Добрите момчета приготвят вечеря, лошите питат какво ще има за закуска.
Стаменковица, с богатия си житейски опит, коментира:
А най-лошите си тръгват веднага след вечерята.
Стаменко и жена му се разхождат. Срещу тях се носи мъж, на чиято фланелка с големи букви е написано:
Добрите момчета приготвят вечеря, лошите питат какво ще има за закуска. Стаменковица, с богатия си житейски опит, коментира: А най-лошите си тръгват веднага след вечерята.
0 Comments
Образованието не е за всеки ... ученик или учител.
Ако мислиш че бегачът трябва да бяга бързо, то ... трябва бързо да отидеш на преглед. Елементарно, Уотсън, бягането е не само на 60 и 100 метра. Освен тях има 10-километрова и маратонска дистанции.
Много ми е интересно защо тези, които смятат че мисленето трябва да се прави бързо*, минават за нормални. За кое мислене става дума? Определено не и за мисленето на: а) Алберт Айнщайн, комуто трябваха 2 години за да трансформира думите си в символите Е = mcc и разбере какво точно значат**; б) Самюъл Морз, комуто трябваха 12 години за да измисли финалния вариант на морзовия телеграф***; в) Чарлз Дарвин, комуто трябваха 13 години за да измисли и настрои теорията си за еволюцията***; г) Йоханес Брамс, комуто трябваха 20 години за да напише първата си симфония***. Чудя се какво ли щеше да стане с Айнщайн, Морз, Дарвин и Брамс, ако като малки ги бяха приучили да печелят ученически олимпиади, където за 4 часа трябва да се решат 3 задачи? ___________________________________________________________________ * вкл. учителите, работодателите и авторите на тестовете за интелигентност ** според Дъглас Хофстатър *** според Р. Кийт Сойър и Дейна Хенриксън Можем да виждаме по два начина:
а) с очите, и б) с въображението. Очите имат склонност да виждат голямото и да пропускат малкото. Очите на Джулия Робъртс ще заблестят при гледката на Ричард Гиър и ще пропуснат да забележат дребния Питър Динклидж. A всяко "работещо" момиче ще ти каже че клиентът с големия Майбах е по-видим от този с малкия Фолксваген-костенурка. Въображението е къде-къде по-странно. В някои случаи то вижда дребното първо, а голямото - със значително закъснение. Въображението на Демокрит видя дребните атоми 4 века преди новата ера. Що се отнася до значително по-големите вируси, човешкото въображение успя да ги види* едва през 1728 г. ________________________________________________ * в ролята им на агенти причиняващи заразни болести Интелигентността, креативността и рационалността рядко се появяват в една и съща глава, но никога - по едно и също време.
... споменал сантаклаустрофобията, когато писал как някакъв турчин беснее над бащиното му огнище.
Пешо псува Гошо, а Гошо псува Тошо. Пешо е женен, а Тошо не е. Вярно ли е че женен мъж псува неженен?
В едни по-разумни времена обществата били стабилни, защото имали пирамидална структура. Така наречените оратори и белатори (хората на върха) били минимален брой, а основата на пирамидата се състояла от лаборатори. Нека разясним непознатите термини в контекста на ранната Османска империя.
Оратори са хората, занимаващи се с говорене и писане. Говорим за мюфтиите (религия, вкл. разработване и налагане на религиозния закон), кадиите (налагане на гражданския закон) и държавните администратори (незаети с война). Белаторите са хората, занимаващи се с война: командири, сипахи (на нашенски - спахии), йеничери (на нашенски - еничари). Някой би се изненадал че сред хората на върха поставям "робите" на султана, т.е. еничарите. Защо не, те не само се занимавали с война, но и се ползвали с редица привилегии: образование, възможности за издигане във военната и цивилната йерархия, държавна пенсия и т.н. Лабораторите са тези, които си изкарват прехраната с труд. Това е раята, за която нашите неумни и необразовани учители казваха че била безправното (робско) население от нетурски произход. Не, не е така, става въпрос за данъкоплатците, т.е. за около 90% от населението, към което принадлежали и мнозинството турци. Лаборатори били робите и робините (без тези в канцелариите и харемите). Нека забравим за османците и се пренесем в наши дни. Ситуацията е твърде обезпокоителна. Грубо казано, лабораторите са около 40% от населението (10% в селското стопанство, останалите в индустрията и услугите). За белаторите няма да говорим, у нас те са малко на брой, макар и да консумират повече от милиард годишно. Консумират, ама ... ако се наложи някой да ни защитава ... разчитаме на НАТО. Прекалено голяма част от населението са оратори. Тук включваме мнозинството хора в услугите (правни, рекламни, продажбени, обслужване на клиенти), както и заетите с политика и писане (закони, журналистика, литература, преводи, софтуер). Има още нещо обезпокоително - голяма част от населението е излишна, т.е. некласифицируема. Това са: безработните, престъпниците, полицаите и мнозинството на заетите в администрацията на държавата и бизнеса. Тук ще включим и хората, тангенциално свързани с изкуството (без да са писатели, поети и сценаристи). Говоря за разни певци, актьори и суфльори, рецитиращи наизуст чужди думи, с или без музикален съпровод. Лошо е че излишните се намират вън от пирамидата и не служат за материал при градежа на основата ѝ, но още по-лошо е че понякога те успяват да се покатерят на върха. Да вземем за пример един български рап-певец с хазартен прякор, който се промъква към върха на Европа, прикрит зад тогата на евродепутат. За него можем да сме сигурни, че ... понеже не е оратор ... той ще мълчи в Европарламента така, както е мълчал в нашенското Народно събрание. Специални ли са хората, ползващи се със специален режим на движение? Понякога, когато вземат важни решения. Но доколкото решенията не се вземат по време на път, то точно тогава тези хора не са специални.
А да не би да са специални тези, които превозват вземащите решения? Ха, нима не знаете какво е отношението на българите към охраната! За охранители се вземат хора, които за нищо не стават - нискообразовани младежи или престарели мъже. Дали специалният режим на движение не е някакъв компенсаторен механизъм? Като не можеш да показваш личното си червено ферари (което нямаш) или големия си пищов (защото от НСО ти го забраняват), ти се фуклявиш с държавната лъскава кола и силните ѝ светлинни (и звукови) сигнали. Човек може да се кланя на Исус и да презира неговата църква, да одобрява комунизма и да презира комунистите, да обича човечеството и да намира хората за непоносими. Фаусто Мелоти
КОВИД бе тест за това кои професии са важни и кои - не. Можеш ли да си представиш хлебар, готвач, хирург, зидар или водопроводчик, който работи дистанционно? Мислиш ли че някой може да научи детето ти да пише буквите дистанционно?
От ООН откриха топлата вода: "И Израел, и "Хамас" са извършили военни престъпления в Газа". Какво чудно има в това? Така е във всяка война, извършват военни престъпления и двете страни, вкл. страната която води справедлива война (ако има такава, разбира се). Ще дадем за пример Втората световна война, наричана от руснаците "велика" и "отечествена".
Година-две преди края ѝ, Хитлер вижда накъде отиват нещата и издава заповед: немските бойни знамена да се пратят от фронтовете в музеи на знамената; така враговете няма да могат да ги пленяват. Е, как тогава "победените" немски знамена се оказаха на московския Парад на победата? Елементарно, Уотсън, руснаците извършиха военното престъпление "Грабеж на музейна собственост". Няколко години работих като електротехник, но не ми понесе напрежението.
След концерт, някаква почитателка попитала Луи Армстронг какво е джазът, а той отговорил: "Ако ти се налага да питаш какво е джазът, ти никога няма да разбереш." Как да го разтълкуваме?
Дамата сигурно е била с висока словесна интелигентност. След като два часа е слушала блестящите и простички импровизации на Армстронг, тя е очаквала от него блестяща и проста дефиниция на джаза и се е изненадала от отговора му. Не се е сещала че неговата интелигентност е музикална, а не словесна, поради което той не е бил способен да даде такава дефиниция. Не, нямам предвид това че e бил много потентен или че e повтарял класовете. Имал предвид това, че e повторил чужд живот - този на Питагор.
Питагор се родил в дълбоката провинция, след което отишъл да учи в чужбина. Във Вавилон научил за една теорема, измислена 1000 години по-рано от шумерите, но непозната на провинциалните математици. Накрая, в провинциалния Кротон той основал школа и лъгал селянчетата че е автор на "Питагоровата" теорема, а те взели че му повярвали. Хан Кубрат се родил в дълбоката провинция. Късметът го пратил на учение в Столицата на света - Константинопол, където той научил много неща, вкл. непознатите за провинциалистите басни на Езоп. Когато се върнал, основал държава. Излъгал провинциалното ѝ население че баснята с пръчките е негова творба, а то взело че му повярвало. GHOSTEL - Хостел с включени езотерични преживявания.
MASOCHISTORY - Историята на народи, които се гордеят че са били тъпкани от другите в продължение на векове. AMBIDEXTROUS - Човек с две леви ръце. Бедната България периодично се сдобива с все по-нови (и скъпи) супер-компютри. Мога да спекулирам относно финансирането им: средства от Европа + данъци от нас. Мога да спекулирам и относно предназначението на супер-компютрите. И така ...
Знаем че в България много шивачки работят за ХУГО БОС, а много програмисти - за МЕРЦЕДЕС. Това се нарича АУТСОРСИНГ НА БИЗНЕС ПРОЦЕСИ. Ето защо предполагам че нашите "данъчни" инвестиции в супер-компютри се използват за да може алчната ни държава (на която данъците ни все ѝ са малко) да печели от поръчките на чужденци, желаещи да използват супер-компютри. Излязла някаква световна класация, в която Софийският университет се озовал сред първите 750 в света. Разни доволни коментатори се възгордели каква алма било да учиш на материната си, демек в СУ, и как другите не разбирали това, защото били завършили разни петоразредни вузчета.
Аз пък си мисля следното: Да се гордееш с университета си е странно. По-добре е да се гордееш с това: а) какво си прочел, докато си следвал; б) какво си научил от професорите Х, Y и Z; в) с какъв успех си завършил и г) как си реализирал знанията и уменията си след това. За финал, един осветляващ въпроса куриоз ... американска математичка написала бестселър. На предната корица (пре)издателите от "Пенгуин" поставили цитат от Ювал Харари: "Зашеметяваща и дълбоко обезпокояваща книга." В книгата има една-единствена формула (за изчисляване на т.н. BMI). А формулата - сгрешена. И кой го откри? Нито математичката (с харвардски докторат), нито Харари (с оксфордски докторат), нито редакторите и издателите (които са също образовани в елитни университети). Открих го аз, човекът с диплома от Университета за национална и световна сигурност. Послепис Отдавна си нямам вземане-даване с вузове, та затова не съм разбрал колко са затънали те, особено тези в източните части на Европа. Гледам заглавия на руски учебни пособия за вузове и не мога да повярвам какви дисциплини се изучават там:
Езикът на днешните хора не е този на вчерашните. Уж могат да си говорят един с друг, а не се разбират. Вчерашният Илия наричаше "ритъм енд блус" музика базирана на блуса, която беше забързана, енергична и в 4/4 (а не в 6/8). Днешният Илия използва съкращението "аренби", но то се отнася за нещо съвсем друго.
Ако решим да изпуснем ритъма и да говорим за блус ... Джими Пейдж и Робърт Плант може много да са уважавали (на думи) Робърт Джонсън, но той не би нарекъл музиката им с думата "блус". Да зарежем музиката и да поговорим за креативността изобщо. Ние, едновремешните, говорехме за креативността и рекреативността като за съзидателност (творчество) и пресъздаване (изпълнение на творчество). Първото се отнасяше до композитора и художника, второто - до музиканта и печатаря. А днешните Илийчовци смятат думите "рекреация" и "рекреативност" за думи отнасящи се до ... почивките, моля ви се! Сигурно смятат че потенето на плажа е също толкова рекреативно, колкото потенето на Робърт Плант на сцената (или на Марлон Брандо - на снимачната площадка). Деца или книги, в това се заключавал смисълът на живота според Ницше. Добра мисъл, но недовършена. Избегнал въпроса за качеството - светът щеше да е по-добър без децата и книгите на мнозина. Сещам се за таткото Алоис Хитлер, а и за книгата на сина му.
Средният българин толкова се гордее че е дал на вси славяни книги да четат, та пропуска да забележи че не му е останала една-едничка ... да я отваря понякога ... за да не забрави азбуката.
Народ, който е наполовина функционално неграмотен, се гордее че е дал книгите си на другите. Точно функционалната неграмотност му попречи да разчете правилно християнската повеля че трябва да даваш книга на ближния само ако имаш поне две. Откритията на гениите имат благородната цел да служат като лек за глупостта на масите. Умните решения, обаче, имат следния проблем: унищожават последиците на глупостта, но не и самата глупост. Не само че не я унищожават, а често я увеличават. Средството срещу махмурлук, например, няма да спре напиванията, а ще ги увеличи.
Пътят към ада е изграден с глупостта на милионите нули и е павиран с добрите намерения на единиците. |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
September 2024
|