Работата и репутацията са "валути" с плаващ валутен курс. Няма гаранция че добрата репутация ще ти осигури добра работа. Няма гаранция че добрата работа ще ти осигури добра репутация.
0 Comments
Срещнат ли те, първо те питат как си. Не отговаряй! Нито с думи, нито с поведение и външен вид! Ако си добре - ще ти искат пари назаем, ако си зле - ще ти дават съвети.
Което не значи че не можеш да даваш пари назаем, или да търсиш съвет. Можеш, но трябва да го правиш по собствено, а не по чуждо желание! - Откъде си?
- От България. - Вярно ли е че там всички са корумпирани? - Вярно е. Трябваше да дам подкуп на баща си, за да ми разреши да следвам в чужбина. Кой откри атомите? Демокрит ли, който ги предсказа преди 2500 години, или Айнщайн, който ги доказа преди 100? Кой откри Бозона на Хигс? Питър Хигс ли преди 50 години, или учените от ЦЕРН - преди 4?
Търсете жената, ще кажа аз, особено когато става дума за непредубедено мнение. Когато чула че учените се нуждаят от скъп телескоп, който да им помогне да определят формата на пространство-времето, съпругата на Айнщайн споделила: "Ооо, тези неща мъжът ми ги прави на гърба на пощенски плик". Кое е по-скъпо: телескопът или пощенският плик? Колко струваше откриването на бозона от Питър Хигс, сравнено с милиардите евро, изсипани за ЦЕРН? Търсете цената, тя е добър критерий за оценка на откривателите. Интелигентност е да можеш да изчислиш първите 1000 знака на числото Пи, глупост е да го направиш. Блажени са нискоинтелигентните, защото някои глупости са им спестени.
"Русия е страна с непредсказуемо минало", беше казал руски историк. България е подобна страна. В ръцете на "историците" и "археолозите" историята на родината е като пластилин.
Открийте разликите между вида на църквата "Света София" през 1879 г. (тук), 1915 г. (тук) и сега (тук)! Ако имате трудности със зрението, просто пребройте етажите или сравнете "лицето" на църквата! Важно е какво мислиш, но е важно и каква форма приема измисленото. Древните египтяни измислили доста неща, но ги записвали на папирус, а той е нетраен. И шумерите мислели, но записвали мислите си на глинени плочки, които пекли до вкаменяване. Така от тях останали повече записки.
Веднъж записани, мислите на древните останаха достъпни, дори когато технологията на записване изчезна. Въпреки че днес никой не пише на папирус и глинени плочки, мислите на древните могат да бъдат прочетени. Нашите мисли вече не се записват на хартия, а на магнитни, оптически и електронни носители. Записките ни са нетрайни защото носителите им са нетрайни, но и защото не могат да бъдат прочетени без електронната ни технология. Какво ще остане от нас, когато изчезне тя? Мислите на шумерите ще надживеят нашите мисли. От Лапландия до Патагония, съвременното училище (тук включвам и университета) учи децата на идиотщини. Затова много хора, завършили училище, приличат на затъпели деца. Затова популярна Харвардска поговорка гласи: "Университетът е съкровищница на знанието, защото новобранците идват с толкова много знания, а дипломираните си тръгват с толкова малко".
Идиотизмът на училището се илюстрира най-добре с популярната училищна задача за котките и мишките: "Ако на една котка са потребни 11 часа за да изяде 66 мишки, то колко котки са необходими за да свършат същата работа за 1 час?" За неразбралите, превеждам на чист български: "Ако на една жена са й необходими 9 месеца за да роди едно бебе, то колко жени трябват за да се свърши същата работа за 1 ден?" Българинът е активен гражданин. Когато някой "злодей" иска да разруши ненужни тютюневи складове, българинът прави "жива верига". Но когато някой изхарчва 7 милиона лева за да направи спортна зала за хиляда души в селище с население 7 хиляди души, "живите вериги" ги няма никакви.
Със 7 милиона могат да се направят поне 7 детски градини. Обаче българинът не прави "живи вериги" около непостроените детски градини, защото не знае къде са непостроени. Вместо това, прави "живи вериги" около старите детски градини, когато трябва да запише децата си в тях. Днес се чества 100-годишнината от рождението на Жорж Перек. Той е известен основно с написването на роман от 300 страници, в който не се среща най-популярната в европейските* езици буква Е. След ранната му смърт, на името на Перек са кръстени астероид и улица в Париж.
Понеже никой няма да кръсти улица на мен, та затова сам ще се потупам по рамото. Заради моята Теорема за числата, които нямат Е в името си, която гласи следното: "Броят на нечетните и четните цели неотрицателни числа, които нямат Е в името си, е равен". За числата съм прав, дано за улицата да не съм! __________________________________________________ * по-точно германските, славянските и романските За варварина, изравняването е заместителят на реда. Николас Гомес Давила
Свободата, братството и равенството (СБР) са хубави неща, но както казват икономистите "при равни други условия". Да, ама другите условия не са никога равни. Също както и хората. Родината на СБР - Франция - има много кавалери и милионери, но малко кавалери са милионери като Жерар Депардьо*. Същият заряза СБР, върна френския си паспорт и стана руски гражданин. Вината не е в руската пропагандна машина, а във френската данъчна. Мик Джагър, и той милионер и кавалер**, също напусна родината си по данъчни съображения. Както и колегата му Кийт Ричардс. Какво не е наред със СБР? Отговарям в прав текст: няма смислена операция, която да обедини в едно множество елементите "свобода", "братство" и "равенство": > Братята са неравни дори в рамките на семейството. > Няма свобода когато третираш различните като равни. 5 никога не е равно на 3. Портокалът не е ябълка. Да получаваш с години помощи като безработен не те прави равен на Депардьо (платил милиони за данъци). Затова Депардьо избра свободата и кавалерски остави на "братята" си равенството. Но те не спряха да злословят и да му завиждат. Което ще рече че свободата е по-ценна от равенството. ____________________________________________ * кавалер на Почетния легион ** на Ордена на Британската империя Българинът не е екипен играч, той не е човек на организацията. Той е добре, когато Вуте е зле. Поради тази причина, не може да се очаква че в нашенско може да се пръкне голяма (да не говорим за голяма и успешна) фирма или организация.
В някои страни, където в градския транспорт проверките са на случаен признак, има създадени незаконни "застрахователни" схеми. Плащаш малка сума месечно, но ако контрольорите те глобят, "застрахователят" ти възстановява глобата от фонда, попълнен с вноските на всички застраховани (глобени и неглобени). В България, такава схема не може да се осъществи: искат се организация и доверие. С други думи, някои черти на културата ни, които възприемаме като силно отрицателни може и да не са чак такива. Липсата на организираност прави така че у нас няма силна организирана престъпност. За разлика от много други страни, у нас ако влезеш в затвора е много вероятно да си опазиш задника. Какъв ни е големият проблем? Поради липса на организираност, българинът всеки го "оправя". Оправят го правителството, общината, работодателят, топлофикацията, водоснабдяването и кой ли още не, а той не се организира за ответни мерки (подобни на тези от примера със застраховането). Няма файда че ще остане "неоправен", ако влезе в затвора, след като го "оправят" през останалите 99.99% от времето. В книгата ни "Суперфрикономика" показахме че една от най-опасните дейности е ходенето пиян. Сериозно. Данните показват че да ходиш една миля пиян е осем пъти по-опасно от това да караш една миля пиян. Но хората ни се изсмяха и ни игнорираха.
"Как да ограбиш банка", Стивън Левит и Стивън Дъбнър Българинът е славянин и южноевропеец. Погледне ли към планината, той вижда гора. Затова, в очите на англо-саксонеца българинът често изглежда смешен. Погледне ли към планината, англо-саксонецът вижда дървета. Затова, в очите на славянина и южноевропееца англосаксонецът често изглежда смешен. Така ми изглеждат пичовете Левит и Дъбнър. Да ходиш пиян било по-опасно от това да караш пиян? Сериозно? По-опасно за кого? За теб, за околните или за всички? Проблем на дървото или проблем на гората е "пияното каране"? По-безопасна ли щеше да стане Америка, ако разрешаваше (или дори поощряваше) пияните да шофират? Това че на единица разстояние ходенето пиян е по-опасно от карането пиян, не означава че ако си пиян трябва да се качиш на автомобила си и да го подкараш. Американците карат много повече отколкото ходят. По тази причина единицата "пияна миля" не е добре избрана. По-добре щеше да работи единицата "пиян час", защото за един час пияният шофьор изминава над 8 пъти повече мили от пияния пешеходец (понеже първият има склонност да натиска газта, а вторият - да се влачи). Което поставя под въпрос "факта" че ходенето пиян е по-опасно от карането пиян. Пичове, не става само със статистика, трябва и акъл! "Литературата умира не защото никой не пише, а защото пише всеки", обичал да казва Николас Гомес Давила. Елементарно е: когато всеки пише, никой няма време за четене.
Пазете се от месарите, които не ядат продукцията си! Пазете се от преподавателите, които пращат децата си да учат в чужбина! Пазете се от писачите, които не четат писанията си! There is a popular math book called “Cows in the Maze”, written by the British mathematician Ian Stewart. Stewart devoted Chapter 2 of the book to the Opaque Forest Problem. The problem can be summarized in the following manner: You have inherited a plot of land and want to build a fence so that no neighbors’ "evil eyes" can pass across the plot. You want to minimize the cost of the fence by minimizing its length. How can you do that? The above is an open mathematical problem. A simple solution will be to approach the problem traditionally and build a fence on every edge of your plot, but it is too costly. On page 21, Fig. 5b of his book Stewart claims to provide the best current solution for the regular pentagon case (see my Fig. 1 below, having in mind that the edges of the pentagon are of unit length and the green lines form the minimum Steiner tree for the three top vertices of the pentagon). Unfortunately, Stewart’s solution is far from the optimal, but with Fig. 2 below I’ll demonstrate how some creative thinking leads to gradual improvements and a much better solution. Calculations are needless as every successive solution is obviously an improvement on the previous one.
Зачетох се в уебсайта на Софтуерната академия на Телерик и открих следното: "Можете да ни видите да водим курсове в събота и неделя, да оставаме в офиса по 12+ часа на ден, да организираме изпити и състезания след полунощ ... защото обичаме това, което правим". Да ме извиняват, ама това е пълна глупост. Ще направя аналогия:
Можеш много да обичаш семейството си, ама ако прекарваш по 12+ часа на ден с него и му организираш изпити след полунощ, то ще произведеш ... нещастно семейство. Горните размисли ме доведоха до следния афоризъм: Обич е да правиш нещо всеки ден в продължение на години, а не да го правиш понякога по 12 часа на ден! |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
June 2023
|