дойде петък? Ядене и пиене на корем (и пушене на бял дроб). А като дойде август? Печене край средиземното море и подпиране на наведената пизанска кула. Преди години ... когато рок'н'ролът беше значително по-млад ... спорим с приятели за водородните автомобили. Те ходили тук-там, видели туй-онуй, чули това-онова и ... се убедили че бъдещето е в тях. Аз, ходил само на училище, и помнещ само туй-онуй ... им казвам че електролизата на водата е сложен и скъп процес и това което ми казват са глупости. Връщам се вкъщи и виждам че водородът се произвеждал не от вода, а от изкопаеми горива - основно от метан. Да добавиш допълнителен процес за да гориш водород, вместо директно да гориш метан е глупост от енергийна (физическа) гледна точка.
Какво ме накара да се ровя допълнително не знам, но сега виждам че тази работа с водорода е глупост и от химическа гледна точка: при производството му от метан се отделя СО2, т.е. случва се точно това срещу което се бунтуват радетелите за водородно автомобилостроене. Затова за водородните коли само се говори, но почти нищо не се прави? Рок'н'ролът старее, а водородните коли все си седят по ... чертежите. Казват че университетското образование е най-добрата инвестиция. Ако беше така, то богатите биха инвестирали в университети, а и самите университети биха инвестирали едни в други. Те не го правят, следователно горното твърдение не би могло да е вярно.
Не бързайте, има и друг вариант: твърдението е вярно, просто университетите не разбират кои са най-добрите инвестиции и затова инвестират на лоши места. Да си припомним че елитният: > оксфордски университет загуби 50 милиона долара от инвестиции във фалирали исландски банки, > израелски университет "Технион" (с тримата му нобелови лауреати) напои пустинята със сълзи, когато Bernie MadeOff "офейка" със 72-милионната му инвестиция. Ако твърдението е вярно, то това ни води към парадокс: няма как да е добра инвестицията ни в организации, които не инвестират добре инвестираното от нас в тях. Ех, ако хан Аспарух не бе завил наляво, а бе продължил направо докато не се блъсне в Алпите. Това си мечтае БГ автор и продължава: тогава щяхме да пеем йодлери, да охраняваме папата и да измислим часовника с кукувичка.
Авторът сякаш мисли че страната е заразила българите, а не българите - страната. Ако не бяха завили наляво, българите щяха да заразят Швейцария. Тогава: > вместо йодлери, там щеше да се пее чалга, > папата щяха да го охраняват италианци, а > часовника с кукувичка щяха да го измислят немци ог Гласхюте. Е, има обяснение тази мечтателност на българина. Тя е наследство от аспаруховия татко, който си мечтаеше че като преразкаже на синовете си баснята на Езоп за снопа с пръчки, ще успее да ги задържи заедно ... пък те на следващия ден се разделиха и потеглиха по всички посоки на света, че на всичкото отгоре правеха завои ... според някои - на неправилните места. Колко пъти съм споменавал тук древната китайска мъдрост че богатството, което оставяш, стига максимум до внуците! Трагично е че наследниците ти ще разпилеят делото на живота ти, но още по-трагично е ако не могат. Да вземем за пример математика-милиардер Джим Саймънс: единият от синовете му стана невинна жертва на ПТП, а другият се удави.
Спомняте ли си глупавия въпрос, забавлявал имащите се за много умни средновековни мислители: Колко дявола могат да се съберат на една игла? Глупав е защото нито дяволите са еднакви, нито иглите.
А спомняте ли си глупавото твърдение че една картина струва 1000 думи? Нито картините, нито думите са еднакви. Някои струват повече, други по-малко. Един пример може да изясни нещата: За да ни осветли относно естетиката на Тома Аквински, на Умберто Еко били нужни 300 страници. За да ни осветли за тайните на фотоелектричния ефект на Айнщайн били нужни 16 страници (донесли му нобелова награда). Как мислите, кой е бил по-скъп на думи и чии думи са били по-скъпи? Преди близо 2 години си купих маратонки за 14 лева. Разлепвайки недобре залепените етикети с цените, разкрих историята им: били са произведени в Турция за продажба единствено на територията на Мексико; не са се продали в Мексико и са отишли на по-ниска цена в САЩ; не са се продали в САЩ, затова са минали на все по-ниски цени през Британия и Австрия, преди да стигнат до България.
Историята на маратонките ти не е интересна, ще кажете. Прави сте. Интересен е въпросът който ми хрумна: Дали има страна с "по-задна" география, където отиват маратонките непродаваеми за 14 лева в България? Човек действащ демотивиращо на хората с материал между ушите.
Лаиците са хора правещи нещата не така, както ги правят професионалистите. Само да не си помислите че с това изказване заставам на позициите на професионалистите и срещу тези на лаиците. Съвсем не!
Когато Джон "Красивият ум" Наш си общувал с извънземните, той го правел като лаик. Защото не използвал инструментите на професионалиста Карл Сейгън ("говорът" на сейгъновите златни дискове) и на професионалистите от СЕТИ ("слухът" на радио-телескопите и софтуера им). Имало и две други разлики: Наш го правел за собствена сметка и без да има финансов интерес. Комуникацията на Наш с извънземните била толкова безрезултатна, колкото и тази на професионалистите. Което ще рече че разликите между професионалисти и лаици са не в резултатите, а в инструментите. Както и в това дали изкарват пари от заниманията си. P.S. Малко след като написах горното, попаднах на подходяща мисъл от Клей Шърки: Единственият истински арбитър относно професионализма във фотографията е данъчният; в САЩ IRS дефинира професионалния фотограф като човек, който за една година има приходи от продажба на фотографии над 5000 долара. Обезценяват се не само парите. Да вземем за пример героизма! Преди беше така: един героичен акт ти гарантираше място в Историята. И то не просто в Историята, а в нейния Златен списък.
Днес нещата са обърнати наопаки. В китайската система за социален кредит за пътно нарушение те глобявали с 5 точки, а за героичен акт ти давали 30. Накратко, сега героизмът (изтривайки 6 нарушения) те спасява от влизане в Историята, а по-точно - от влизане в Черния ѝ списък. - Днес ние сме свободни - казват оптимистите.
- Днес сме малко по-свободни от крепостните селяни, защото можем да избираме феодалите (т.е. работодателите) си - казват песимистите. - Днес сме по-зле от крепостните селяни - казват реалистите. - Защото те не са могли да останат без феодал (т.е. без работа), а ние можем! Мнозина смятат способността за символно мислене, т.е. способността за умствено манипулиране на символи, за единствената проява на интелигентност. Смятат и че интелигентността има предпочитани символи, напр. символите на математиката. Те биха се изненадали от факта че формулата E=mcc се е родила в главата на Айнщайн първо в безсимволна, и едва след това - в словесна, форма, като са ѝ трябвали 2 години за да узрее до настоящата си (математическа) форма.
Същевременно, малцина обръщат внимание на това че често способността за манипулиране на символи прикрива неспособност за оценка доколко самите символи съответстват на реалността. Можеш да изгубиш години в рецитации на мантри и творене на мандали, преди да разбереш че в това няма никакъв смисъл. Вярно, за да запомниш мантрата се иска интелигентност, но за да разбереш че няма смисъл да го правиш се иска рационалност. Интелигентността подчинена на нерационалността, вместо да те изведе от блатото, може да те накара да затънеш още повече. По думите на Джон "Красивият ум" Наш: "Откъде ми е дошла идеята че извънземните си комуникират с мен, ли? Оттам, откъдето идват и другите ми идеи!" - Като млад Александър Велики се учил при Аристотел - казва на студентите си Спирос. - Завзелият половината свят Тамерлан не се посвенил да поиска и получи край обсадения Дамаск 7-седмичен курс по история от Ибн Халдун. Вашият цар Симеон пък се е учил в прочутата Магнаурска школа в Константинопол.
Ромейските императори бяха добре обучени - усетеха ли недостиг на стоки и човешки ресурси, те си ги произвеждаха или наемаха. За справка, в периода 10-14 век елитната охрана на императора е от скандинавски наемници. А Симеон? Когато успя да изведе България на 3 морета, той нито можа да произведе свои кораби, капитани и моряци, нито се сети да наеме чужди. Което ме подсеща да се запитам: защо не знаем имената на учителите на Симеон, така както знаем имената на учителите на Александър и Тамерлан? - Елементарно, Уотсън - намесва се зубрачката с големите очила, - или магнаурската му школовка е била безуспешна, или е бил основател на школата на калинките с фалшивите дипломи. Ако е първото, то учителите са избягвали да споменават името на Симеон (за да не се срамуват). Ако е второто, учителите просто не ги е имало. В Технологичния институт на Джорджия установили, че има връзка между големината на зеницата и коефициента на интелигентност (IQ). Може и да има такава връзка, а може и да няма. Дори и да има, връзката е статистическа, а не функционална. Елементарно, Уотсън, при различните хора размерът на зеницата се изменя в малки граници, а на интелигентността - в големи*. Което, съгласно принципа на Дирихле, ни води до извода че има хора с еднакви размери на зеницата и различни интелигентности. Което означава че** интелигентността не е функция единствено на променливата "размер на зеницата".
Това отдавна ми е ясно, ще каже интелигентният читател. Иначе защо интелигентността ще се мери с бавни и сложни тестове за интелигентност, а не с бързи измервания на размера на зеницата (или на банковата сметка)? Това, което зениците на интелигентните читатели пропускат да видят е че ... не зеницата е важна, а това което виждаш с нея; не интелигентността е важна, а това което правиш с нея. Лирическо отклонение Във времената отпреди смартфоните, в една европейска столица живееше мой колега от компаниите Гаранциа Франциа и Интернационаале Унтерладен Хруп-хруп. Той беше собственик на най-голямата зеница, която съм виждал. В родния си град, за да отиде от офиса си до популярен японски ресторант той сменяше 2 линии на метрото (плащайки 2 билета, че линиите бяха несвързани една с друга), след което ходеше пеша и успяваше да се изгуби (та му се налагаше да се допитва до минувачите). Знам го, защото съм бил в група чужденци, която му беше поверена за да ги заведе до ресторанта. Аз самият, още преди тази случка, знаех как да стигна до ресторанта с кратка разходка през най-хубавата част на града и без да се загубя. И за да не забравя: толкова обикновен беше колегата в сравнение с повечето колеги/колежки, че за разлика от техните, неговото име ми се губи (въпреки че ми е бил колега на цели 2 места). Толкова по въпроса за големите зеници. ______________________________________ * ако не ме мами математиката, разликата в интелигентността на двама души с IQ=200 и с IQ=20 е 10 пъти ** спомняте ли си за Теста с вертикалната линия? Може ли квадратна дъска с размери 10х10 квадратчета да бъде покрита с 25
L-тетромина? ... на Спирос че е загубил от търговия с криптовалута и акции. Затова вече щял да инвестира само в индексни фондове.
Спирос мисли дълго и обяснява като за първи клас: - Виж какво, Йорго ... инвестирането е като ходенето на гости. Можеш да отидеш на гости на неподходящ човек, а можеш и да отидеш на гости на точния човек, но в неподходящо време. Какво ще е оправданието ти когато загубиш пари и от инвестирането в индексни фондове? Че не си избрал подходящите моменти за "влизане" в и "излизане" от фонда? Или че не си избрал подходящия фонд? ... сигурно разговаряш с химик. Има нещо нереалистично в идеята за атомизираното общество - това че атомите му биха могли да се свържат в стабилни и красиви комбинации (ако не по други причини, то по случайност).
Не съм химик, и мисля че обществото ни е математизирано: > всяка двойка хора са взаимно-прости - защото всеки мисли другия за прост човек; > хората са точки в генерална позиция - защото мненията на нито една двойка не съвпадат и защото не съществува (партийна) линия способна да свърже (т.е. удовлетвори интересите на) която и да било тройка. Ако времето беше пари, то щяхме постоянно да поръчваме допечатки.
- Ние имаме 1300-годишна история - казва Ганьо на Осман и го поглежда предизвикателно.
- Ние имаме 5 деца: твоите са 2, а моите са 3. Колко от 1300-те години са твои, и колко са мои? - пита Осман и поглежда още по-предизвикателно. |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
September 2024
|