Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

За Толстой, масата и проблемите на Гошо

6/28/2017

0 Comments

 
Мнозина се притесняват че българите не говорят чужди езици и че го считат за нормално (което ще наречем Проблем 1). Вярно, проблем е, но не е чак толкова голям: Гошо няма какво да каже на родния си език, за какво да се опитва на чужд?

По-големият проблем (Проблем 2) е че доста българи не говорят български добре и че го считат за нормално. Пример от вчера: край един банкомат ме спира симпатична жена от едно не толкова симпатично малцинство. Любезно ме моли да й прочета бележката, която банкоматът е отпечатал току-що. Говори български толкова зле че не ми казва какво точно иска, а ме моли да й прочета бележката. Разбирам я и ѝ прочитам не бележката, а притеснителното с размера си, и особено със знака си, крайно салдо по сметката. "Аха, значи не са ми превеДЕли заплатата", казва ми жената.

Най-големият проблем (Проблем 3) е когато не говориш добре, но си мислиш че го правиш. За доста българи, достатъчно грамотни за да кажат на английски "The book is ON the table. This is a book BY Tolstoy. This is a book OF Gosho's", е напълно нормално да кажат "Книгата е НА масата. Книгата е НА Толстой. Книгата е НА Гошо." Мислят си че са казали нещо правилно, и затова всеки ги е разбрал, и то по един и същи начин. Аз също ги разбирам, но по друг начин: върху масата им ще ти е много трудно да откриеш книга, хеле пък от Толстой.
0 Comments

Рак

6/27/2017

0 Comments

 
Преди век, специалистите наричаха финансите "кръвоносната система на икономиката". Оттогава, подобно на ракова тъкан, финансите се разраснаха и засенчиха икономиката. Според историка Нийл Фергъсън, през 2006 г. общото производство на стоки и услуги е на стойност 47 трилиона долара, общата стойност на акциите и облигациите е 119 трилиона долара, а общата стойност на финансовите деривати е 473 трилиона долара. Какво са дериватите, ли? Това са производни финансови инструменти, отнасящи се до активи, лихвени проценти или до други производни инструменти.

Финансовият рак не е единственият проблем. Образованието е ракова тъкан, покрила телата на науките и изкуствата. Ботев е автор на няколко десетки стихотворения, но само за 150 години поезията му обрасна с милиони деривати (производни творби от сорта на книги, статии и ученически съчинения). Нито един от които не е на нивото на стиховете на Ботев.

Финансите и образованието не са за всеки. Няма гаранции че ще обогатят умните, но гарантирано ще направят глупавите по-бедни.
0 Comments

Петата глобализация

6/26/2017

0 Comments

 
Индийците имат интересно разделение на обществото на касти. Начело са хората на идеите и духа - брамините (учени, учители и свещеници). Следват хората на властта - кшатриите (цивилни и военни администратори). Следват хората на капитала - вайшите (производители и търговци на стоки). Накрая са хората на труда - шудрите (производители без капитал, инвестиращи единствено личен труд). Отдолу са хората на нищетата - париите.

Глобализацията на вайшите е най-древната - търговците на едни племена са търгували с търговците на други, преминавайки планини и морета. Следва глобализацията на кшатриите - племената стават царства, а царствата - империи. Следва третата глобализация - глобализацията на брамините. Известният математик Еудоксос от Книдиос (в днешна Турция) е пътувал за да учи и твори в Таранто (Италия), Сицилия, Атина (в Академията на Платон) и Египет, преди да се завърне в родния Книдиос.

В продължение на хилядолетия човечеството се е заблуждавало че след като е глобализирана и най-горната каста (брамините), то няма какво повече да се глобализира. Грешка! Деветнадесети, двадесети и двадесет и първи век ни донесоха глобализацията на шудрите: ирландският земеделец и саксонският миньор заминаха за Америка, полският водопроводчик - за Франция, българската болногледачка - за Италия и Гърция. Отново се успокоихме и повярвахме че живеем в най-добрия от всички възможни светове. Грешка! Предстои Петата глобализация - глобализацията на париите. Няколко десетки хиляди парии от юг и изток поставиха Европа на колене в пряк и преносен смисъл: в центъра на София по тротоарите се появиха молитвени килимчета, а в центъра на Кьолн - килимчета за изнасилване. Какво ли ще стане когато тръгнат милионите?
0 Comments

Преглед на днешния P-chat

6/24/2017

0 Comments

 
Франсис Кукуяма: Нуждаем се от нова заплата.

Телевизията на БСП ще започне измъчване от есента.

Нещо мирише в българската админисрация.
0 Comments

нЕкои съображения: Гладуващите

6/24/2017

0 Comments

 
Нарастващата популярност на мастър-шефовете (МШ) тревожи българските сиромахомили. "Как може да има такова прахосване на ресурси след като много хора умират от глад", питат се те.

Какво е решението? Дали да не зачислим по 10-20 гладуващи на МШ? Тъпо, много тъпо! Та нали ако го направим, никой няма да се натиска за МШ. МШ ще изчезнат, но гладуващите ще останат. Да си припомним България отпреди 30-40 години. Тогава нямаше МШ, но гладуващи имаше предостатъчно. По думите на Георги Господинов: "Имаше ли портокали, значи наближаваше Нова Година".

Другият вариант е директно да забраним МШ. Ще стане по-бързо, но резултатите ще са същите. Ами сега? Какво още да забраним за да спрем разхищаването? Операта? Театъра? Армията и полицията? Тогава ще изчезнат операта, театърът, армията и полицията, но не и гладуващите. Дали тогава да не забраним гладуващите?

Гладуването, също като разхищаването, е не само състояние на тялото, а и на духа. Бюджетът на Египет субсидира гладуващите с над 2 милиарда щатски долара годишно, давайки им възможност да купуват храни на нереално ниски цени. Накратко, храненето на гладуващите е също безмислено прахосване на ресурси, но за разлика от прахосването на МШ, се извършва на държавни разноски и в особено опасни размери. И не мислете че имам нещо лично против бедния Египет (беден, а пък дава 2 милиарда долара субсидии за ядене годишно; дали затова не е беден). Не, богатите САЩ също прахосват милиарди субсидии за да могат гражданите им да пътуват като луди и да висят по задръстванията като още по-луди. Познахте, говоря за тамошните нереално ниски цени на бензина.
0 Comments

Преглед на чепата

6/23/2017

0 Comments

 
Има нещо гнило в Агенцията по вкисванията.

Работни глупи от държавната админисрация готвят мерки срещу мръсния въздух.

Чакаракачанов не се е отказал от връщането на чакараказармата.

Строителното минисерство готви нова строителна сратегия.
0 Comments

За нацистките изверги и демократичните човеколюбци

6/23/2017

0 Comments

 
В концентрационните лагери нацистите извършваха ужасяващи експерименти, сред които:
> убиване на евреи с цел установяване на "научна" типология на еврейския скелет и
> продължително инжектиране на хомосексуалисти с хормони, за да се проучи промяната на поведението им.

Тези, а и други жестокости, потресоха света и той реши да ги спре. Всеки даваше каквото може, но някои можеха, и затова даваха, повече. Според Чърчил, Алан Тюринг е човекът, допринесъл най-много за успешния изход на Втората световна война. Какво направи Тюринг? Много неща, но Чърчил е имал предвид работата му по разшифроването на немските военни шифри, което според някои изследователи е спестило между 14 и 21 милиона човешки живота. А какво направи британският съд с Тюринг по време на следвоенното управление на Чърчил? Осъди го, заради хомосексуализма му, на продължителни хормонални инжекции. Които размътиха мозъка му и го накараха да се самоубие.

​Скъпи ми британци, научихте ли нещо от Втората световна война? Как не разбрахте, че жестокостите и глупостите си остават такива без значение дали са извършени в Аушвиц по заповед на нацисткия комендант или в Лондон - по заповед на кралския съд?
0 Comments

A simple arithmetic challenge

6/22/2017

0 Comments

 
Introduction
Let n be a natural number, D be the set of the divisors of n and sigma(n) be the sum of the elements of D. A number is a Zumkeller number if and only if D can be divided into two disjoint subsets D1 and D2 such that both sums of the elements of D1 and D2 equal sigma(n)/2.

Challenge
Prove (or disprove) that out of every four consecutive Zumkeller numbers there exists at least one number k such that sigma(k)/2 is also a Zumkeller number.
0 Comments

Мястото на бизнеса в образованието

6/21/2017

0 Comments

 
Колко ли е сивото вещество на човек, способен да роди следната мисъл: "Бизнесът плаща данъци и, следователно, може да изисква промяна на висшето образование"? Или дори: "Бизнесът плаща данъци и, следователно, може да постави нови приоритети за висшето образование"?

Ако бизнесът е в състояние да изисква нещо от държавата, той на първо място би трябвало да се сети за намаляване на бизнес-данъците. Тук се включват също времето и парите за лицензиране и регистриране на нов бизнес, и особено за поддръжката на регистриран бизнес, където пък се включват разходите за комуникация с държавата (вкл. разходите за счетоводители, адвокати, лобисти и прочие). Защо би трябвало бизнесът да иска намаляване на данъците, а не подобряване на образованието? Елементарно, Уотсън, при добро желание бизнесът може да подготви кадрите си сам*, но не и едностранно да намали данъчното облагане.

_________________________
* в това отношение примерите с университета на Макдоналдс, Singularity University (създаден от Google, Nokia, Genentech и др.), че дори и Академията на Телерик, са добре известни
0 Comments

Хем им се иска, хем не им стиска?

6/21/2017

0 Comments

 
Преди, и по време на, Втората световна война, германците откриват и започват производство за военни цели на силно отровните газове Табун, Зарин и Зоман. През 1945 г. съюзниците намират в немска фабрика 12000 тона Табун. Защо немците не са използвали нито веднъж газовете срещу противниците си? Защото са се страхували да не "изпуснат духа от бутилката" и да започнат унищожителна газова война. Самият Хитлер се е боял от това, защото през миналата Световна война пострадал при газова атака. Защо тогава газовете са били произведени, и то в такива количества?

Днес, на страницата на NHS (националният доставчик на здравни услуги във Великобритания) пише че хомеопатията е теоретически невярна и практически неработеща. Същевременно NHS покрива някои хомеопатични лечения и дори поддържа две хомеопатични болници. Как да си го обясним?

Има две обяснения: изтъркано и модерно. Изтърканото обяснение е с поговорката "Хем му се иска, хем не му стиска". Но понеже тук не става въпрос за "някаква си личност", а за немските военни и за британските лекари, аз клоня към модерното (за да не кажа постмодерното) обяснение:
Няма такова нещо като "немски военни" или "британски лекари". Едни немски военни са имали едни интереси (газовата война е препоръчителна), други са имали други интереси (може да не е препоръчителна, но е позволена), а трети са имали трети интереси (газовата война е опасна). Газова война не е имало само защото Хитлер е бил на страната на третите. 

В заключение:
Ако мисленето и речта на човек са изпъстрени с абстракции като "немските военни", "глобалната икономика", "китайските интереси", "европейската сигурност" и "българското образование", да знаете че човекът не е особено грамотен.
0 Comments

Творческо верую и национални постижения

6/20/2017

0 Comments

 
Има народи, които живеят в съседство с хилядолетия, но остават различни. Един народ ражда мисълта "Човекът е мярката на всички неща", а съседният му народ - "Какво тук значи някаква си личност?" Не ми казвайте че всеки творец вижда нещата по уникален начин, защото сега ще говорим не само за лични, но и за национални постижения. Можете ли да си представите кой от горепосочените два народа печели повече от туризъм и защо? Кой през 2015 г. е изкарал 3.6 милиарда долара от туризъм и кой - 17.3 милиарда?

Съседните народи се различават, но между далечните народи разликите са още по-големи. Едни народи очакват от гражданите и творците си силно да любят и мразят. Други народи вярват че само варварите се лутат между абсолютната подигравка и абсолютното обожествяване, а цивилизацията е усмивка, дискретно съчетаваща ирония и респект*. Докато първите се гордеят с неспечелените (от Славейков и Радичков) литературни нобели, вторите се гордеят със заслужения нобел на Маркес.

Можеш да разбереш един народ по два начина: или като видиш какво прави или като четеш философите, поетите и писателите му. Докато едни народи са приятни и за гледане, други стават само за четене.

______________________
*
 мисъл на колумбиеца Николас Гомес Давила
0 Comments

Пол Макартни на 75

6/19/2017

0 Comments

 
Запитвали ли сте се какво означава думата "музикант". Дали е музикант този, който не може да свири и пее, но иска да го прави, напр. Ози Озбърн или по-малко известният Стийв Джоунс от "Секс Пистълс"? Или е този, който иска и може, напр. виртуозът Рик Уейкман? Как да си обясним това, че Озбърн и Уейкман са участвали заедно на турнета и в записи*? Или това че Джоунс е записвал с бъдещия нобелист Боб Дилан**?

А дали са "музиканти" тези, които могат да свирят, но не искат? Например "Бийтълс", които сами се отказаха от концертната*** дейност в най-зрелия си период. Същото направи и супер-виртуозът Глен Гулд. Кой беше музикант: Пол Макартни, когото медиите по цял свят поздравиха със 75-годишнината му или този, който се опита да го откаже от музиката - диригентът на катедралния момчешки хор в Ливърпул, който отпрати малкия Пол поради "некадърност"?

ЧРД, Пол! Ти си Музикантът, защото работеше и работиш за Музиката, а онзи, въпреки претенциите си, работеше за Църквата.

__________________________

* песента Sabbra Cadabra на Black Sabbath и албума Ozzmosis на Ози
** албума Down in the Groove
​*** в полза на композиционната и студийната
0 Comments

Говориш ли английски? А български?

6/18/2017

0 Comments

 
Необразованите не знаят какво са модалните глаголи; образованите знаят, но не искат да ги използват. Така е у нас, така е и по света. Не ти ли се е случвало да те попитат: "Говориш ли английски?". Не питат дали можеш, или дали искаш, а дали говориш. Затова често изненадвам питащите с едно "Само понякога".
​

По "модален" начин се държа и когато възгордял се българин ми каже: "Всичко могат да ми вземат, но не могат да ми вземат акъла и образованието". Тогава задавам въпроса: "Не могат или не искат?" Това не ме прави любим събеседник. Което не ме притеснява, защото възгорделите се българи не са сред любимите ми събеседници.

Говориш ли български? Едва ли, ако не знаеш дали и как да използваш модалните глаголи. Проблемът, драги ми Уотсън, е че за да използваш модалните глаголи, и то правилно, ти трябва да мислиш модално, и то правилно.
0 Comments

Преглед на печата (с някоя и друга печатна грешка)

6/16/2017

0 Comments

 
Швеция е залята от ислямски екскремисти.

В Сърбия, избирането на гей-премиерка е предизвикало остри ерекции.

В районните полицейски управления ще има офиси за ОХслужване на граждани.
0 Comments

Случайни закономерности

6/16/2017

0 Comments

 
Йероглифите на древните египтяни са разчетени единствено защото Камъкът от Розета съдържа 3 паралелни текста: йероглифен египетски, демотичен (народен) египетски и гръцки. За съжаление, нещата не стоят така с кипу - артефактите, демонстриращи писмеността на инките. При завладяването на империята на инките, испанците решават че кипу са творения на дявола и унищожават почти всички, вкупом с авторите им. Затова ние не можем да разчетем кипу.

За разчитането на египетските йeроглифи трябва да сме благодарни на историческата случайност: наследниците на Александър Велики, за разлика от испанците в Америка, не унищожиха египетската цивилизация. В противен случай, нямаше да има камъни с паралелни текстове на египетски и гръцки, и нямаше как преводът да бъде направен. Накратко:
Хората на знанието често откриват закономерности, но понякога ги откриват по случайност.
0 Comments

Разделение на греха

6/15/2017

0 Comments

 
Освен в разделението на властите вярваме и в разделението на греха. Мислим че всичко е наред когато алчните за власт са в политиката, алчните за пари - в бизнеса, а алчните за знание - в науката.
0 Comments

За простотата в числата и хората

6/12/2017

0 Comments

 
Колко прост трябва да е бил човекът, измъдрил термина "прости числа"? Какво просто има в простите числа? Никой, дори и най-умният, не може да разпознае просто ли е едно голямо число или не. Всеки, дори и най-простият, може да разпознае прост ли е човекът до него.

​Глупостта не е безгранична, както е смятал Айнщайн. Безграничен е броят на простите числа, но глупостта има ясни граници. Глупостта на човека, превел първичното или главното (πρώτος, prime) число като "просто число", спира до числата. Същият никога не би си позволил глупостта да преведе термина "prime minister" (премиер-министър) като "прост министър".
0 Comments

Високите технологии

6/11/2017

0 Comments

 
Високите технoлогии са силни в брането на "ниските" плодове.
0 Comments

Grammy за ФСБ? WTF?

6/10/2017

0 Comments

 
Петър Славов, Александър Бахаров и Ивайло Крайчовски са споделяли в интервюта разочарованията си от лъжите и подлостите във ФСБ. Дойде време и за Румен Бояджиев да се оплаче от колегите си Цеков и Лечев, наричайки ги "неетични".

Бояджиев пък един етичен, така етичен, че сигурно умира от срам, лъжейки за пореден път че заедно с Цеков е спечелил наградата "Грами" за аранжимент (за 1989-та). Сега ми светва защо Цеков и Лечев мълчат относно измислената награда - защото са неетични. А защо мълчаха Славов, Бахаров и Крайчовски? Последният се оплаква че ФСБ били приватизирани. Сигурно е било лесно, след като приватизаторите са знаели че всички от групата пеят по концертите, но в живота предпочитат да си мълчат. Аз не мога да пея, но и да мълча: единственият спечелил награда "Грами" за аранжимент (за 1989-та) е Дейв Грусин*.

А през октомври "етичните" от ФСБ ще се съберат с неетичните, и без значение как са се наричали един друг, ще направят общ концерт със старите си песни. Защото от клюки и интриги не са имали време и сили да напишат нови. "Ние, музикантите, сме лоши хора", казваше учителят на Бояджиев - проф. Добри Палиев. Как да кажеш че не е бил прав?

_______________________________
* пълен списък с наградените има тук
, но ФСБ ги няма там
0 Comments

За въображението и интелекта

6/9/2017

0 Comments

 
Интелектът използва въображението така, както орелът използва вятъра. И така както вятърът е по-силен от орела, така и въображението е по-силно от интелекта: дори когато си зле откъм интелект, можеш да си въобразиш че не си.
0 Comments

С гей в банята

6/8/2017

0 Comments

 
Оливър Стоун питал Путин какво ще прави, ако в обществена баня се озове в компанията на гей. Путин казал че би гледал да избегне ситуацията, но и че бил джудист.

Преди да се захване с писането на книги и вземането на интервюта, Стоун правеше (понякога) хубави филми. Как може режисьор, доказал че разполага с въображение, да няма никакво въображение когато влезе в ролята на журналист? Не можа ли да си представи че комбинацията от Путин и обществена баня е невъзможна? Не можа ли да си представи, че дори и да беше възможна, то Путин щеше да е с охрана в банята, така както е и извън нея?

Нямам нужда от въображение за да знам какво бих правил в баня с гейове. Като войник съм посещавал градските бани на различни градове. Понеже от 4 до 8% от населението са с такава сексуална ориентация, то сред десетките къпещи се в градската баня е имало доста гей-хора. И какво правех аз? Вместо да се страхувам от гейове, използвах времето и сапуна да се изкъпя. Започвах да се страхувам чак в поделението, от началниците. Никой гей не може да те прекара така, както го може един началник, особено ако е униформен!
0 Comments

Да видиш или да не видиш, това е въпросът!

6/7/2017

0 Comments

 
За синестета далтонистът е също толкова неразбираем, колкото е за далтониста синестетът. "Как може да не вижда зеленото на пуловера ми", се пита синестетът. "Как може да не вижда че в музиката и числата няма цветове", се пита далтонистът.

Минути след като го измъдрих, прочитам подходяща мисъл от унгарската математичка Рожа Петер: " ... тогава открих поразителен факт: математикът не може да си представи колко е тежко на профана да разбере дори най-простата формула". Откъдето следва изводът че, макар да са неразбираеми един за друг, математикът и математическият профан си приличат - защото не разбират очевидни неща.

И още нещо:
За човека, който не вижда неща, които другите виждат, казваме че е сляп. За човека, който вижда неща, които другите не виждат, казваме че е луд. Затова математиците мислят нематематиците за слепи, а те от своя страна им го връщат като мислят математиците за луди. Странно е защо не смятаме далтонистите за слепи, а синестетите за луди, въпреки че мнозинството не сме нито далтонисти, нито синестети?
0 Comments

Българин да се наричам

6/6/2017

0 Comments

 
Вместо да се срамуват от мръсните си публични пространства, българите се гордеят с: Азбуката на Кирил и Методий, Златния век на Симеон Велики и Историята на Паисий Хилендарски. Сякаш нямат нищо общо с първите и имат нещо общо с вторите.
0 Comments

Закон на Янакиев за 10-те процента

6/4/2017

0 Comments

 
Използваме 10% от мозъка си не защото го използваме частично, а защото го използваме през 10% от времето.
0 Comments

Съединението прави силата?

6/3/2017

0 Comments

 
Съединението прави силата само понякога. Няма гаранция че ако съединиш силни хора ще получиш силен отбор. Има само една гаранция: съединението на слабаци прави отбор от слабаци.
0 Comments
<<Previous

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.