"Реалността е това, което не изчезва когато престанеш да вярваш в него", казвал писателят-фантаст Филип К. Дик. Дали си е вярвал? Не ми се вярва.
Когато престанеш да вярваш в реалността, ти можеш да я накараш да изчезне. Чрез самоубийство. Точно това опитал да направи Дик през 1972 г. За да познаете в какво вярват хората, вместо да слушате какво ви говорят, гледайте какво правят! Незнаен автор е озаглавил блог-поста си "Будистки учител учи как да победим негативното мислене в 5 прости стъпки". Прости, прости, ама цели 5. Аз мога да ви науча да победите негативното мислене в една проста стъпка:
Вземате 3-те закона на мисленето и изтривате отрицанията (нали са негативни). Така от това 1. А=А 2. ¬(A∧¬A) 3. A∨¬A ще получите това 1. А=А 2. A∧A 3. A∨A "Ама с новите закони няма да можем да мислим", ще кажете (ако сте в пълно съзнание). "Добре дошли в реалността", ще кажа аз. Да не би да сте смятали че хората, победили негативното мислене, могат да мислят? Не, в главите им е пълна каша, която се стича навън под формата на жизнеутвърждаващи умотворения от сорта на "Живеем в най-добрия от всички възможни светове". Да, ама не: ако живеехме в най-добрия от всички възможни светове, то нямаше да са ни необходими будистки учители, с помощта на които да побеждаваме негативното мислене. За финал, да оставим негативното мислене настрана и да завършим с нещо позитивно. Знаете ли какво се случило с автора на инструкции по безопасност, след като завършил курса по побеждаване на негативното мислене? Вместо "Не използвайте този електроуред в банята", той започнал да пише "Използвайте този електроуред в банята". Питаме се "Кой е най-богатият човек на света?" за да не се налага да се питаме "Кой е светът на най-богатия човек?" Задоволяваме се с кратък отговор от сорта на "Джеф Безос" за да не изтощим дребните си мозъчета с дълъг и мрачен отговор от сорта на "Светът на Джеф Безос е свят, в който е справедливо да работиш по 18 часа на ден и да получаваш милиарди, а други да работят за теб по 12 часа на ден и да получават по няколко хиляди".
Капитализмът е враг на историята и историята е враг на капитализма. Ако Леонардо беше на работа при някой капиталист, капиталистът щеше да очаква и изисква "по една Джоконда всеки месец", без значение дали в пряк смисъл (масово производство на Джоконди) или в преносен смисъл (масово производство на шедьоври). Мислите ли че Леонардо, който според различни историци е рисувал Джокондата между 5 и 16 години, би могъл да се задържи на подобна работа?
Историята запомни Леонардо с "Джокондата", "Тайната вечеря" и "Витрувианският човек". За нея един живот е смислен и дори гениален, ако си оставил няколко неща от такъв мащаб. Да, но един капиталист не би те държал на работа само за 3 неща, а би те уволнил като "нископроизводителен". Историята го връща на капитализма тъпкано. Компанията "Моторола" правеше: > батерийни елиминатори (каквото и да е това), > радиоапарати за коли, > уоки-токита за полицията, > черно-бели и цветни телевизори, > безжични домашни телефони, > безжични GSM телефони и мрежи, и дори измисли идиотската технология Six Sigma. Въпреки всичко това, Моторола ще бъде запомнена като компания, купена от Гугъл и много скоро след това продадена като безперспективна през девет гори в десета, та чак в Китай. След което ще бъде забравена. И все пак ... нека не подценяваме капитализма. Той изглежда равностоен противник на човешката история: или той ще постави края й, или тя ще постави неговия. Моля се да е второто и вярвам че ще е, защото Джокондата е оцеляла векове и е позната по целия свят, но само за 90 години хората забравиха какво са батерийните елиминатори. В Декларацията за независимост на САЩ преследването на щастието е упоменато изрично като едно от основните права на всеки човек. Как стои въпросът с преследването на щастието днес?
Правото на преследване на щастието е дадено на всеки и затова всеки може да го упражнява по свой начин. Другите нации преследват щастието по начини които не се харесват на американците, а американците решават да преследват щастието им защото не било християнско, капиталистическо и демократично. Не, не си измислям: при 5%-ен относителен дял на американското население в световното, относителният дял на американските военни разходи в световните е 50%*. За какво си мислите че са тези оръжия, освен за преследване на щастието на другите? Знаем че преследването на чуждото щастие струва много пари, но знаем и друго - американците нямат големи успехи в преследването. Инвестират много, а резултатите са слаби. Как да не се депресират? Няма как; затова са депресирани. Не, не си измислям: 5%-ното американско население на света консумира около 2/3 от световните антидепресанти*. Ако се чудите дали няма и други причини за депресията на американците, то знайте че има: докато преследват щастието на другите, те нямат време и сили да преследват своето собствено щастие. Тръгнахме от Декларацията за независимост и ще свършим пак там. 1/4 от американците не знаят от кого дедите им са извоювали независимост**. 38% от американците биха се провалили на теста за получаване на американско гражданство**, ако бъдат подложени на него. Как, питам се, имат наглостта да преследват щастието на другите от името на Америка? ____________________ * данните са оттук ** данните са оттук - Знаеш ли че Сара Джесика Паркър била културна икона?
- Ти луд ли си? Как може да е културна икона, след като нито е културна, нито е икона? I saw how this Prometheus guy lighted his fire and can honestly tell you, gentlemen, it was nothing special. Any slacker or goatherd could do it. Apocryphal Tales, Karel Čapek
G. H. Hardy once said that any fool could have guessed Goldbach's conjecture. He was wrong since there had lived so many fools before Golldbach's time but none of them had guessed the conjecture (that is why Goldbach's name is attached to it). One might think that any fool could have made G. H. Hardy's remark. But the reasoning in the first paragraph can be applied to the last sentence. Therefore, though G. H. Hardy's remark sounds foolish it is not true that any fool could have made it. There is a vast area of foolishness reserved for the clever people. Blessed are the fools, for they are unable to explore this "special" area. Депутат от ГЕРБ изнудвал месопроизводител за безплатен еленски суджук, който уж бил за Бойко Борисов. Какво е ял и пил ББ не ме интересува, но ми прави впечатление че при месопроизводителя 4 000 килограма суджук струват 45 000 лева. Което прави около 11 лева килото. Такъв суджук струва в магазина около 46 лева килото. Което ме кара да се запитам:
Къде са основните проблеми на България - в премиера, в парламента или в магазините? - Словесната лавина е изречение, в което всяка дума е с една буква по-дълга от предходната. Ще се осмели ли някой да даде пример? Вие, колега?
- О, не! Аз съм само юноша бледен. - Отлични примери, колега! Няма значение какъв си. Невидимата ръка е настроила системата така, че да си все излъган.
Информираният и разполагащ с пари клиент се отнася пренебрежително към бедняка с неконтролируеми импулси: "Докато чака на касата, този глупак ще вземе сума ти боклучави бонбонки и вафлички". Вторият му го връща, мислейки: "Този глупак плаща три пъти по-скъпо за някакви измислени био-храни". Лошото е че и двамата са прави: единият е излъган с продукта (и вероятно с цената), другият - с цената (и вероятно с произхода). Провалът е съдба - няма хора, успели във всичките си начинания. Лузърите са не тези, които се провалят, а тези които: не могат без провала, се гордеят с провала, празнуват провала.
Що за стока си, ако в центъра на столицата си вместо статуи на царете с гордо вдигнати глави, от които си имаш предостатъчно, ти слагаш статуя на царя с наведената глава? Да, говоря за Самуил, който изгуби всичко накуп: армия, царство и себе дори. Провалът е съдба - няма хора, успели във всичките си начинания. Лузърите са не тези, които се провалят, а тези които: не могат без провала, се гордеят с провала, празнуват провала.
Що за стока си, ако се кланяш на кръста - инструмент, с който враговете ти са измъчвали и убили Спасителя? Неспасяем! Що за стока си, ако всяка година празнуваш обесването на националния си герой? Обесник! Що за стока си, ако мечтаеш да си негър в Алабама? Алабашова глава! Турция празнува годишнината от неуспелия преврат. Какво по-добро доказателство за лузърщината на турците? И все пак, има лузърщина и ЛУЗЪРЩИНА. Лузъри, прекарали 5 века под властта на други лузъри няма как да не са МЕГА-лузъри. Англичаните владееха половината свят, но останаха сравнително скромни. Ако попиташ англичанин как говори чужд език, то най-много да чуеш отговор като "свободно" (fluently). Попитай българин и често ще чуеш отговора "перфектно".
Смешно е да вярваш че знаеш чужд език перфектно, при условие че не знаеш значението на думата "перфектно": съвършено, идеално. Малка спретната операционна. Чува се музика. Лягам на масата. Започва да звучи "Don't Fear the Reaper" ("Не бой се от смъртта") от Blue Oyster Cult. Разсмивам се.
..... Събуждам се замаян от упойката. Докато съм спал съм открил нещо математическо, свързано с "Проблема с щастливия край". Какъв край, след като излязох от операционната; това си е живо начало? Разсмивам се пак. Имаше един деец на българското застраховане, когото съм чувал да казва: "Ако не бях АЗ, тази компания щеше да е господин Никой". Имал е нужда от затягане на гайките човекът, защото него вече го няма, но компанията си е на същото място: и като адрес, и като постижения. С други думи, ако не беше тази компания, той щеше да е господин Никой.
Други дейци бяха по-скромни и вместо АЗ употребяваха НИЕ. "Това, което НИЕ построихме, вие не можете да го боядисате", казваше един от тях. Какво е построил този деец не се знае, но поне не се е опитвал изцяло да приватизира чуждите усилия. Проблемът е че той и подобните му оставиха наследници - хора, говорещи по същия начин. "НИЕ построихме магистрали", казват едни, макар че на снимките са с костюмчета, вместо с каски. "НИЕ спечелихме световна титла", казват други, въпреки че в съответния документ имената им не се четат. "НИЕ правим софтуер", казват трети, въпреки че публиката тъне в неведение относно това: > дали са участвали в писането на софтуера, > какво прави софтуерът, > колко бързо и правилно го прави, > колко бъга има в софтуера и какви поразии могат да направят, > колко струва софтуерът и дали изобщо някой го е купил, > дали (ако случайно се е излъгал) този някой е доволен от решението си да го купи. Думата НИЕ е много удобна: дава ти възможност да блеснеш, когато резултатите са добри, и да се скриеш зад гърба на друг - когато са лоши. Признавам че нито съм построил магистрали, нито съм спечелил световни титли, нито съм направил софтуер. Все пак, писал съм програмки, които са на разположение на всеки с достъп до мрежата и си правят компания с програмките на други автори. НИЕ, едноличните създатели, имаме правото да казваме АЗ, без да блестим с чужд блясък и да се крием зад чужд гръб. Просто слагаме подписите си така, както ги слагат художниците и писателите, а не така, както ги слагат главните изпълнителни директори и министър-председателите - върху документи, който никога не са чели, камо ли писали. "Не разбирам тенденцията да се преувеличава тежестта на турското робство", казва френският посланик у нас. "Долу ръцете от робството ни", контрира възмутен коментатор. Драги ми коментаторе, да го беше казал на Левски, Ботев и Цар Освободител!
Интелигентността и глупостта са не две страни на монетата, а две различни монети.
Интелигентността и глупостта са като студената и топлата вода, никой не може да ти попречи да ги пуснеш на воля едновременно. Q: Кой е най-известният учен, роден в България?
А: Фриц Цвики, открил по теоретичен път, и станал кръстник на, тъмната материя. Q: Кой е най-известният учен, умрял в България? А: Лотар Колац, автор на Предположението на Колац. Q: Кое е случайното в тези две случки? А: Това че са се случили във Варна. Q: Кое е закономерното в тези две случки? А: Това че са се случили на чужденци. Което потвърждава убеждението ми че: 1. българската история се прави предимно от чужденци, и 2. когато българи правят история, те я правят предимно извън България. Колкото по-малко разхищаваме прилагателните, толкова по-трудно ни става да лъжем.
Николас Гомес Давила Кое е славянското на славянската писменост, след като поляците и чехите не пишат на нея? Кое е руското в руския език? Дали е азбуката, дошла от България, а според "техни" източници от Македония или Византия? Дали са имената Игор и Олга, дошли от скандинавските Ингвар и Хелга? Кое е руското на руската салата - салат оливье, създадена от Люсиен Оливие? Кое е шопското на шопската салата, след като е създадена през 1956 г. край Черно море? Прости числа? Златен Орфей? Народна република? Световен ред? Синята слива е червена, защото е зелена? Има ли изобщо в "нашата Вселена" една смислена комбинация на съществително и прилагателно? Имах една съученичка, по която се бях прехласнал, ама не точно заради интелекта ѝ. Изненадах се, когато веднъж ми каза: "Не си мисли че си голяма работа, само защото си сред тъпаци като нас". Постави ме на мястото ми само с няколко думи.
Днес се прехласваме по Изкуствения интелект. Дали и той няма да си помисли че е голяма работа само заради късмета си да попадне сред тъпаци като нас? Ще можем ли да го поставим на мястото му, когато си повярва че е голяма работа? Габровец пратил сина си в София. След време синът се похвалил че спестявал пари тичайки след трамвая, вместо да се качва на него. "Абе, будала, как не се сети да тичаш след такси", попитал бащата.
Такива са селските тарикати по целия свят: хитреят на дребно, пускат мисленето си и веднага след това го спират. Един английски тарикат от Нюкасъл решил, за да спести пари, да стигне до Лондон като мине през Испания. Абе, будала, как не се сети да спестиш повече пари като си спестиш ходенето до Лондон? Най-яки са селските тарикати в Щатите. Според проучване, на 41% от американците се е случвало да се хранят в колата. Правели го за да спестяват време. Абе, будали, как не се сетихте че истинското разхищение на време е в пътуването по 2 часа на ден до и от работата, а не в закуската за 15 минути? В България се провела Балканска олимпиада по математика. Оксиморон, та дрънка: доколкото си спомням Олимпиадите бяха състезания с участници от цял свят.
В Олимпиадата участвали 108 ученици, а всички българчетата спечелили медали: 1 златен, 11 сребърни и 6 бронзови медала. Което означава че медалите са минимум 33. Което, грубо казано, означава че (поне) всеки трети участник си е тръгнал с медал. Да не би да са забравили олимпийския принцип "Най-важното в едни Олимпийски игри е не да спечелиш, а да участваш"? |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
September 2024
|