Това беше изводът, сега ще го подкрепя с някои наблюдения относно т.н. Национален дворец на културата. Днес той е в умовете на населението, защото бил на огромна загуба, а шефката му ... въпреки това ... получавала повече от президента и премиера. Ето го моето обяснение:
НДК няма как да не е на загуба. Той е роден по времето на социализма с друга цел - не да печели, а да пропагандира. Ако направим точната сметка, ще видим че НДК (с мраморния "парк" около него, с фонтаните и монумента 6Ъ5Х) за 40 години още не се е изплатил. За какви печалби, тогава, говорим? Ако някой си е мислел, че с един акт можеш да превърнеш религиозно-пропагандна пирамида в ЕАД (че и печелившо при това), то той е лъгал - себе си и другите.
Следва конкретен пример за това как някои се опитаха да маскират пирамидата в бизнес облекло, но опитът се провали. НДК разполагаше с огромен стол за служителите и наемателите. Той изглеждаше старомодно, но предлагаше прекрасна и разнообразна храна на добри цени. Естествено, столът бе "приватизиран", т.е. тикнат в ръцете на френски деец на ресторантьорството и кетъринга. Менюто бе ограничено (за разлика от цените), готвенето бе влошено, а служителите и наемателите намалиха или направо прекратиха посещенията си. Новият собственик опита да привлече клиенти отвън, вкл. и с поставяне на външни маси, но това бе безуспешно. Така от стария стол е останала* за ползване минимална част - кухнята, където са приготвяли храната за кетъринга. Съмнявам се че така столът е функционирал по-ефективно, съмнявам се даже в това че е оцелял.
Както се вижда и от примера с мавзолея на Г. Димитров, това е съдбата на социалистическото наследство, под формата на религиозно- пропагандни пирамиди (паметници на чужди армии, металургични комбинати, дворци на културата и централизирани топлофикации):
Няма желаещи да ги разрушат, а дори и да се намерят, те нямат средства и умения да построят нещо свястно (и функциониращо) на мястото на разрушеното.
______________________________
* преминах на минало неопределено време, защото престанах да го посещавам за обяд или вечеря и мога само да спекулирам какво се е случило
RSS Feed