НСИ е публикувал данни за дейността на застрахователните и пенсионно-осигурителните компании през 2014 г. От тях се вижда че при оборот от 1917 милиона лева застрахователите са реализирали печалба от 45 милиона лева. Пенсионно-осигурителните компании регистрират подобна печалба (41 милиона лева) при 15 пъти по-малък оборот (124 милиона лева). И това ако не е законен грабеж!
Защо в България е по-добре да направиш пенсионно-осигурителна компания отколкото банка вече съм писал. Сега ще пиша защо е по-добре да направиш пенсионно-осигурителна, а не застрахователна, компания.
НСИ е публикувал данни за дейността на застрахователните и пенсионно-осигурителните компании през 2014 г. От тях се вижда че при оборот от 1917 милиона лева застрахователите са реализирали печалба от 45 милиона лева. Пенсионно-осигурителните компании регистрират подобна печалба (41 милиона лева) при 15 пъти по-малък оборот (124 милиона лева). И това ако не е законен грабеж!
0 Comments
"Компютърната революция" не успя да научи масите да правят компютри или да програмират, но ги научи да влачат мазни пръсти по екраните на милионите си (и купени за милиарди) портативни устройства.
"Революцията на енергийните напитки" даде на масите енергия, но да не си помислите че те я използват вкъщи, на полето, в офиса или в аулата. "Революционната" енергия се използва в дискотеката, където отлита в небитието под формата на пот и шум. While playing with numbers I found a funny little thing that must have been found for the first time millennia ago. Starting from the natural number n, take 2n-1 consecutive numbers and add them. The sum equals (2n-1)^2. In other words,
(3n-2)(3n-1)/2 – (n-1)n/2 = (2n-1)^2. Играейки си с числа открих една дреболия, която подозирам че е била открита за пръв път преди хилядoлетия. Започвайки с естественото число n, вземете 2n-1 последователни естествени числа и ги съберете. Сумата им е равна на (2n-1)^2. С други думи, (3n-2)(3n-1)/2 – (n-1)n/2 = (2n-1)^2. Работата на мобилния оператор не е да кара клиента да мисли, а да говори. Да, ама в продължение на десетилетия българските оператори:
> поддържаха толкова високи цени и > предлагаха толкова добре скрити в дребния текст логически и юридически главоблъсканици, че непрекъснато стимулираха клиентите си да мислят. Сигурно е че собствениците на операторите безрезултатно са се чудили защо българските клиенти говорят по-малко и ползват повече евтини/безплатни комуникационни услуги от клиентите в други страни. Научихте ги да мислят, ето защо! Скъпи сънародници, само не се възгордявайте! Докато мислехте как да се ориентирате в лабиринтите, наречени "договори за мобилни услуги", вие не мислехте за други неща, напр. как да се ориентирате в лабиринта на живота. Затова у нас има доста повече хора, способни да те посъветват добре по въпросите на мобилния абонамент, и доста по-малко хора, способни да ти дадат добър житейски съвет. Да мислиш добре е добре, но още по-добре е да мислиш добре за важните неща в живота. Можем да изразим тази мисъл с думите на американския президент Барак Обама: "Не искам да вземам решения за това какво да ям или какви дрехи да нося. Защото имам да вземам твърде много други решения." Ако искаш едно дете да намрази Вазов, накарай го да анализира Вазов. Ако искаш едно дете да намрази писането, накарай го да пише като Вазов.
Социалните мрежи, казват, били голяма работа. Вярно е, голяма работа са. Досущ като вестниците, радиото и телевизията. Големи работи за малки хора.
Хиляди хора изхранват едни животни с плътта на други животни. Ако ги попиташ защо, ще ти кажат че го правят от любов към животните.
Има една приказка, която повече от век се разправя на деца и възрастни по целия свят - приказката за третокласника Гаус, който открил лесен начин за събиране на числата от 1 до 100. Както повечето приказки тя е интересна, но е далече от истината. Казват че Гаус направил следното: Сума = 1 + 2 + 3 + ... + 100 + Сума = 100 + 99 + 98 + ... + 1 2*Сума = 101*100 = 10100, т.е. Сума = 5050 Гаус не е първооткривателят на алгоритъма за лесно сумиране на последователни числа; той просто е изписал числата с индо-арабските символи за тях. Формулата за сумиране на последователни числа е била известна още по времето на Евклид (векове преди новата ера), когато горният пример се е изписвал с "гръцките" символи за означаване на числата. За пример, сумата на числата от 1 до 3 може да се представи така: Казано на нашенски, сумата на числата от 1 до 3 е равна на половината от произведението на 3 и 4.
Колкото по-празен е човек, толкова по-добре се чува гласът му.
Казват ти какво да напишеш. Казват ти как да го напишеш. И когато го направиш, се чувстваш толкова горд, че забравяш колко други неща си можел да напишеш. И то по толкова много други начини.
Как става така че един и същ човек може да намери смелост да се изправи пред стотици непознати и да им обясни какво е митохондриалната Ева, но не може да намери смелост да се изправи пред шефа си и да му обясни че си тръгва, защото работното му време е свършило?
България търси 1500 учители. Сам за себе си този факт не означава нищо: едни си мислят че има недостиг на учители, а други си мислят че има излишък на училища.
Защо творбите на мъртвите поети и художници са най-ценени? Защото устите на мъртвите са затворени завинаги и те не могат да оспорят мненията на критиците, продавачите, купувачите и обикновените ценители.
Не сме полицейска държава, защото са ни малко правата и свободите. Полицейска държава сме, защото половината от населението са, или са били, полицаи, а половината от другата половина съжаляват че не са били, или че сега не са.
Учените разчетоха човешкия геном, но не могат да разчетат човека. Създават какви ли не сложни вещества, но не могат да направят вода. Могат да ти говорят за бъдещето на Вселената, но не могат да ти кажат какво ще е времето в София след месец. Знаят всичко за вирусите, но не могат да кажат как се предотвратява епидемия. Предлагат технологии за космически транспорт на човечеството до други планети за времето когато Земята ще бъде толкова замърсена, че на нея няма да може да се живее. Пълни глупости! Представяте ли си колко бой ще изяде жената на един учен, ако му каже: "Пешо, спирам да чистя, а ако къщата стане много мръсна, то можем да се преместим в друга"?
Научаваме че 198 милиона души по света блокирали Интернет-рекламите, което само през 2015 г. щяло да коства на сайтовете 22 билиона долара. Да ме извиняват журналистите, но аз мога да произведа по-интересна новина:
7 билиона души по света не пият по бутилка "Сливенска перла" дневно, което при цена 10 лв./бут. коства на Вини АД близо 26 трилиона долара годишно. Вини АД е единствената компания в света, способна да понесе такава огромна загуба. На интервю попитали мой приятел с какво се гордее най-много. Той отговорил: "С децата си". Не съм го питал дали си е вярвал и дали са му повярвали; питам себе си дали си заслужава първата гордост на човек да са децата.
Ако децата ти сътворят нещо голямо, то хората ще запомнят тях, не теб. Теб ще запомнят ако направиш нещо по-голямо от децата ти. Затова: > за теб е по-добре децата ти да се гордеят с теб, отколкото ти с тях; > за децата ти е по-добре не ти, а техните деца да се гордеят с тях. Едни твърдят че жълтите азиатци не могат да пият като хората заради проблеми с ензима алдехид дехидрогеназа. Други ни разправят че южнокорейците са първи в света по употреба на високоалкохолни напитки. Как става така че корейците пият 2 пъти повече от руснаците, но корейските коли произведени в понеделник са еднакви като качество с тези, произведени в сряда? Излиза че някой ни лъже.
"Ние не сме сами", казват хората, вярващи в извънземни. Вярно е, не са сами. Освен тях има и хора, невярващи в извънземни.
На Г. К. Честъртън дължим следната мисъл:
Казват че пътуването обогатявало културата. Да, но само при условие че имаш култура. Аз бих го казал така: Дребното пътуване не обогатява нищо, средното обогатява твоята култура, а голямото пътуване обогатява културата на другите - подобно на физическите и интелектуалните пътувания на Марко Поло, Христофор Колумб, Алберт Айнщайн, Пал Ердьош и подобните им. Накратко: Смисълът на пътуването е не да се разходиш дотам и обратно, а да оставиш нещо от себе си там и да донесеш нещо оттам в себе си. "Единственият начин да неутрализираш влиянието на вестниците е да увеличиш броя им", казваше Алексис дьо Токвил. Сега ясно ли ви е защо е необходимо всеобщото избирателно право? За да може да се неутрализира влиянието на Личностите!
Центърът на кръга казал на Периметъра: "Убий ме, ама не мога да разбера израза "околна среда". Нито средата може да е околна, нито околността може да е среда".
Понеже хем не харесвал Центъра, хем не го разбрал, Периметърът взел че го убил. Кажи на американец "Президентство" и той ще го свърже с определена личност, и по-точно със срока през който тя заема длъжността "президент"*. Кажи го на българин и той ще го свърже с безжизнена сграда и с безсмислена институция. А после ще се чуди защо на Президенството му липсват живот и смисъл.
Кажи на най-голямата енциклопедия в света "Ректорат" и тя ще свърже думата с конкретно лице, и със срока на заемане от него на позицията "ректор" (вж. тук). Кажи го на българин и той пак ще си представи сграда. А после ще се чуди защо уж знае чужди езици, но когато ги заговори чужденците трудно го разбират. __________________________ * поради която причина за американеца думата "Президентство" сама за себе си е безсмислена; за него президенството винаги е на някого, напр. президентството на Рейгън Защо празнуваме Деня на загиналите за свободата, а не Деня на свободата? Защото мислим Свободата за нещо за което трябва да се умира, а не за начин по който трябва се живее!
Всички гледат към миналото. Дядовците са постояннно там - в спомените за Втората световна и унгарските събития. Синовете копнеят за времето на Уудсток. Внуците и внучките, уж високотехнологични, се връщат най-назад и дрънкат с мечове в онлайн-империи или практикуват палео* диети.
_____________________________________________________________ * от палеолит, т.е. каменната епоха (от 2 600 000 - 10 000 г. пр. Хр.) |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
October 2024
|