Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Българските гении

9/30/2016

0 Comments

 
Българите обичат да се гордеят с гениите си, нищо че понякога гениите им не са техни, а още по-често изобщо не са гении. Гордеят се с Джон Атанасов - "бащата на компютъра" - забравяйки че той е бил американец и че "детето" му не е проработило и поради тази причина не е било използвано, въпреки че по онова време е имало глад за компютри. Гордеят се с Георги Лозанов - "бащата на сугестологията" - без да си дадат труда да научат че при прилагането на недоносчето му не се постигат практически резултати.

Днес, българите имат нов повод за гордост: българин създал електрическия велосипед за богати, който бил дървен и струвал 9000 евро. Чудя се за какво се е мъчил. Не знае ли че богатите разполагат с малко време, особено за каране на колело? Не знае ли че богатите предпочитат бързите коли и още по-бързите частни самолети, а в последно време обръщат поглед към космическите кораби? Вижда се че не знае. В най-лошия случай, колелото на Галин Бонев ще има съдбата на компютъра на Джон Атанасов. В най-добрия случай, то ще има съдбата на сугестологията: ще се продава с малък успех под друго име и ще носи доходи на друг, но не и на автора си.


Последпис
24.06.2021 г.
Дървеният велосипед за 9000 евро вече е забравен дори и от "баща" си, който се е впуснал в ново начинание: нормален електрически велосипед ... само за 2000 евро.
0 Comments

Тройки

9/28/2016

0 Comments

 
Вчера в парка двама мъже си разказват вицове:
- Знаеш ли каква е разликата между шведската и руската тройка?
- Не! Каква е?
- И аз не знам, но в едната имаше кон.

​Прибирам се вкъщи и научавам че се е родило първото дете, рожба на тройка, т.е. дете с ДНК от трима родители. Хрумва ми че обичаите и законите ни не са готови за това:
1. Никой не знае кой ще вземе детето, ако родителите се разведат.
2. Ако не внимаваме с научно-техническия прогрес, а и с поведението си, скоро ще започнат да се раждат деца от няколко родители, не всички от които са хора. Ще се чудим дали да ги пращаме в детска или в зоологическа градина.
0 Comments

Независимост

9/23/2016

0 Comments

 
Вчера някои от нас празнуваха Деня на независимостта на България. Не знам какво имат предвид под "независимост", но то едва ли е нещо реално съществуващо. България никога не е била толкова зависима, колкото е сега.

Ако във Вашингтон, Москва или Брюксел решат че българското правителство трябва да падне, то ще падне. Нещо повече, то може падне и без някой официално да го реши. Да разгледаме един хипотетичен пример:

В Афганистан има над 100 души от българската армия. Един терористичен акт, довел до големи жертви сред тях, дори и без да е преднамерено насочен към България, може да свали българското правителство.

Пък ако мислите че независимост значи да си имаме "наши" знаме, химн и президент, то помислете че знаме, химн и президент си има всеки голям футболен клуб. И че колкото сте повлияли върху избора на едните, толкова сте повлияли върху избора на другите. Единствената независимост у нас е тяхната независимост от вас.
0 Comments

Голямото тихоокеанско бунище

9/22/2016

0 Comments

 
В северната част на Тихия океан се намира Голямото тихоокеанско бунище (т.н. Great Pacific garbage patch). Според някои специалисти размерът му е равен на 7 Българии, според други бунището е 2 пъти по-голямо от САЩ. За мен, съществуването му е прекрасна илюстрация на наивността на вярващите в способността на либералната демокрация, пазарната икономика и прогресивните технологии да ни водят напред. Може би съвременните герои от сорта на Пол Алън, Ричард Брансън и Илон Мъск се ориентират към небето защото не искат или (по-скоро) не могат да се справят с проблемите на Земята, подготвяйки се за бягство от нея.
0 Comments

Думи

9/19/2016

0 Comments

 
Дадени са ни буквите А, А, В, Н и Р. Съставяме всички 5-буквени пермутации от тях и ги подреждаме по азбучен ред. Коя поред е думата ВАРНА? Целта е задачата да се реши с лист и молив, а не с писане на програма.
0 Comments

Шахмат

9/15/2016

0 Comments

 
В най-долното и най-ляво поле на празна шахматна дъска поставяме кон. Всяко поле, на което конят вече е бил, ще наричаме "опасено". Може ли конят да стигне до най-горното и най-дясно поле на дъската, без да мине през вече опасени полета?
0 Comments

Експерти

9/14/2016

0 Comments

 
Не е лошо да си експерт: трябва да има хора, които да полират и парфюмират творбите на другите; хора, които с експертизата си да правят живота на другите лесен. Но ако искаш да създадеш нещо ново, то няма как да бъдеш експерт. Трябва да има творци-неексперти, които да правят живота на експертите лесен, като ги снабдяват с материал за полиране и парфюмиране.

Как Евклид щеше да докаже безкрайността на простите числа, ако човекът, издялкал кокала от Ишанго
 не беше открил съществуването им 18 000 години по-рано? Как през 1905 г. Айнщайн щеше да докаже съществуването на атомите, ако хилядолетия преди него Демокрит не беше развихрил въображението си на неексперт?
0 Comments

Мислене и мислене

9/8/2016

0 Comments

 
Когато хората мислели че Земята е плоска, те грешали. Когато хората мислели че Земята е сферична те грешали. Но ако смятате идеята за сферичната Земя за също толкова грешна, колкото идеята за плоската Земя, вие грешите повече от първите и вторите събрани накуп.
​                                                                               Айзък Азимов
0 Comments

Красотата, Санчо

9/7/2016

0 Comments

 
Хората са различни, времената – също. Древните се прекланяха пред правилните неща и създаваха колекции от тях, например 10-те Божи заповеди. Хората от 18 и 19 век се прекланяха пред верните неща и създадоха други колекции, например съвременната наука. Днешните хора се прекланят пред красивите неща и създават модни колекции.

Правилното е нетрайно; днес никой от нас не спазва Божиите заповеди – особено тези за лъжата, изневярата и напразното споменаване на Божието име. Цели прослойки се изхранват с напразното му споменаване: свещеници, писатели, поети и философи.

​Красивото е най-нетрайно:
> красавиците от младостта ни са набръчкани лелички днес;
> айФонът остарява още преди да е излязъл следващият модел.

​Единствено истината е вечна: Ойлеровата характеристика на изпъкналите многостени е била 2 преди Ойлер и ще остане такава завинаги. Истинската красавица е вярната красавица, а тя може да е на 2300 години: според днешните математици, най-красивата теорема е теоремата на Евклид за безкрайността на простите числа.
0 Comments

За математиците и езиците

9/3/2016

0 Comments

 
В работата си, добрият математик може да служи за пример. Тръгва от разумни допускания и с помощта на правилна логика (и някой фокус от огромната торба на математиката) стига до верни и важни заключения. В живота, дори добрите математици (какво да кажем за обикновените хора) не следват горната рецепта и не се вълнуват от това, че говорят глупости базирани на глупави допускания. Да вземем за пример оптимистичното изказване на Давид Хилберт (1862-1943): "Ако можех да се събудя след 1000-годишен сън, то първият ми въпрос щеше да бъде: "Доказаха ли Римановата хипотеза?"

Няма да размишлявам възможно ли е да се спи 1000 години, нито дали интересите/знанията на хората от бъдещето ще включват математиката, хеле пък Римановата хипотеза. Ако можех да се върна във времето (макар да знам че не мога), щях да запитам Хилберт: "На какъв език щяхте да зададете въпроса, хер професор? Сигурен ли сте че след 1000 години ще има Германия и Великобритания, английски и немски?"

​1000 години преди Хилберт нямаше такива страни, а езиците говорени тогава на територията на сегашните Великобритания и Германия бяха десетки, да не кажа стотици, но всеки един беше твърде далеч от съвременния английски и немски. Можеше ли Хилберт да допусне/докаже че 100 години по-късно:
а) вторият език в родната му Германия ще е турският?
б) родният му град Кьонигсберг ще се намира в страна, където се говори на руски?
0 Comments

Технологии в ръцете на глупаци

9/2/2016

0 Comments

 
​Технологията в ръцете на глупака е като скалпел в ръцете на дете – то не може да направи очна операция, но лесно може да извади око (свое или на другарче). Следва илюстрация на проблема, свързана с градския транспорт.

В миналото за градския транспорт имаше едно единствено разписание и то беше на спирката. Отиваш на спирката и виждаш кога ще дойде следващия тролей. „Да, ама той идваше по друго време“, ще кажете. „Напълно прави сте“, ще кажа аз. Единственото възможно разминаване беше между тролея и разписанието.

Технологиите навлизат навсякъде, дори и в градския транспорт. „Умни глави“ решиха че е глупаво да отидеш чак до спирката за да разбереш кога ще дойде тролея. Затова направиха уебсайт на градския транспорт, където можеш да видиш разписанието за всички превозни средства за всички спирки. Похвално, но ….. само на пръв поглед. Сега, теоретично се появява възможност от 4 разминавания:
а) тролей - разписание на спирката,
б) тролей - уебрасписание,
в) разписание на спирката - уебразписание,
г) разминаване „3-в-1“: времето на пристигане на тролея няма нищо общо с уеб разписанието, което няма нищо общо с разписанието на спирката, което* често няма нищо общо с разписанието на тролея.

Разминаванията са не само теоретични, но се появяват и на практика. Отивам онзи ден на спирката в 14:08 с надежда да хвана тролей 9, планиран от уебразписанието за 14:12. Да, ама реалният тролей е бил на спирката в 14:07, защото профуча край мен. Следващият тролей също не беше по разписание: вместо в 14:21, той дойде в 14:17. Накратко, технологията в ръцете на глупака, не го прави умен; тя прави глупак от всеки, решил да я ползва.


P.S.
05.09.2016
Насим Талеб казва че нещастието на информационната епоха е в това че токсичността на данните нараства по-бързо в сравнение с ползата от тях.
 Сякаш и той е чакал същия тролей :-)

​
_______________________
* понякога разписанието на спирката се синхронизира с реалното разположение на тролея, но това става само отвреме-време; затова често се случва надписът „тролей 9 след 8 минути“ изведнъж да се смени с надпис „тролей 9 след 2 минути“)
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.