Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Тест за цивилизованост

10/31/2019

 
Колкото по-цивилизована е една страна, в толкова по-голяма степен глупостта е привилегия на висшестоящите. В една слабоцивилизована страна, глупаци ще качат газова бутилка във влак - за да си приготвят закуска. Бутилката ще гръмне, а влакът ще се запали и изгори.

В една средноцивилизована страна като родината ни, това е невъзможно да се случи. Цивилизоваността на българина би го подсетила да си приготви закуската предварително и да си я носи в плик. У нас инцидент с влак не се предизвиква на нивото на пътниците, а на по-високо ниво. Например, на нивото на машиниста (ако има глупостта да поеме закуската си от бутилка).

В една високоцивилизована страна, никой не си носи закуските в пликче. Там за тази цел има бюфети и вагон-ресторанти. Машинистите пък са достатъчно дисциплинирани за да не пият на работното си място. Там инцидентите се предизвикват на още по-високо ниво - или влаков диспечер глупаво ще сбърка или хакер ще хакне с лекота глупаво направената диспечерска система.

Полицаи

10/29/2019

 
В измисления американски град, с описанието на който започва последният роман на Лий Чайлд, на 100 000 души население се падат по 240 полицаи. В ЕС на 100 000 души население се падат по 318 полицаи. В България, където казват че броят на полицаите бил намалял драстично, на 100 000 души население се падат по 335 полицаи. Това са данните, изводите си ги направете сами!

Пъпки

10/24/2019

 
След като се прочу с т.н. формула на Стойков, Стаменко Стойков започнаха да го канят по разни тържествени обеди и вечери. Коремът и егото му се понадуха, но се появиха странични ефекти - по кожата му избиха пъпки. Брей, да му се не види, рече си, да не би да съм алергичен към хайвера или шампанското? И реши да провери хипотезата си при личния лекар.

Докторът го накара да се съблече, поогледа го и започна да му задава странни въпроси: яде ли много сладко, пийва ли редовно, има ли диабетици в рода. След като чу отговорите, докторът каза че вероятно става дума за повишена кръвна захар. Изследването на Стаменковата кръв потвърди хипотезата на доктора, а Стаменко му каза: "Хвала ти, докторе, че вместо да прехвърлиш проблема на кожния доктор да му лекува симптомите, ти се постара да откриеш причините!"

Прибра се Стаменко вкъщи и се замисли за българските финансови услуги. И там се случват подобни неща - през няколко години избиват гнойни пъпки. През 2005 г. фалира българската банка МБТР, през 2014 - многократно по-голямата банка КТБ, а през 2018 - застрахователната компания "Олимпик". А "докторите" от надзорните органи и от по-високите етажи на властта ... вместо да търсят и лекуват причините, лепят лепенки върху пъпките.

Народи и ценности

10/23/2019

 
Народите са прах, разнасян от вятъра на Историята. Носи се прахът свободно, докато не се появи някаква височинка, около която той се завърта и утаява. Различните народи се утаяват около различни по вид височинки, които днес наричаме национални ценности, core values или другояче.

Финландците се въртят около странния си език. Въпреки че (според Джаред Даймънд) те са 75% скандинавци в генетично отношение. И точно защото са скандинавци, те са подходили към въпроса с националните ценности прагматично. Да си скандинавец не е уникално, скандинавци са шведите и норвежците, а за такива се опитват да минат датчаните и исландците. Затова финландците се обединяват около езика си. Който е нещо специално, поне в рамките на Европа. 17 падежа, драги читателю, можеш ли да си го представиш? Да си чувал за партитивния падеж? Не? Финландците не само са чували, но и го използват. Даже отказват на финландци, невладеещи падежа, да стават държавни служители, защото ги считат за неграмотни.

Трябва да им се признае на финландците че са проявили здрав разум избирайки да се дефинират чрез езика си. Ако подобно на българите бяха избрали да се дефинират чрез историята си, те щяха да се червят от срам, защото са прекарали векове под шведска и руска власт. Сега разбираш ли, отче Паисие (вокативен падеж, дори финландците го нямат), защо сънародниците ти се срамят да се нарекат българи? Елементарно е, отче, срамят се защото глупаво избраха историята да е това, което ги обединява. Елементарно е, народе, вместо да се мъчиш да влизаш учебниците по история, трябваше да се пробваш с учебниците по граматика.

Тъпчете се, докато можете!

10/21/2019

 
Държавата-майка ни взема 1/3 от всеки залък за да ни осигури полезни услуги като: сигурност, правосъдие, образование, здравеопазване и т.н. Само дето услугите й за нищо не стават:
> Полицията не ни дава сигурност, защото нито ни предпазва от престъпността, нито ни връща взетото когато се окаже че не ни е предпазила. Затова се налага ДОПЪЛНИТЕЛНО да си плащаме за предпазване, и то неколкократно: застраховки, алармени системи, метални врати и т.н.
> Правосъдието уж сме го платили, ама то не работи качествено и бързо, и затова вместо да разчитаме на добрата воля и компетентността на съдията, ние плащаме ДОПЪЛНИТЕЛНО за адвокати, които са наясно с вратичките в системата.
> Образованието не работи, та затова се налага да плащаме ДОПЪЛНИТЕЛНО за частни уроци и/или скъпи частни училища за децата.
> Здравеопазването не работи, та затова се налага да плащаме ДОПЪЛНИТЕЛНО за допълнително здравно осигуряване и/или "кеш-в-брой-на-ръка", за да ползвамеме здравни услуги.

Държавата ни е заприличала на всеки тъпак с гладен тумбак: яде ДОПЪЛНИТЕЛНО, надебелява и се разболява. Какво ще стане когато се гътне? Като цяло, никой не знае, но някои неща са видими с просто око:
Няма да има толкова много учители, лекари, полицаи, прокурори, съдии и държавни чиновници, а на тези от тях, извадили късмета да запазят работата си, няма да има много желаещи и способни да плащат, хеле пък двойно.

Мъртвите не умират

10/20/2019

 
Човек може едновременно да е мъртъв (като творец) и жив (като бизнесмен). Това си мислех докато гледах последния филм на Джим Джармъш, озаглавен "Мъртвите не умират".

Не всяка критика на глупостта успява да се издигне над глупостта. Това си мислех, докато четях книгата "Психология на глупостта".

Черно и бяло

10/5/2019

 
Светът е шарен, но ние мислим и говорим за него така, сякаш е черно-бял. Казваме че по време на "турското робство" турците са били поробители, а българите и другите славяни - роби, което скрива неудобната истина че:
> "робът-капиталист" Добри Желязков, монополно снабдявал с униформи султанската армия, е бил в много по-привилегировано положение от хиляди турски "робовладелци", а
> босненският славянин Мехмед Паша Соколович е бил Велик везир на трима султани.

Това е болна тема, така че я изоставяме и се прехвърляме на робството в Америките. Мислим за него така: белите са били робовладелци, цветните - роби. Да, ама не! Цветнокожа прародителка на известния цветнокож писател Малкълм Гладуел е била робовладелка в Ямайка. Да спомена и белите роби,  тях продължава да ги има, включително и в "белите" страни.

За стоките и услугите

10/4/2019

 
Светът не е това, което беше. Днес е модерно да си купуваш услуги вместо стоки. Вместо да купиш софтуер купуваш софтуер-като-услуга; вместо лично колело или автомобил купуваш транспортни услуги.

Услугите са като стоките, не всичко желано ще бъде осъществено. Никога няма да видиш реклами от сорта на "Прехвърлете махмурлука си на нас!" или "Вашата глупост става наша!" Може би си мислиш че това последното го върши застраховането, но грешиш. Когато застрахователят не плати или фалира, разбираш че не си прехвърлил глупостта си на него, а си направил една допълнителна глупост.

Закъснения и избързвания

10/3/2019

 
Понякога пиша за рекордните закъснения на Нютон, хан Кубрат и Шрьодингер, но днес ще съм позитивен и ще пиша за рекордни избързвания. И по-точно, за едно мое "откритие" отпреди 5 години и половина.

Тогава писах относно глупавата ни вяра в "аксиомата" че сега имаме повече избор от преди. Вярваме го, защото сега можем да си купим какви ли не чадъри, но забравяме че нямаме избора дали да си купим нов чадър или да ремонтираме стария. Елементарно, Уотсън, дори и да намерим майстор, за стария чадър няма резервни части.

Днес, със съответното закъснение, Евросъюзът е осъзнал "моята" истина и планира да направи от еврокапитализма капитализъм на истинския избор. Лошото е че става дума за удължаване на живота, т.е. ремонта, единствено на електоуредите. Сякаш са забравили за автоматичните чадъри с десетките пружинки, бравите с милиарди комбинации и скъпите пътнически куфари?

Тестове за интелигентност

10/2/2019

 
Ачо и Яни кандидатстваха за работа в чужда фирма, коятo им направи тестове за интелигентност. Концентрираният  Ачо си изкара теста и започна работа във фирмата. Разсеяният Яни също си изкара теста, но не разбра че тестът е завършил. Затова, когато от фирмата му предложиха работа, той го прие като част от теста за интелигентност, огледа това, подуши онова, помисли и накрая се отказа.

Елементарното, Уотсън, не е толкова елементарно

10/1/2019

 
Понякога в блога ми се появяват разни елементарни задачки. "Защо интелигентният автор подценява още по-интелигентните си читатели?", се питат читателите (или поне така предполагам). Отговарям: защото дори за елементарните задачки съществуват различни пътища до вярното решение. А понякога пътищата до решението биха могли да те впечатлят повече от проблема.

Спомням си как учудих една позната, когато на въпроса й "Има ли хора, които са празнували първия си рожден ден на 8 годишна възраст?" й отговорих че това са хората на които им липсват първите седем години. Тя се зарадва много и сподели че това никога не би й хрумнало. Ставало дума за някаква промяна на календара в началото на 20-ти век, благодарение на която някои деца извадили лош късмет.

И като стана дума за рождени дни ... ето нещо съвсем елементарно, и въпреки това пресмятано погрешно: Защо когато навършваш 10 години ти казват че това е десетият ти рожден ден?

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.