Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Люпка Цветанова за нещата от живота

2/29/2020

 
Глобалното пробуждане се провали заради различните часови пояси.

Лесно се пише история. Всички очевидци са мъртви.

Историята е най-важното за хората без минало.

Хора на място

2/28/2020

 
Някои хора търсят хубавите места, други правят местата хубави.
Инаят Хан

Излишното

2/27/2020

 
Като новобранец в програмирането, оплаквам се на един "батко", който е започнал да програмира още на "Правец 8Д":
- Написах една програма, ама усетих че прави много излишни изчисления. Премахнах ги, но програмата вместо да се ускори, започна да работи по-бавно.

Той ме поглежда отвисоко и казва:
- Обикновено точно така става.

Като се замисля, така става не само с програмите, ами и с нас самите: колко често, стремейки се да премахнем излишното, правим излишни усилия и попадаме в излишни ситуации. В стремежа си да премахнем излишните килограми късаме мускули, разтягаме сухожилия и получаваме хернии. В стремежа си да изхарчим излишните пари се запознаваме с излишни хора, вършим излишни неща и харчим излишно време. Накрая, с тъга разбираме че, за разлика от всичко друго, времето никога не е излишно.

Дълбоки истини от Вътрешна Монголия

2/26/2020

 
Като пиша "Вътрешна Монголия", това не значи че става дума за древни монголски или китайски мъдрости; не, това са думи на американеца David P. Gontar, който живее в китайската Вътрешна Монголия.

Успехът не е в това да избягваш грешките, а в това да правиш правилните грешки.

В дългосочен план няма дългосрочен план.


Само едно ме притеснява: дали в дългосрочен план, т.е. покрай коронавируса, Дейвид смята грешката си да се премести в китайската Вътрешна Монголия за правилна.

Дълбочина

2/25/2020

 
Едва когато ви се разкрият в дълбочина можете да разберете колко плоски са някои хора.
Michael Curran

Култура и интелект

2/25/2020

 
- Удивително е колко лесно се бъркат културата и интелекта - казва на студентите си Спирос. - Една от причините е че те вървят ръка за ръка: повечето хора с ниска култура са с нисък интелект, а повечето хора с нисък интелект са с ниска култура. ​Но нещата са доста по-сложни отколкото изглеждат на пръв поглед.

​- Ще ни бъде по-лесно да ви разберем, ако дадете практически примери - предлага зубрачката с големите очила и се приготвя да записва.

- С удоволствие! Аз, например, мога да ви говоря за Партенона на отличен старогръцки и за руините в Гьобекли тепе на много добър турски. Винаги когато го правя хората казват че съм много интелигентен. В действителност, те искат да кажат че съм много културен. Нека сега вземем за пример моя колега, и ваш професор, Стаменко Стойков. Когато ви заговори за своите изследвания на висококомпозитните числа, той няма да ви се стори толкова интелигентен, защото ще разберете по-малко от неговите думи на български, отколкото от моите на турски. Всъщност, по-интелигентният е той: защото докато аз просто преразказвам историята на Гьобекли тепе, Стаменко създава историята на висококомпозитните числа.

Афоризми от Насим Талеб

2/24/2020

 
Когато се опитваш да ги поправиш, повечето грешки се развалят.
​

Да избягваш да показваш признаци на слабост е признак на слабост.

Успехът не е да си на върха на йерархията, а да си встрани от йерархиите.

С хоругви за дъжд, със знамена срещу бомбите

2/24/2020

 
- По света хората работят с дронове - казва Спирос на Стаменко, - а вие давате милиарди за старомодни изтребители. Можеш ли да ми го обясниш?

- Еее, че това не е алгоритъм за откриване на изоморфизъм при графите, разбира се че мога да ти го обясня. И то само с три думи: търсене и предлагане. В България имаме излишък на шофьори на самолети, но нямаме нито един шофьор на дрон. За инфраструктурата да не говорим.

- Вие отдавна сте по-назад от другите, ама не го разбирате - продължава Спирос. - През Втората световна война американските бомби направиха страната ви на швейцарско сирене, а вие се гордеете че не са ви пленили дори едно бойно знаме. Че как биха могли? Като прелетят ниско с отворени люкове и грабнат знамето от ръцете на знаменосеца ли? Ами че те преди това са ги изпепелили и двамата със запалителните бомби.

- Добре го каза - завършва Стаменко, - ама аз мога да го кажа още по-добре:
когато го нагъзят, глупакът се самоуспокоява че са му добре изпрани гащите.

Ум и мъдрост

2/23/2020

 
Умният разбира думите ти. Мъдрият - мълчанието ти.
Тим Дейли

Международни изследвания

2/23/2020

 
На някаква конференция в Кайро египтологът Спирос го запознаха с американска професорка по международни изследвания.

- Какво означава международни изследвания ? - наивно попита Спирос. - Ако са изследвания на териториите между народите, то става дума за география. Ако са изследвания на войните между народите, то става дума за военна история.

Леле, как се ядоса професорката! Какъв десен прав тресна в челюстта на Спирос! Да, ама той запази самообладание и сухо, сякаш е лежал хилядолетия в някоя пирамида, рече:

- Сигурно имате и докторат по боксови науки?

Bird's-eye view

2/22/2020

 
From a bird’s-eye view we’re all shitheads.
Eino Vastaranta

Живот и смърт

2/22/2020

 
Фундаменталният въпрос, според Фулвио Фиори, е не дали има живот след смъртта, а е дали има живот преди смъртта.

Глупаци

2/21/2020

 
Глупаците са глупаци не защото правят глупости, а защото ги повтарят.
Jean Toomer

Митове и легенди

2/20/2020

 
Ако си го бяха навили на пръста, враговете щяха да пленят български бойни знамена. Въпросът е: защо биха го правили, голяма работа ли е да победиш българите, че после да им вземеш знамето? Мислите ли че когато Турция победи България във войната за завода на "Фолксваген", тя плени български бойни знамена?

Как ще ги стигнем американците?

2/20/2020

5 Comments

 
Гледам какво съм писал на 2 февруари тази година. Мери Самървил, само това ли успя да ми хрумне? Как точно аз - "специалистът" по палиндромите - не видях че датата е палиндром? Други са били по-наблюдателни и са установили че (имайки предвид това че различните народи използват различни формати на датите) за последно сме имали такъв "световен" ден преди 909 години - на 11.11.1111.

Е, успокоявам се, ако бяха с чак толкова остри погледи, то щяха да видят че:
а) 909 е също палиндром.
б) Следващият палиндромен ден, макар и не световен ще бъде след година - на 12 февруари 2021 - за българите, и след година и 10 месеца - на 2 декември 2021 - за американците. Ха сега кажете че не сме ги стигнали и изпреварили!

Хрумва ми и въпрос, ама понеже е 2:16 през нощта, та оставям отговорa за друг път:
Чий формат на датата (като следствие на Закона на Бенфорд или на нещо друго), дава възможност за по-чести палиндромни дати - нашият или американският?
5 Comments

Кучето и човекът

2/19/2020

 
- Хората казват че кучето било най-добрият приятел на човека - рекло кучето, - но мълчат за това дали човекът е най-добрият приятел на кучето.

Загадките на самоуките

2/19/2020

2 Comments

 
19-годишният китарист Dewey Bunnell създал най-простата песен в историята на рока - хитът "A Horse with No Name". Песента се състояла само от 2 акорда, но единият от тях бил загадка за теоретиците: те не разбирали как един самоук китарист може да стигне до главоблъсканицата наречена Dadd6add9, която била извън класацията "40 най-популярни акорда за рок-китаристи". А нещата били елементарни: авторът търсел лесен начин за подреждане на пръстите си, който освен всичко друго да звучи добре. Така се родил най-големият хит на групата "Америка".

И аз съм самоук, та затова едва сега ми хрумва че от години се занимавам с Диофантови уравнения. За тях знам само 2 неща:
1. че се интересуваме от целочислените им решения, и
2. че за тях няма общи теоретични подходи, а "нападението" трябва да е специфично за всяко "нападнато" (уравнение или система от уравнения).

Това непълно знание получих късно, което не ми попречи да започна математическите си импровизации с мислене за диофантови уравнения (пример тук). Сега ми хрумва че дори и най-известното ми откритие (хипотезата, за която писаха тук) може да бъде записано като система от уравнения, при която се търсят естествени числа n, такива че:

p(n) = r(p(n))
p(p(n)) = r(p(p(n)))


където:
а) с p(n) означаваме n
-тото просто число,
б) 
с r(n) означаваме обърнатото наопаки n.

За любителите на загадките: хипотезата ми е че единствено числата 1, 2 и 3 са решения на горната система от уравнения.
2 Comments

На сцената се качва ... Бил Гейтс

2/18/2020

 
Бил Гейтс се маскирал и отишъл в клуба на икономистите. Понеже не го познали, икономистите не разбрали че току-що са станали милионери ... средноаритметично.

Бил Гейтс обитава реалната Вселена. Но, подобно на всеки от нас, той посещава и виртуални вселени, каквито са вселените на тенденциите и съответните им графики. Един ден Бил и негови колеги-милиардери се маскирали и влезли в графиката, наречена "Растеж на просперитета". Понеже не ги разпознали, икономистите не разбрали че растежът на просперитета се дължал на влизането на маскираната милиардерска дружинка ... средноаритметично.

За числата и хората

2/18/2020

 
Реалните числа и реалните хора си приличат. Това че повечето са ирационални, ги кара да смятат че са нормални.

Времето не е пари!

2/17/2020

 
Ако времето беше пари, отдавна щяхме да сме го изхарчили.

Нищо ново под слънцето

2/15/2020

 
Двама древнокитайски философи се разхождали по моста и гледали рибите.
- Виж колко щастливи са рибите! - рекъл Зианци.
- Ти не си риба, откъде знаеш дали са щастливи или не? - отговорил Хуайци.
- Ти не си аз, откъде знаеш дали знам или не? - запитал на свой ред Зианци.
- Аз не съм ти, и затова не знам дали знаеш или не. По същия начин ти не си риба, и затова не знаеш щастливи ли са рибите или не - сложил край на разговора Хуайци.

Философът Витгенщайн посетил приятелка, на която току-що били оперирали сливиците. Попитал я как се чувства, а тя му казала че се чувства като прегазено псе. "Откъде знаеш как се чувстват прегазените псета?", попитал Витгенщайн.

От "европейското" по борба, Мими Христова донесла трета титла за България. Откъде знаят че я е донесла за България?

Презумпция за невинност по български

2/12/2020

 
В България презумпцията "невинен до доказване на противното" се превърна в "противен до доказване на невинността".

Български парадокс с уроборос

2/12/2020

 
- Вие, българите, сте странни птици - казва Спирос на своя колега Стаменко. - Уж сте русофили, но когато вземете нещо руско, веднага му сменяте името. Вземате салат "Оливье" и я кръщавате Руска салата. Вземата филма "Бриллиантовая рука" и го кръщавате "Диамантената ръка". Разделителната ви способност е толкова ниска, че не правите разлика между диаманта и брилянта, който е шлифован диамант.

- Няма нищо грешно в превода, просто думата брилянт не е популярна у нас - защитава преводачите Стаменко.

- Ами че точно това искам да кажа - отвръща Спирос. - Ако разделителната ви способност беше като руската, или по-висока, думата брилянт щеше да е популярна. И като се замисля ... ниската разделителна способност на българите е един парадоксален уроборос, който се подхранва от себе си. Другите народи отдавна са открили че когато техните уробороси ядат себе си, те рано или късно изчезват. А българският уроборос парадоксално нараства: 
тортата става паста; пастата става макарони; макароните стават целувки; копирната машина става ксерокс; УърлдУайдУеб става Интернет.

Афоризми от Маркиз дьо Вовнарг

2/12/2020

 
Надеждата е измамила повече хора от мошениците.

Съдбата е утешението на нещастните и ужасът на щастливите.

Хората: дребни и големи

2/11/2020

 
Компютърният учен Петер Шрьодер пише че някои хора могат да четат партитури, а в главите им да звучи музика, други могат да видят реда и красотата в математическите функции, но дребните хорица (като него) имат нужда да чуват музиката изсвирена и да виждат числата изчислени, за да могат да оценят структурите им.

Мислейки че говори за реалността, той е говорил за себе си. Наистина си дребен човечец, след като първата ти мисъл е мисълта на потребителя: как слушаш музика, как четеш формули. Големите хора са производители, при тях нещата са в обратната последователност: първо чуват музиката и виждат зависимостите в главите си, и едва тогава ги записват (под формата на партитури и формули).

За справка: Айнщайн първо видя връзката, след товя я записа с думи и едва две години по-късно (по думите на Дъглас Хофстатър) тя се появи на бял свят в символна форма: E=mcc
<<Previous

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.