Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Образованието, 2

10/30/2021

0 Comments

 
През юни 2019 написах следния текст:
"Образованието, казвал Айнщайн, е това което остава, когато човек забрави всичко научено в училище. Разни тълкуватели, до един работещи в образователната сфера и следователно имащи задни цели, твърдят че Айнщайн е имал предвид това: дори и да са забравили наученото, хората вече не са същите късогледи и тесногръди индивиди, каквито са били преди да влязат в училището.

Аз нямам материален интерес, и затова мога да погледна към образованието от друга гледна точка: може би Айнщайн е искал да каже че образованието дава фалшива сигурност на тези, които вече са забравили знанията си, правейки ги по-късогледи и тесногръди, отколкото са били преди да влязат в училището."
Сега намирам подкрепа на тезата ми в издадената през 2020 г. книга The Tyranny of Merit с автор Michael J. Sandel, професор по държавно управление в Харвард, който пише следното:
Ако основният източник на съмнение в реалността на климатичните промени беше липсата на информация или отказът да се приеме науката, човек би очаквал съмнението да бъде по-силно сред тези с по-малко образование и научни познания. Но това не е така. Проучванията на общественото мнение показват, че колкото повече хората знаят за науката, толкова по-поляризирани са техните възгледи за климатичните промени.

Републиканците са по-скептични от демократите относно глобалното затопляне, и разделението се увеличава с образованието. Сред републиканците със средно (или по-ниско) образование 57% смятат че глобалното затопляне е като цяло преувеличено. Сред републиканците завършили колеж 74% мислят така. Сред демократите по-доброто образование води до повече загриженост за изменението на климата. Сред демократите със средно (или по-ниско) образование 27% смятат глобалното затопляне за преувеличено; сред демократите с дипломи от колеж само 15% мислят така.

"Партийната" пропаст в загрижеността за климатичните промени е почти два пъти по-голяма (59%) сред тези с висше образование, отколкото сред тези със средно образование (30%). Същият модел важи и за вярванията за човешката роля в климатичните промени. Попитани дали глобалното затопляне е причинено от естествени промени в околната среда, повечето републиканци казват „да“, а повечето демократи казват „не“. Но "партийната" пропаст сред завършилите колеж (53%) е много по-голяма, отколкото сред тези с по-ниско образование (19%).
0 Comments

Какви са българите?

10/28/2021

0 Comments

 
Българите са педантични моралисти - преди бяха недоволни от Калинка че имала една диплома по-малко, сега са недоволни от Кирчо че имал едно гражданство повече.
0 Comments

Counting dominoes

10/28/2021

0 Comments

 
You have many double-six sets of dominoes. Find a formula for the minimum number of pips (dots) in any square of 2^(2n - 1) tiles, having in mind that tiles from a new domino set are allowed only after the tiles of the current set have been exhausted.

PS
17 November 2021
​
I was able to find recurrences for the minimum number of pips
p(n) = 3*p(n-1) + 3*p(n-2) + 4*p(n-3) + 246, with p(1) = 1,
p(2) = 19, p(3) = 173 and p(4) = 734
,
and for the maximum number of pips
m(n) = 3*m(n-1) + 3*m(n-2) + 4*m(n-3) - 246, with m(1) = 23,
m(2) = 77, m(3) = 211 and m(4) = 802
.

Fausto Morales showed much better thinking (as always) and found closed formulas for the minimum number of pips
p(n) = 3*(2^2n) - 5*(2^3 - 2^((n-1) mod 3)) + 1, with p(1) = 1,
and for the maximum number of pips

m(n) = 3*(2^2n) + 5*(2^3 - 2^((n-1) mod 3)) - 1, with m(1) = 23.
0 Comments

Акцептирай това!

10/27/2021

1 Comment

 
Шефовете предпочитат служителите акцентиращи на това че акцептират мението на шефовете, пред служителите акцентиращи на това че шефовете предпочитат служителите акцентиращи на това че акцептират мнението на шефовете.
1 Comment

Да обориш Аристотел

10/25/2021

0 Comments

 
Понеже съм "титан" на мисълта, способен съм да оборя Аристотел. Не просто Аристотел, а неговия логически Закон за непротиворечието, според който не може в един и същи момент да е вярно едно нещо и отрицанието му. Ще го направя не с позоваване на математически инструменти, a с позоваване на историята на математиката.

Математикът Херман Вайл нямал късмет - захласнат в математическата си кула от слонова кост и пътувайки по конференции, той пропуснал да забележи че със задграничните си пътувания е нарушил американските закони за натурализация и е изгубил трудно придобитото си (и единствено) американско гражданство. Същевременно Вайл имал късмет, понеже умрял от инфаркт в Швейцария вместо да се притеснява от загубеното си гражданство и "пиленето" на жена му за това с кой акъл го е допуснал.

Ще кажете че не аз съм оборил Аристотел, а Вайл. Има нещо такова, но то отново е свързано с противоречие: Вайл е имал късмет (да умре в Швейцария, виж по-горе), но е нямал късмет (да разбере че със смъртта си е оборил Аристотел). Този късмет го имах аз, което ме навежда на мисълта за третото противоречие: това че имам късмет (да съм късметлията осъзнал оборването на Аристотел) означава че нямам късмет (да съм титанът на мисълта оборил Аристотел).
0 Comments

Проваксъри и антиваксъри

10/23/2021

0 Comments

 
Злобни спорове се водят относно ваксините. Едни казват че били добро, други - че били зло. Едните изкарват другите зли, другите - едните. Има само една разлика: високите, да не кажа праведните, позиции неоспоримо се заемат от проваксърите; те били по-образованите, по-изпечените в световните дела, по-наясно с науката.

За хората, обладани от праведността на проваксърството, препоръчвам базирания на реални събития филм Dallas Byers Club. Той много добре демонстрира как един необразован, "долен", "червеноврат" наркоман, родео-каубой по професия, може да се окаже по-образован, по-изпечен в световните дела и по-наясно с науката от мнозина лекари и представители на федерални регулаторни органи. И не само че се оказва, но успява да го докаже пред публиката и съда (както американския, така и този на времето). Толкова по въпроса за праведността и образоваността!

Дисклеймър
И тази година се ваксинирах - срещу грип, а и срещу Ковид. Срещу праведници съм ваксиниран по рождение.
0 Comments

Относно четенето и писането (в чужди тетрадки)

10/21/2021

0 Comments

 
В радио-интервю писателят Х споделил че сутрин чете научна литература, а вечер - биографии. Злобният радиослушател У го попитал жена няма ли, че си прекарва сутрините и вечерите с книгите. Писателят отговорил че думите нямам и имам имат по няколко значения. Когато попитали Жа Жа Габор колко съпрузи е имала, тя отговорила с въпрос: "Свои или чужди?" Което го подсещало за следното:

Някои мъже си имат жена за постоянно, а други си имат жена само отвреме-навреме, че и още по-рядко. И при читателите е така, едни четат постоянно, други - отвреме-навреме, а повечето - още по-рядко. Но докато мъжете, които имат непостоянни контакти с жени са опасни предимно за мъжете с постоянни жени, то тези които имат непостоянни контакти с книгите са опасни за всички.
0 Comments

Експертите, 2

10/19/2021

0 Comments

 
Не може да не сте забелязали, че в последно време популизмът е във възход. Една огромна въглищна буца, поддържаща огъня в двигателя му, е недоверието в експертите. Британският парламентарист и настоящ министър Майкъл Гоув беше запомнен с изказването че на британците им е писнало от експерти. В експертизата на експертите се съмняват не само популистите, но и самите експерти. Следната история илюстрира твърдението ми.

През 2019 г. в САЩ федерални прокурори обвиняват десетки богати родители за участие в престъпна схема за уреждане на дечицата им в елитни университети. Шеф на престижна юридическа кантора платил 75 000 долара дъщеря му да бъде на приемен изпит на точно определено място при точно определен човек. Телевизионна актриса и моден дизайнер платили 500 000 долара за "създаване" на спортни биографии за двете им дъщери, помогнали за приемането им в университета. 

Ако бащата-юрист наистина вярваше в себе си като експерт, той щеше просто да накара детето си да учи право някъде, а след това щеше да го "ошлайфа" в собствената си "елитна" кантора под собственото си "експертно" ръководство. Ами телевизионерката и дизайнерът? Ако те вярваха в способностите и заслугите си като експерти, то защо не се захванаха с дъщерите си сами, а прехвърлиха грижата за образованието им на университета?

Дори популистите се съмняват в собствената си експертност и търсят вратички към университетското образование на децата си. Доналд Тръмп е известен с това че е платил 1 500 000 долара на бизнес-школата "Уортън" по времето когато там са учели синът му Доналд Младши и щерка му Иванка. Вероятно сумата е помогнала на децата да изкласят. А колко по-евтино щеше да му излезе да ги вземе под крилото си и сам да ги обучи в бизнеса с недвижими имоти, нали?

Ама те са толкова заети с бизнеса си, че не могат да се занимават и с обучението на децата си, ще кажете. Сериозно? Татко Йохан Себастиан Бах не само написа, изсвири и дирижира стотици кантати, фуги, оратории и концерти, но успя сам-самичък да направи от синовете си музиканти и композитори. Ето това значи да си експерт!
0 Comments

Идеи

10/18/2021

0 Comments

 
Заекът и гарванът бягали от вълка, но стигнали до пропаст.
- Ами сега какво ще правим? - попитал заекът.
- Ще прелетим - отговорил гарванът.
- Ама аз не мога да летя - проплакал заекът.
- Абе, аз ти давам идеята, пък ти се оправяй - отговорил гарванът и литнал.

Левон Хампарцумян решил да се прави на мъдрец и посъветвал българите как да се пазят от инфлацията: ако олиото ви е скъпо, купувайте олио от чужбина. Едни се оплакали че нямат коли, международни паспорти, ваксинации, пари за бензин, свободно време за пътувания и т.н. Други го попитали какво ще стане с цените на олиото у съседите след като те се научат че ние сме се научили да пазаруваме олио у тях. "Абе, аз ви давам идеята, пък вие се оправяйте", отговорил Хампарцумян.

Е, как да завършим освен с афоризъм от Джеймс Гиъри:
​Често съветите са безплатни, защото нищо не струват.
0 Comments

Експертите

10/17/2021

0 Comments

 
Не може да не сте забелязали, че в последно време популизмът е във възход. Една огромна въглищна буца, поддържаща огъня в двигателя му, е недоверието в експертите. Британският парламентарист и настоящ министър Майкъл Гоув беше запомнен с изказването че на британците им е писнало от експерти.

Преди да започнем оплюването на популистите, нека се опитаме да разберем гледната им точка. Накратко, експертите днес не са това, което бяха вчера. Е, нека поемем на виртуално пътуване към вчера ...

Лорд Бърт Ръсел превъзхождаше дойката си във всяко отношение, с изключение на доенето ... пардон, кърменето. Той беше по-добър философ, логик, математик, писател, борец за мир и каквото още се сетите от нея. Такъв беше и по отношения на кочияша си, готвача си и цялата останала паплач ... пардон, прислуга. Днес това го няма. Днес експертите не са експерти дори в собствената си област. Следват няколко примера.

Забелязали ли сте че имате любимо кисело мляко? А забелязали ли сте че любимите ви сирене и кашкавал не са от същия производител? Забелязали ли сте че не познавате нито едно семейство, оборудвано от горе до долу (телевизор, аудиоуредба, компютри, телефони, хладилник, пералня, прахосмукачка и т.н.) от "Самсунг" или "ЕлДжи"? Елементарно, Уотсън, вече няма експерти в техниката, или дори в бялата техника. Днес експертността на експертите се стеснява ежедневно.

Най-зле са тези експерти, които поради характера на професията си са принудени да се появяват (и излагат) пред публика: актьори, политици, писатели и преводачи. Еди Мърфи би се провалил с гръм и трясък ако трябваше да играе сериозни роли. Политиците се провалят дори когато играят само несериозни роли - да си спомним Жорж Ганчев, Волен Сидеров и Доналд Тръмп. А преводачите ... всъщност този текст бе провокиран от един добър преводач на художествена литература, който се беше пробвал и провалил с превод отнасящ се до Теорията на игрите. Провалът му беше предизвестен - още в първите страници на книгата си пролича че не само не е експерт в сложните математико-политически игри, но дори и в играта на шах, превеждайки английското knight като офицер. За съжаление, коректорите и редакторите в издателството са били от същата партида експерти, та преводът в този си вид е стигнал до читателите.

Е, как да завършим освен така: Експертите не са това, което бяха. Вчерашните експерти днес са екс-перти. А днешните са като бирата "Каменица" ... експерти в радиус една ръка разстояние.
0 Comments

Добре казано, 161021

10/16/2021

0 Comments

 
На 20-тия конгрес на КПСС Хрушчов заклеймява сталинските репресии. Глас от залата го пита какво е правил той през това време. Хрушчов му казва да стане и да се представи. Гласът замлъква, но никой не става. "Ето това правех и аз", отговаря на въпроса Хрушчов.
0 Comments

Добре казано, 151021

10/15/2021

0 Comments

 
В последно време се изненадвам от това че разни (уж иначе умни) хора, без да са финансисти и в свободното си време, търгуват с акции и валути (обикновени и крипто). За тази работа се искат не само образование и опит, но и посветеност (отдаденост). В свободното си време можеш да четеш вестник или да търчиш в парка, но не и да инвестираш луди пари.

Сякаш за хора като тях е казаното от бившия служител на "Голдман Сакс" Грег Смит: "Най-бързият начин на направиш пари на Уол Стрийт е да вземеш най-сложния продукт и да се опиташ да го продадеш на най-простия клиент!" Само да не си помислите че е така единствено на Уолстрийт!
0 Comments

Добре казано, 141021

10/14/2021

0 Comments

 
Най-модерните компании финансират собствени "конференции на идеите": Гугъл провежда годишна "среща на умовете", където билионери се срещат с големи мислители. През 2019 г. темата на срещата беше климатичната промяна и гостите показаха колко сериозно я приемат, използвайки 114 частни самолета и флота от супер-яхти за да пристигнат навреме. ..... Един от най-големите хитове беше принц Хари, изнесъл лекция за климатичната промяна на бос крак. Ейдриън Уулдридж, "Аристокрация на таланта"
0 Comments

Промоции в Булгаристан

10/13/2021

0 Comments

 
Адвокатът Пешо цитира член 313 от Наказателния кодекс как за н'ам к'во си се присъждали до 3 години лишаване от свобода или до 300 лева глоба. Ех, каква евтиния, радва се рецидивистът Гошо, една година свобода може да се купи за 100 лева.
0 Comments

Относно модните (окси)морони

10/12/2021

0 Comments

 
Спирос се разхожда из града и вижда как някакъв хуманоид се е накиприл с евтино яке, на гърба на което е зашит педя-на-педя надпис "ABC Classic Fashion". Оксиморон, та дрънка - ако е класическа, то не е мода, и ако е мода то не е класическа.

Хуманоидът няма вина, той не е взел якето заради надписа, а заради ниската цена. На Спирос му хрумва че по-интересни са не толкова тези хуманоиди, що търсят евтиното, колкото другите - тези с препълнените джобове. Какво ли си мислят че купуват когато дават луди пари за нещо, на което пише "Ермес"* или "Дзеня"**? Дали мода или класика? Едва ли, най-вероятно си мислят че купуват двете взети заедно, и затова цените са такива.

​__________________________________________
* марката е от 1837 г.
** марката е от 1910 г.
0 Comments

Множествена склероза, 2

10/12/2021

0 Comments

 
- Празното множество е също множество; липсата на Бог е също Бог - казва богословът Морейра на математика Стаменко.

- Драги Морейра, това твоето го наричам множествена склероза: забравяш че говориш за множеството S и мислиш че говориш за елемента e. Или обратното: забравяш че говориш за е и мислиш че говориш за S.

- Колега Стойков, не разбирам накъде биеш.

- Елементарно, Морейра. Бог е елемент на Религията. Древноръцката религия можем да запишем така: {Зевс, Хера, Посейдон, ...}. Християнската религия - така: {Бог, Син, Свети дух}. Мюсюлманската - така: {Аллах}. Накратко, празното множество {}, за което говориш, не е Бог, а Религия.
0 Comments

Учители и ученици

10/11/2021

0 Comments

 
Казват че не можеш да станеш добър учител без да си добре образован. Въпросът е "Кой иска да става учител, та макар и добър?" Да вземем за пример учителя Минковски и студента Айнщайн. Нито Айнщайн искаше да стане като учителя си, нито Минковски мислеше Айнщайн за добре образован, че иначе как щеше да каже, няколко години преди раждането на Специалната теория на относителността, че Айнщайн е "лениво псе, на което изобщо не му пука за математиката".

Отговорът е лесен: малко хора искат да вложат много труд за да станат добри учители. Повечето предпочитат да вложат по-малко труд, за да станат нещо повече. Същата е ситуацията с милионерите и шивачките - повечето хора предпочитат да станат милионери с по-малко труд, отколкото да станат шивачки и да си скъсват г..а с работа по 12 часа дневно ... преди да ослепеят.

Има и друг фактор освен количеството на труда и той е ... качеството на труда. Вместо да си дава голям зор в изучаването на вече открити неща, което Минковски е очаквал от него (това имат предвид учителите под добро образование), Айнщайн предпочел трудът му да е свързан с произвеждането на нови (негови собствени) неща. Елементарно, Минковски, за някои хора да произведеш нещо собствено е по-лесно от това да наизустиш нещо чуждо.

Понякога новото може да се роди и без грам образование, и точно това станало когато роденият в Полша художник Алфред Крупа измислил през 1954 г. куфара на колелца. Точно той - художникът, а не милионите инженери, изучавали по разни университети разните му там механики и материалознания.
0 Comments

Теорема за нетърговския пътник

10/10/2021

0 Comments

 
Един от начините да се съживи мозъкът е пътуването, особено задграничното. То предлага нови преживявания и помага за промяна на гледната точка. Интервюта с 40 носители на Макартъровата награда за "гении" показват че 10 от тях са живели в чужбина постоянно или временно, трима са пътували поне по няколко месеца годишно, и поне двама са изпитвали ужас от стоенето вкъщи. Това пише авторката Шарън Макдонъл в статията "Електрифициране на иновирането" за списанието "American way". Внимателното проучване установява че не става дума за статия в научно списание, а за платена публикация в безплатното списание на American Airlines, което пасажерите намират в задния джоб на предната седалка.

Провокиран от горната глупост, и особено от факта че авторката й удобно е пропуснала да спомене съдбите на останалите 25 гении, представям следната Теорема за нетърговския пътник:
За всеки физик от сорта на Айнщайн, обиколил света, съществува поне един физик, от сорта на Нютон, ненапускал от родината си. За всеки математик, от сорта на Ердьош, обиколил света няколко пъти, съществува поне един математик от сорта на Раманаджан, живял в максимум 2 страни.

Следствие:
Никое международно пътуване няма да те направи гений, ако не си свикнал да пътуваш в главата си.
0 Comments

Социална ли е социалната мобилност?

10/9/2021

0 Comments

 
                    Колкото по-малко разхищаваме прилагателните, толкова по-трудно ни става да лъжем.
                                                                                                                Николас Гомес Давила

Задълбочено изследване на китайската социална мобилност през периода 1371 - 1904 г., направено от изследователи от хонгконгския университет (и цитирано тук), откривало че държавните изпити, на които били подлагани кандидатите за висши административни позиции, били инструмент за производство на меритокрация, способствал за издигането на много деца от низшите съсловия. Ще продължа тази мисъл със своя: По същото време китайското общество деградирало точно защото се подчинявало на "религията" на вечните ценности, която не търпяла идеята за мобилност. Споменатите държавни изпити също били подчинени на тази религия - за тях се изисквало да наизустиш написаното от Конфуций преди около две хилядолетия.

Уж мобилността била социална, пък китайският социум бил демобилизиран. Не е случайно казаното през 19-ти век от британския лорд Елджин: "
Непоканени, и с не най-подходящите методи, ние унищожихме бариерите с които тези древни нации се опитваха да скрият от света, поне в случая с Китай, гнилите останки на изчезващата си цивилизованост". Което ни показва че с термина социална мобилност погрешно сме избрали да означаваме личното издигане на някои китайци от долните слоеве, но не и анти-мобилността на китайския социум. Сега ясно ли е защо започнах с този конкретен цитат от Давила?
0 Comments

Елит

10/8/2021

0 Comments

 
Онзиденшният БГ "елит" излизаше от МГИМО, вчерашният - от Академията на МВР, днешният сякаш излиза от Харвард. Има само една тънкост, всеки говори откъде са излезли, но никой не казва как са се справяли с учението там. Това не е важно, ще кажете, по-важно е как се справят след това. След което многозначително ще замълчите.

Не мълчете многозначително, моля! Усвоените знания, при условие че наистина са усвоени, водят до успех в теорията (генериране на нови знания) или практиката (успешно прилагане на старите знания за постигане на нови и полезни резултати). Е, къде са им резултатите на набедените за елит? Дали липсата на информация не се дължи точно на това, заради което се хвалят с имена на учебни заведения, а не с конкретни лични академични постижения?
0 Comments

Мит ли са 10-те процента?

10/7/2021

0 Comments

 
Преди 4 години бях написал това: "Не е вярно че човек използва 10% от мозъчния си капацитет. Истината е че хората използват 10% от мозъчния си капацитет СРЕДНОАРИТМЕТИЧНО." След което бях обявил тази си мисъл за несериозна.

Сега я поглеждам от друга гледна точка и откривам че е вярна, макар и по един неочакван начин: ако нискоинтелигентният (и дори интелигентният) използва малка част от мозъчния си капацитет, то геният използва още по-малка. Да вземем за пример гениалния Пол Дирак. Докато си говорел с приятели, използвайки вероятно 0.1% от капацитета си, той измислил как да запише произволно естествено число с помощта на 3 двойки и операции с тях.
0 Comments

Асиметрия с филми и хора

10/6/2021

0 Comments

 
Направило ми е впечатление че високата оценка (над 6) на филмите в IMDb е неинформативна - имало е филми с високи оценки, които не са ми харесвали. Същевременно, ниската оценка (под 5) е супер-информативна и гарантира че филмът няма да ми хареса. Същата е ситуацията с хората: някои умни хора не ми се нравят, но няма нито един глупак, който да ми хареса.
0 Comments

Магически квадрати за програмисти и лингвисти

10/5/2021

0 Comments

 
Замисляйки се по въпроса "Има ли БЪЛГАРСКИ алфамагически квадрат?", ми хрумна следния проблем:

Съществува ли двойка квадрати, единият от които е магически, а в другия квадрат, състоящ се от имената на числата в първия (всяко изписано на език по избор), буквите на всички имена са в азбучен (или обратен на азбучния) ред?

Бележки:
1. В английския има само едно "азбучно" число (40), в чието име буквите са в азбучен ред, и само едно "контраазбучно" число (1), в чието име буквите са в обратен на азбучния ред.
2. В българския няма азбучни числа, но има едно контраазбучно (3).
3. Следователно, ако искаме да намерим двойка квадрати, вторият от които да е контраазбучен (и в него да фигурират английскo и българскo име), то в първия квадрат трябва да присъстват числата 1 и 3.

Послепис:
За нуждите на контраазбучния квадрат можем да използваме числата: 1 (one, английски), 2 (два, руски), 3 (три, български), 5 (pięć, полски), 8 (оk, есперанто) и 12 (
zwölf, немски). За съжаление, други езици не знам :-)
0 Comments

Алфамагически квадрати

10/4/2021

0 Comments

 
Съществува ли БЪЛГАРСКИ алфамагически квадрат?
0 Comments

Пехотинец пред Пентагона

10/2/2021

0 Comments

 
Пехотинец се е загубил и е стигнал до случайна точка на няколко километра от Пентагона. Каква е вероятността, поглеждайки през бинокъла си, той да може да види само 2 от стените на сградата?
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.