Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Прогрес

5/31/2019

 
Всяко общество е създавало, без да го разбира, технологии за унищожаване на богатство. Съдбата на унищожителите е заслужена: те изчезват така, както изчезва унищоженото от тях. Забравени фараони закопавали злато и скъпоценни камъни в пирамидите; знайни и незнайни империи водели безумни войни; анонимни руски аристократи си палели пурите с банкноти и хвърляли цветя под краката на балерините от Болшой театър; милиони съвременници ще изчезнат безследно след като са инвестирали билиони в "образование".

Закопаните от фараоните, за да си ги ползват на оня свят, богатства намерили с малки усилия обратния път до нашия свят. Адриановата стена, създадена за да пази римските земи в Британия от северните варвари, погълнала повече камъни отколкото всички пирамиди взети заедно, но през вековете била напълно рециклирана - за домове на варварите. Полетата, опустошени от битките на империите, все пак давали по нещо на собствениците си: ботушите на жертвите, златните им пръстени и мечовете им намирали употреба в бита на местните, а телата наторявали земята. За съжаление, банкнотите и цветята на руските аристократи изчезвали напълно. Същото става и със средствата инвестирани в дипломите и научните степени на много от нашите съвременници:
> Какво има в една магистърска степен по журналистика, което го нямаше в недипломирания журналист Фредерик Форсайт?
> Какво има в една магистърска степен по творческо писане, което го нямаше в недипломираните Шекспир и Толстой?
> Какво има в една магистърска степен по актьорско майсторство, което го нямаше в незавършилите гимназия Джони Деп и Леонардо ДиКаприо?

Това ли е прогресът - създаване на все по-ефективни технологии за унищожаване на богатствата, натрупани от някой друг?

Уроците на историята

5/30/2019

 
Джаред Даймънд казва за богатите и влиятелни американци, че вместо да използват огромните си ресурси за справяне с проблемите на обществото, те предпочитат да ги използват за бягство от проблемите на обществото. Двата най-предпочитани пътя за бягство били: инвестиране в имоти в Нова Зеландия (най-отдалечената и рядконаселена високоразвита страна), както и в закупуване и преоборудване на бивши военни бункери на територията на САЩ. Може и да е странно, но имам какво да добавя към думите на Даймънд.

Първо, изброените от него начини са нискотехнологични. Най-богатите и влиятелни американци мислят високотехнологично и затова се ориентират към космоса. Илон Мъск, например, иска да избяга на Марс.

Второ, богатите и влиятелни американци са и ще бъдат заобиколени от врагове. Как ще смогнат да стигнат до бункерите си, респективно до Нова Зеландия и космоса? Историята дава отговор на въпроса - никак. В подобна ситуация, това че висшите нацисти (най-влиятелните хора в Германия) бяха заобиколени с врагове отвсякъде, направи невъзможно бягството им и те трябваше да се самоубият* или да попаднат в плен**. А каръците, като Химлер и Гьоринг, първо попаднаха в плен и тогава се самоубиха.
​
_________________________________
* Хитлер, Гьобелс, Борман, голям процент от: регионалните шефове на нацистката партия и СС, генералите на армията и Луфтвафе, адмиралите на флота и т.н.
* Дьониц, Фрик, Функ, Кайтел, Йодл, Рибентроп и т.н.

Съгласни и несъгласни

5/29/2019

 
В забутано селце край западната граница живееха дядо Стойко и баба Стойна, чиито внук беше Стаменко. Като дете той често прекарваше летата си при тях и се чудеше на някои особености в говора им. Подобно на японците, които вместо да кажат Христо Стоичков казват Фурисито Сутоичикофу, местните имаха проблеми с последователните съгласни и затова вмъкваха гласни между тях. Наричаха новопоявилия се Швепс с думата Швепъц, че иначе не можеха.

Много интересно, мислеше си Стаменко, на село не могат да казват ШвеПС, но нямат никакъв проблем да наПСуват КМета и гоРСКия.

Борбата с глада и безработицата

5/28/2019

 
Откакто откри формулата, наречена по-късно Формула на Стойков, Стаменко Стойков се прочу по целия свят. На една пресконференция журналист му зададе следния въпрос:
​- Без да се опитвам да омаловажавам труда Ви, не смятате ли че ресурсите инвестирани в него биха били по-добре инвестирани в борбата с глада и безработицата?
​
Стаменко отговори така:
- Без да се опитвам да омаловажавам труда Ви, не смятате ли че вместо в него ресурсите на Вашия вестник биха били по-добре инвестирани в борбата с глада и безработицата?

Ода за "защитниците" на културата и героизма

5/26/2019

 
В навечерието на 24-ти май се оказах въвлечен в спор на тема култура. На твърдението ми че е вулгарно някои български автори* да искат библиотеките да им плащат за всяко заемане на техни книги, мои познати отговориха че авторите имали, освен авторски права, и правото да искат промени в "неадекватните" ни културни практики, вкл. и в законодателното им регулиране. И че ако аз бях написал нещо, то пръв щях да си потърся парите.

Колко интересно! Аз - човекът написал хиляди неща на 4 езика** без да получа и лев - се оказах противник на авторските права (и то при условие че притежавам книги от гореспоменатите автори), а хората ненаписали и ред в живота си*** се оказаха техни защитници (и то при условие че не са чели, хеле пък купили, техни книги). Мили ми автори, слепи ли сте че не виждате на какви хора се харесват, съответно не се харесват, идеите ви за "развитие" на авторското право?

В деня след 24-ти май минавам покрай паметника на полк. Борис Дрангов. Виждам че изсъхналата трева и оголеният бетон около паметника са допълнително "разкрасени" с камера и неграмотното предупреждение "ОбектА е под постоянно видеонаблюдение!" Мили ми герои, можехте ли да си представите че паметниците Ви ще трябва да бъдат опазвани от варварщината на тези, за които дадохте живота си? А че опазването им ще е в ръцете на неграмотниците?
Picture
___________________________________________________________________
​* чиито имена нарочно няма да спомена
** вкл. 64 статии в математическата енциклопедия OEIS като автор, и още стотици като съавтор

*** като изключим писаните по задължение домашни и курсови работи, и служебни и-мейли

Религии

5/22/2019

 
Всички религии са неразбираеми. Това задържа жреците в бизнеса.
Майкъл Крайтън

Силата и слабостта на въображението

5/21/2019

 
Понякога въображението може да види неща, които очите не могат, например атомите и вирусите. Те са били открити от човешкото въображение и едва след това са били видени с очи (и микроскоп).

В други случаи, без помощта на очите въображението е безпомощно. Можете ли да си представите защо за n>1, n елипси могат да разделят равнината на повече части, отколкото
n окръжности?

​

За тези, които се интересуват:
1. максималният брой части на които n окръжности разделят равнината е n^2 - n + 2
2. максималният брой части на които n елипси разделят развнината е 2n^2 - 2n +2

Какво означава "покорявам"

5/20/2019

 
Спирос е в Кайро, на семинар посветен на Тутмос III. Професор Салих ал-Хауас говори за военните постижения на фараона и споменава една от титлите му - "17-кратен покорител на хиксосите".

- Ха! - изпуска се Спирос. - И това ако е покоряване! Покорява се веднъж и точка. Я вижте нашия Александрос о Мегас, когото наричат Македонски ! Той покори Египет само веднъж, след което гръцките му наследници управляваха страната близо 300 години. Това се нарича покоряване.

Професор ал-Хауас мълчи и се срамува заради Тутмос и египтяните.

Цивилизация

5/18/2019

 
Рекламната индустрия ни окуражава да харчим пари които нямаме, за неща които не са ни нужни, с цел да впечатлим хора които не можем да понасяме. Рутхер Брехман

Простият човек

5/16/2019

 
Простият човек може да бъде лесно разпознат по:
1. недомислените му мисли, които се появяват под формата на неграматични изречения,
2. вярата му в това че нещата имат по една причина, и тя винаги може да бъде открита,
3. вярата му в това че всички зависимости са линейни.

Често простите хора са поети (вж. т. 1) или учители по история (вж. т. 2). И точно така, както един учител по история може да е поет, така и простият човек може да се проявява по повече от гореописаните начини, например чрез неграматично твърдение за съществуването на линейна зависимост между единствената причина Х и следствието Y (т. 1, 2 и 3 вкупом).

Какъв по-добър пример от мисълта на Хенри Дейвид Торо* "Човек е богат пропорционално на броя на нещата, без които може":
1. Може какво, Хенри? Май не си довършил изречението?
2. Нима наистина вярваш, Хенри, че богатството се състои само от неща? Ами къде остават доброто здраве, доброто настроение, самоуважението и хилядите други не-неща?
3. Подразбирането че зависимостта е линейна, Хенри, те вкарва в следния парадокс: по-богат ли е човекът, който може без това да е добър с добрите и лош с лошите?

Елементарно, Хенри! Както е обичал да казва Буда: "Натегнеш ли струната прекалено слабо, тя няма да свири; натегнеш ли я прекалено силно, тя ще се скъса". Пропорцията** не е линейна, а прилича на обърнато U.*** Започнеш ли да се лишаваш от прекалено много неща, ти започваш да обедняваш.

___________________________________________________________________
* бивш учител и приятел на поета Ралф Уолдо Емерсън
** аз бих предпочел израза графиката на функцията
*** за любителите на графиката: брой на нещата по Х, богатство по Y

Бързите начини

5/15/2019

 
Като че ли най-бързият начин да спрем да забелязваме нещо е да го купим, точно така както най-бързият начин да спрем да се възхищаваме някому е да сключим брак с него. Ален де Ботон

Нула

5/14/2019

0 Comments

 
Задача с превишена трудност:
​Да се намери n>58, такова че десетичното 5^n да не съдържа 0.
0 Comments

Училища

5/9/2019

 
Училището е повредено: там те учат да учиш поезията наизуст, след което да я анализираш. Винаги съм си мислил че в училище трябва да те учат на друго: как да четеш поезия и особено как да я пишеш. Сега си признавам че въображението ми не беше стигнало докрая. Разбирам го, когато прочитам следната мисъл на Елизабет Гилбърт:

С него сме делили една и съща фамилия, длъжност и кабинет, преподавали сме на едни и същи студенти, а сега се влюбих и в думите му - не е за чудене че този непознат ме заинтригува. Разпитвах всички: "Кой е Джак Гилбърт?"

Студентите отговаряха че той е най-удивителният човек, когото са срещали ... Той ги учил предимно не как да пишат стихове, а защо ... 


Това е истинското училище - място, където можеш да намериш истинските учители, които да те научат на истински важното. За съжаление, това е "световно-неизвестен" факт и затова хората търсят известните училища, а не истинските учители. За справка, училището от горния пример не е университет от Бръшляновата лига, а Университетът на Тенеси в Ноксвил.

За програмисти със силни компютри

5/8/2019

0 Comments

 
Питагоровата тройка (3,4,5) се състои от триъгълното число 3, квадратното число 4 и пентагоналното число 5. Такива тройки са и (9,12,15), (100,105,145) и (900,2625,2775). Има ли други?
0 Comments

Работници с червени потници

5/4/2019

0 Comments

 
Ачо и Бочо свършват една работа за 6 дни. Същата работа Бочо и Вичо я свършват за 20 дни, а Вичо и Ачо - за 7 дни и половина. За колко дни може да свърши работата всеки от работниците сам?
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.