xy...yx, където x,y <> 0 и ... са единици, на брой (x*y)^2 - 2(x+y), е винаги палиндромен член
Целочислената редица OEIS A034710 се състои от числа k, такива че сумата от цифрите на k е равна на на произведението от цифрите на k. Да се докаже че редицата е безкрайна.
xy...yx, където x,y <> 0 и ... са единици, на брой (x*y)^2 - 2(x+y), е винаги палиндромен член
0 Comments
Основателят на "Найки" Фил Найт съжалявал тези, които са решили с какво точно ще се занимават още като гимназисти. Аз пък се питам трябва ли да съжаляваме тези, които са решили с какво точно НЯМА да се занимават още като гимназисти. И понеже съм майстор на спорта в дисциплината "да си зададеш въпрос, да помислиш и, вместо да намериш отговор на въпроса, да намериш отговор на друг въпрос", та ...
1. Съжалявам хората Х, които са способни да съжаляват хората У, без самите У да съжаляват себе си. 2. Възможен е "уроборос на съжалението", където богатият Фил съжалява бедния Иван, докато Иван съжалява жалния (т.е. способния да съжалява хора, които не съжаляват себе си) Фил. Напълно възможно е да съществуват уробороси с повече от два елемента. 3. Съжалението не е транзитивно. Ако Питър съжалява Петър, а Петър - Петро, това съвсем не значи че Питър съжалява Петро. А е близнак на Б, а Б - близнак на В. Възможно ли е В да не е близнак на А?
Казват че Гаус имал десет различни доказателства за Квадратичния закон за реципрочност. Всяка добра теорема би трябвало да има няколко доказателства; колкото повече, толкова по-добре. Причините са две, обикновено различните доказателства имат различни силни и слаби страни, а и се генерализират в различни посоки. По тези причини, различните доказателства не са просто повторения едно на друго. Майкъл Атия
Имената, казва слабоизвестен британски философ, ни позволяват да забодем етикети на предметите, а осмислянето да оставим за по-късно. Често името блести, заслепява, разсейва и ние забравяме за осмислянето. Не става дума само за имената, но и за другите лъскави етикети.
Имахме си цар, който вярвахме че ще ни оправи за 800 дни. Етикетът "цар" прикриваше факта че човекът не е царувал никога - вместо него, това го правеха тримата регенти, и точно затова те понесоха присъдите на "народния" съд. За президент си имахме доктора Първанов, който не беше излекувал никого. За премиер си имахме генерала Борисов, който никога не беше командвал дивизия. За кандидат-министър си имахме почетен консул без консулство и без почет (чест). Какво ли ще се появи, когато се разлепят "харвардските" етикети на сегашните? Не всичко пред което се изправиш може да се промени, но нищо не може да се промени без да се изправиш пред него. Джеймс Болдуин
На Стоил му се изтъркаха ушите от това разни шефове да му разправят как човек трябва да е проактивен, а не реактивен. Точно в тези им думи имаше резон и затова той се вслушваше в тях. Научи се да напуска по никое време, а шефовете все се чудеха: "Защо, по дяволите? Компанията се развива отлично, ти се справяш чудесно!"
Точно защото съм проактивен, затова напускам сега, мислеше си Стоил. Ако бях реактивен щях да чакам: я компанията да се скапе, я аз да се проваля. Това само си го мислеше, за шефовете винаги намираше друг отговор. Вярно е че сме дали, но запитваме ли се какво е то? Дадохме на света кубратовата басня с пръчките, но забравихме да споменем че Кубрат я е преписал от езоповите басни, по време на обучението си в Константинопол.
За това че обичаме да даваме на света неща, които не са наши, говори и вазовото стихотворение "Паисий", според което сме "дали на вси Словене книга да четът". Забележете, авторът на стиховете става известен като Патриарх на българската литература не по случайност, а защото еднолично поставя основите ѝ, написвайки първите български: повест, пътепис, разказ и роман*. По думите на Гео Милев, преди Иван Вазов не е имало българска литература. Е, каква тогава е била книгата, която сме дали на Словенете? Елементарно, Уотсън, била е чужда. Което ме подсеща за нещо българско и родно - поговорката "С чужда пита помен прави". ________________________________________________ * но не и първия опит за роман, който дължим на графомана Нягул Семков Армстронг и Олдрин оставиха на Луната паметна плоча с надпис: "Дойдохме с мир, в името на цялото човечество ". След което забиха до нея американското знаме. Сто години по-рано, и сякаш специално за този случай, Козма Прутков написа следния афоризъм: "Ако на клетката на слона видите надпис "Бивол", не вярвайте на очите си!"
Защо се дават луди пари за полиция, отбрана и наука? Елементарно, Уотсън, единственият начин да държиш хората с мускулите и акъла встрани от политиката е да им купуваш скъпи играчки и да им плащаш, за да си играят с тях.
През 1948 г., заради мръсния лондонски въздух, знаковата Кралска обсерватория в Гринич била преместена в Съсекс. За 36 години въздухът в Съсекс се замърсил дотолкова, че се наложило преместване на обсерваторията на Канарските острови.
Поуката: Вместо да гледаме какви поразии правим тук и сега, ние гледаме какво е правил Бог преди милиарди години. В продължение на 2 години ФБР разследвало дали в текста на песента Louie Louie няма закодиран таен подтекст. След като литературните им анализи не дали резултат, голям шеф се сетил че музиката на песента звучи мръснишки. Нови анализи показали че няма закон, съгласно който се санкционират "мръсните" мелодии. Едва тогава от ФБР зарязали разследването.
Пускам си някаква група и що да видя: басът -> 6-струнен, китарите -> 7- и 8-струнни. Очаквах певецът да бъде с 2 усти, но не беше.
Спирос се е изправил пред студентите си и им говори за това в какво странно време живеят. Да вземем за пример, казва, дискриминацията! В наши дни има:
а) забранени дискриминации, например по сексуална ориентация или цвят на кожата, и б) негласно поощрявани дискриминации, например по възраст. Това е пример за метадискриминация: дискриминация на едни дискриминации за сметка на други. Чували сте за вътрешните одитори, нали? Това е много ветровита работа, поради следната причина: хем трябва да следят за гафове във фирмата, хем са в подчинение на Борда на директорите (и в някаква степен - на Главния изпълнителен директор), който много често е основен производител на гафове. Разумните хора биха поставили вътрешния одит на подчинение на акционерите, но и това е половинчата мярка: много често големите акционери са в Борда на директорите, а ГИД почти винаги е акционер. Аз да бях, щях да поставя одита на държавно подчинение.
Чакай, сега, ние сме тук за да четем за Конституционния съд, ще кажете. Дадено ... Конституционният съд е нещо като вътрешен одит за Парламента, защото следи дали законите приети от парламента са конституционни, както и дали са в съответствие с общопризнатите норми на международното право, а и със сключените от България международни договори. Поради тази причина, КС трябва да е независим от НС. Да, ама не: една трета от състава на КС се определя от НС. КС е нещо и като вътрешен одит за Президента и Министерския съвет, понеже трябва и да се произнася при спорове за компетентност между НС, Президента и МС. По тази причина, КС би трябвало да е независим и от Президента. Да, ама не: една трета от членовете на КС се определят от Президента. Затова, станат ли издънки, не питайте къде е бил Конституционният съд! Това е все едно след издънката с "Енрон" да питате къде е бил вътрешният им одит. According to UNESCO, 23 April is the World Book and Copyright Day. This sounds like Humanism and Pedophilia Day. Or like Moron and Oxymoron Day. To cut a long story short, the elements of those pairs may seem related, but are not.
Мижава геомагнитна буря унищожила 40 спътника на Илон Мъск. Не е болка за умиране, освен ако не се казваш Илон Мъск. А къде е твоята болка, ще попитате. Ще ви кажа ...
Средно на всеки 450 000 години геомагнитното поле сменя полярността си. От последната смяна са минали около 780 000 години. Ерго, можем да очакваме новата смяна скоро. Тогава няма да се разминем само с падане на спътници; тогава ще пропадат цели технологии. Някои дори мислят че при смяната има опасност слънчевият вятър да отвее атмосферата; тогава ще пропадне всичко. ... ако възникнат противоречия, няма да има повече нужда от спор между двама философи ... Защото за тях би било достатъчно да вземат моливите в ръцете си, да седнат при сметалата и да си кажат: "Нека пресметнем!" Лайбниц
Сигурен съм че сте чували как никога българско бойно знаме не е пленявано от врага. А чували ли сте историята за командира на 19-ти шуменски пехотен полк подполковник Марин Куцаров? Когато врагът пленява полка, командирът решава да спаси от плен знамето и го скрива в хастара на куртката си. Представете си следната математическа ситуация, в която а е елемент на множеството А, а А е подмножество на B. Мислите ли че е възможно а да не е елемент на B? Естествено че не е възможно. Да, ама Куцаров бил на друго мнение - той смятал че е възможно да е пленник, да крие знамето в себе си и, въпреки това, знамето да не е в плен. Спомняте ли си детството? На екрана убиваха героя, а вие плачехте от мъка. Недей да плачеш, казваше мама, това е актьор играещ ролята на героя; освен това, него не го убиват наистина.
Джаред Лето бил номиниран за "Златна малинка" за участието си във филма "Домът на Гучи". Моля, моля, той не участва там. Сигурен съм в това, но все пак решавам да проверя. Участвал бил - в ролята на ощетения като дизайнер, но надарен с противни маниери и акцент, Паоло Гучи. Никога не бих се сетил че този дърт и плешив чичко всъщност е Джаред Лето. Дали майката на човека, номинирал актьора за анти-наградата, е жива, че да му каже: "Мило дете, това че филмовият герой е лош човек съвсем не означава че човекът играещ ролята му е лош актьор!" When they asked famous mathematician John Forbes Nash how he came up with the idea that aliens communicate with him, Nash answered that this idea had come to him from the place his other ideas come from. He was intelligent enough to eventually get the Nobel prize in Economics, but not intelligent enough to realize that unlike his other ideas he cannot prove this one.
Децата в България, казват, намалявали. Търсят се и се намират различни причини. Ще посоча основната, и най-неприятна, причина - децата намаляват защото остаряват.
Във времената на империите обществата били йерархизирани и от всеки се очаквало да си знае мястото. Мястото, обаче, се отнасяло до една-единствена йерархия - обществената. В отоманската империя никой не забранявал на християните да практикуват религията си; никой не казвал на Добри Желязков - Фабрикаджията: "Ти си гяур, и следователно, не можеш да си капиталист". В британското Кралско общество (академия на науките) никой не казвал на Антони ван Льовенхук: "Ти си чужденец, не си бил в университет и не говориш английски. Не само че няма да станеш член на академията, но и ти забраняваме да ни пишеш на холандски. Ние сме британци и общуваме на английски". Затова кореспонденцията с Льовенхук била на холандски, когото отговорният за кореспонденцията британски академик трябвало да изучи от нулата.
Днес уж нямаме сложни йерархии, но броят им нарасна. Днес, за всяка йерархия ти си вътрешен (1) или външен (0). Следователно, всеки от нас може да бъде кодиран с определено двоично число. Но колкото и единици да има в кода ти, ти като цяло си външен и като такъв трябва да знаеш ... не просто мястото, а МЕСТАТА си. И какво се получава на практика: забравиш си някое от многото места и вземеш та се почувстваш единица някъде, пък вътрешните веднага ти показват че си нула. Неприятна работа, а? Разни "умници" се питат как става така че днешните млади слушат стара музика (Бийтълс, Стоунс, Дилън, Крийдънс, Полис). И си отговарят с някакви конспиративни теории, напр. че старата музика убивала новата заради музикалната индустрия и страхливите ѝ шефове. Вместо да се сетят за Бръснача на Окам, т.е. за това че има елементарно обяснение за състоянието на нещата: днешната музика става за всичко друго (гледане и танцуване), но не и за слушане (на мелодиите и текстовете).
Послепис от 17.03.2023 В автобиографията на Нийл Пиърт, прочитам съзвучна мисъл, дело на кларинетиста и композитора Арти Шоу (1910-2004): "Никога не съм могъл да разбера защо им трябваше да танцуват на моята музика. Тя беше достатъчно добра за да я слушат." Математиката май е стигнала до задънена улица, поне по отношение на терминологията. DERANGEMENT, което на обикновен английски означава ПСИХИЧЕСКО РАЗСТРОЙСТВО, за математиците означава пермутация на елементите на множество, при която никой от тях не запазва оригиналната си позиция. Толкова ли не можаха да намерят по-подходящ термин?
Това беше лошата новина. По-лошата новина е следната: Това че на математиците им свършват термините означава че обектите изучавани от математиката са станали прекалено много. Дали това не е индикация че и те са на привършване? Сестра ми ме агитира да участвам в "Стани богат!" Имал съм широки познания, а няколко хиляди лева не биха ми били излишни.
Как да ѝ кажа че не в парите е проблемът, а в това че "Стани богат!" е интелектуално занимание от типа "втора употреба", където отговорите на въпросите са известни. Отговорите на въпросите които аз си задавам са неизвестни, и то не само на мен. Преди 5 години, например, публично запитах "Цумкелерови числа ли са числата на Оре?" и още никой не е смогнал да отговори на този въпрос. С две думи: богат съм на въпроси, не на отговори; отговорите са (с извинение за образното сравнение) ядени туршии. Който иска - да ги предъвква отново, аз обичам прясната храна! |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
November 2023
|