Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Изкуствен интелект

11/30/2017

0 Comments

 
Преведете от английски на български думата MEDIARIATRIMATICALLY!

"Какво, по дяволите, е това", ще попитате. Това е преводът, който "преводачката" на Гугъл (надарена с изкуствен интелект) направи на думата СРЕДНОАРИТМЕТИЧНО при превод на мой текст. Същевременно, търсачката на Гугъл не можа да намери думата никъде (сега вече я намира, нали съм я написал по-горе). Откъдето следва че преводачката си е измислила думата.

​Изводът:
Изкуственият интелект е вече толкова интелигентен, че измислянето на глупости му се удава толкова естествено, колкото и на естествения.


0 Comments

Прочутите интервюта на Гугъл

11/28/2017

0 Comments

 
Защо капаците на шахтите са кръгли? Това е един от най-известните въпроси на които трябва да си готов да отговориш, ако искаш да преминеш през прочутите интервюта на Гугъл. Понеже вече всички кандидати знаят отговора му, него вече не го задават. А кой е отговорът ли? Капакът е кръгъл за да не може да падне в дупката. По тази причина бяха кръгли и капаците на тенджерите на баба. Но за разлика от капаците на тенджерите, има още една причина поради която капаците на шахтите са кръгли. Коя е тя?
 
Друг възможен въпрос е „Какъв е ъгълът между стрелките на часовник, показващ 3:15?“. Елементарно, ще кажете. За вас, по-умните, има и неелементарни въпроси: „Ако на пустинна магистрала има 95%-на вероятност да видите кола за 30 минути, то каква е вероятността да видите кола за 10 минути?“ Ами сега?
 
Отделът за човешки ресурси на Гугъл след сериозни статистически проучвания установил че участниците, и особено победителите, в конкурси по програмиране не били подходящи за работа в компанията. Елементарно, Уотсън, те били:
> вълци-единаци с настройка „Аз срещу света“, т.е. без опит и желание за работа в екип,
> свикнали да работят по ясно дефинирани задачи (с ясни начало и край, и възможности за бързо решение).
 
Само едно не ми става ясно: ако Гугъл не е място за вълци-единаци, то защо интервютата им приличат на тестове за вълци-единаци, т.е. на състезания по програмиране: задачи с ясно начало и край, и възможности за бързо решение? Въпрос за милиони; подарявам го на Гугъл да го задават на интервютата за шефски позиции.
0 Comments

Наблюдателност

11/27/2017

0 Comments

 
"Забелязал съм че всички защитници на абортите вече са били родени", шегуваше се Роналд Рейгън. "Забелязал съм че носителките на титлата "Мис Вселена" са все от Земята", шегувам се аз.
0 Comments

По въпроса за дебилите и мита за 10-те процента

11/20/2017

0 Comments

 
Не е вярно че човек използва 10% от мозъчния си капацитет. Истината е че ХОРАТА използват 10% от мозъчния си капацитет СРЕДНОАРИТМЕТИЧНО.

Това бе несериозно. Сериозното следва сега; него ще наречем

Просто тройно правило:
Това какво имаш е едно. Това какво от иманото използваш е второ. Третото и най-важното е какво се получава в резултат на второто.
0 Comments

Патриотичен парадокс номер 2

11/19/2017

0 Comments

 
Левски умира за Родината, но не оставя наследници. Гошо не прави нищо, но оставя потомство. А потомството му, вместо да се срамува от баща си ... се гордее с Левски.
0 Comments

Патриотичен парадокс номер 1

11/18/2017

0 Comments

 
За Гошо поетите са педали, а педалите трябва да се пребиват. Както и враговете на българското. Затова ще те пребие, ако усети в теб непочтително отношение към Ботев.
0 Comments

Пикасо за реализма

11/17/2017

0 Comments

 
Пикасо пътувал с влака. Заговорили се с един господин, господинът разбрал с кого говори и започнал да се оплаква от съвременното изкуство: било загубило връзка с действителността, отразявало я нереалистично.
- Какво разбирате под "реалистично"? - попитал Пикасо.
- Ето това! - отвърнал господинът и извадил снимка от портфейла си. - Това е жена ми. Това разбирам под "реалистично".
- Ужасен късмет! - отвърнал Пикасо. - Наистина ли жена Ви е толкова малка и толкова плоска?
0 Comments

Умни сиви момчета

11/16/2017

0 Comments

 
Баба Алиса се кефи на сивите фланелки на Марк Закърбърг. Умно момче е Марк, по всяко време е със сива фланелка. Сивото хем трае на мръсотия, хем на Марк не му се налага да мисли какво да облече. Има си по-важни неща за мислене момчето.

Алиса се кефи и на Барак Обама. Той е по-напред дори и от Закърбърг. Отказал се е да мисли за дрехи (носи само сиви или сини костюми), но се е отказал да мисли и за храна (ядейки каквото дойде). Има да мисли за по-важни неща момчето.

Дядо Бончо е приятел на баба Алиса. Да се чуди човек как, след като винаги е несъгласен с нея. Като имат толкова важни неща за мислене, какво толкова са измислили, пита я той. Как какво, Марк измисли Фейсбук, отговаря Алиса. Фейсбук, друг път, сопва й се Бончо. Фейсбук го измислиха братята Уинкълвос, заради което след завеждане на дело получиха акции от компанията на стойност 300 милиона долара. Закърбърг просто им задигна идеята. Ако беше чак такъв мислител, за какъвто се изкарва, той щеше да измисли начин да им задигне идеята безплатно, приключва разговора Бончо.
0 Comments

Кръчмарски сметки

11/15/2017

0 Comments

 
Ачо, Бочо и Вичо решили да пият бира. Ачо донесъл една бутилка бира повече от Бочо, който донесъл една бутилка бира повече от Вичо. Към дружинката се присъединил Гошо Пияндето, който не носел бира. Другарите му се смилили и решили да делят бирата на 4, ама само при условие че Гошо си плати консумацията. Гошо дал парите, от които Ачо трябвало да вземе 2 пъти повече отколкото Бочо. Колко трябвало да вземе Вичо?
0 Comments

Общите интереси

11/15/2017

0 Comments

 
Когато някой ми заговори за общите интереси на българите, европейците, средната класа, човечеството и т.н., аз си мисля това:

Кои са общите интереси на вълка и овцата? "Чистият въздух", ще кажете. Преди да сте се потупали по рамото за бързия отговор, ще ви задам друг въпрос: "Кои са общите интереси на вълка, овцата и металургичния комбинат?" Схванахте ли идеята?
0 Comments

Гошо мисли за поговорки

11/14/2017

0 Comments

 
По време на интервю, проведено през 2004 г., шеф на дъщерно дружество на AIG попитал Гошо Пияндето къде се вижда след 5 години. "Как не се сетих да го застрелям с въпроса къде той вижда AIG след 5 години?", пита се Гошо днес.

През 2009 г. AIG живееше втори, значително по-скромен, живот благодарение на това че беше спасена от правителството на САЩ с цената на 180 милиарда долара. В България, от всичките им бизнеси остана само един кол-център. А Гошо се подвизаваше в борда на директорите на местна застрахователна компания и отвреме-навреме се сещаше че най-добре се смее този, който се смее последен. Ха-ха-ха!
0 Comments

Препълването: плюсове и минуси

11/13/2017

0 Comments

 
Нищо не може да ни накара да се замислим колко боклук произвеждаме така добре, както го може една препълнена кофа за боклук.

Нищо не може да прикрие безмислеността на труда ни така добре, както го може един препълнен портфейл.
0 Comments

Number nine

11/12/2017

0 Comments

 
9 is the only natural number n such that the sum of the digits of the first n natural numbers and the sum of the digits of the next n natural numbers are equal.
0 Comments

Случайности и сигурности

11/10/2017

0 Comments

 
Осъдили на 2 години затвор побойник, пребил с кол случайни хора. Ако хората не бяха "случайни", със сигурност щяха да го осъдят на 20 години.
0 Comments

Изкуствен интелект

11/9/2017

0 Comments

 
За този сценарий още никой не се е сетил:

Бидейки създание на хората, Изкуственият интелект ще последва съдбата на другите им отрочета, описвани с епитета "изкуствен": изкуственото масло (маргарина), изкуствената кожа, изкуствените диаманти и т.н. Ще бъде нещо второкачествено за второкачествени потребители.
0 Comments

Относителност

11/8/2017

0 Comments

 
Вчера написах един текст със заглавие "Самота". Докато съм писал за самотата, други хора отбелязали посмъртно рождения ден на Кристиан Таков. Имах смътна идея кой е бил той, но научавайки че е имал блог, се зачетох в писанията му. И открих бисери - неща, които бих написал и аз, само да можех. По-малко самотен съм, имало е доскоро още един човек мислил и писал за: смешното, нелогичното, симетричното, езика, неграмотността, народните будители.

Записвам си някои негови мисли (от първия му блог-пост):


 ... грамотен е не този, който знае логаритмичната таблица наизуст, а който умее да я ползва. Грамотен е не онзи, който знае наизуст закона (който със сигурност вече е изменен), не дори който знае че въобще такъв закон има, а онзи, който подозира, че не може да няма такъв закон и знае къде да търси, къде да намери и как да разтълкува този закон. Грамотен е не оня, който е изгледал всички театрални постановки в последните 46 сезона, а онзи, който знае как да се ориентира за да не гледа бози.
​

Примерите са достатъчни. Когато знанието е малко, то е като чаша вода. И се пие. Когато е много, то е като океан. Той не се пие. В него се плува.

Приключавам със собствена мисъл за самотата и относителността:
Самотата на грамотния е относителна. Как да си самотен, когато имаш толкова океани в които да плуваш и срещаш всякакви плувци.
0 Comments

Самота

11/7/2017

0 Comments

 
Ние сме сами и безпомощни, но не го осъзнаваме. Когато сме малки, вярваме че мама може да се погрижи за всичко, а тате - че може да се пребори с всичко. После разбираме че сме се лъгали, но вярата в мама и тате се заменя с вяра в Бога, Царя, Отечеството, Прогреса, Закона и Човека.

Цар Ивайло не могъл да предвиди че ще завърши живота си посечен от меч, и то не на бойното поле, а на гощавка в двора на приятел, при когото е отишъл за помощ. Но не е ли усещал че няма как щастието да се усмихне на жаба, която не си знае гьола? Не, не е; вярвал е че е божи инструмент за освобождаване на българската земя.

Наполеон не е могъл да предвиди че ще завърши живота си лишен от всичките си имущества и достойнства, вкл. и мъжкото. Но не е ли усещал какво е да се изправиш срещу целия свят? Не, не е; мислел е че е водач на светлите сили на Бъдещето в борбата им с тъмните сили на Миналото.

Сами сме и няма на кого да разчитаме. И все пак, можем да победим в някои битки. Например, в битката със заблудата че сме носители на Правдата и Модерното. Както и в битката за защита на достойнството си. Ако излезем победители в тези две битки ще се окаже че сме по-силни от Наполеон, с всичките му дивизии.
0 Comments

Лекомислие

11/6/2017

0 Comments

 
Удивително е как едни малоумници лекомислено оставят посоката на живота им да се определя от други малоумници. В групата на първите слагам  малоумниците изобщо, в групата на вторите - високотехнологичните малоумници.

Инженери от Интел с гордост обяснили на Томас Фридман*, един от пророците на свързания и плосък свят, защо компютърната индустрия превъзхожда автомобилната: ако автомобилите се развиваха с темповете на компютрите, то днешните коли щяха да траят десетилетия и да бъдат карани с един резервоар бензин за целия им живот. Всички мозъчни гънки на инженерите сякаш са били заети с мислене за компютри, та затова не са се сетили колко би струвал един галон бензин, ако пазарът на бензин беше толкова ограничен. Един икономист би казал че цената му щеше да е много по-висока, което означава че много малко хора биха използвали автомобили. 

И най-важното, в обяснението на лекомислените интелски инженери прозира нискотехнологичното им въображение. Елементарно, драги ми инженери, високотехнологичният автомобил ще бъде като компютъра, т.е. изобщо няма да използва бензин!

____________________________________
* Thank you for being late, Penguin Books, 2017, pp 38-39
0 Comments

Измерването на света

11/3/2017

0 Comments

 
Слагаме мерки на всичко: от популярността на политиците до маслеността на прясното мляко. Слагаме мерки на малкото (атомите), средното (хората) и огромното (Вселената). Да, но (като изключим Вселената) нашите измервания са в състояние да променят измерваното и измерващите.

Учени са установили че един от най-големите врагове на лоялността на служителите са ... ежегодните изследвания на лоялността им. Парадокс ли е това? Съвсем не! Изследванията на лоялността дават представа на служителя какво се очаква от него. Той го съпоставя с реалността, т.е. с това което чувства че дава и получава. Получената разлика му дава идеи:
Докато във финансовия баланс на работодателя активите са винаги равни на пасивите, в HR баланса на лоялността моята лоялност почти никога не се балансира с лоялността на работодателя. Когато разликата стане очебийна, в зависимост от наклона на везната или на мен ще ми дадат пътя, или аз трябва да хващам пътя.
0 Comments

Народни будители

11/2/2017

0 Comments

 
Вчера беше Денят на народните будители и аз като по поръчка се зачетох в книгата "България за начинаещи" от Веселина Седларска. И то точно за народните будители. Друго е искала да каже авторката, но на мен ми казва това: българските будители бяха доста "заспали" и точно затова не успяха да събудят дедите ни.

Първият български капиталист Добри Желязков поставя началото на дълга линия от "назначени" капиталисти. Приятели му уреждат монопол: султанът финансира фабриката му, освобождава го от данък и гарантира пазар за платовете му (султанската армия). Желязков бил толкова заспал, та мислел че той е единственият връзкар в империята. Да, ама не; дошъл на власт нов султан и даденото на Желязков било взето, а после - дадено на друг. Което ме подсеща за някои наши сънародници от съвсем близкото минало, които сънуваха че банките и холдингите им ще пребъдат, пък те взеха че им ги взеха, барабар с животите.

Заспал бил и зетят на Желязков - Добри Чинтулов. Дал назаем 5000 гроша на някакъв поп, а попът не му ги връщал. Чинтулов отишъл да си ги иска, а попът му рекъл да забрави за парите, ако не иска попът да докладва на турците какви стихове пише Чинтулов. Поетът се върнал вкъщи и от страх изгорил всичките си творби.

Сещам се за доскорошния министър на здравеопазването, който за да осигури бъдещето на внучетата си, като шеф на ВМА давал обществени поръчки на баща им. Излиза че и будителството е като обществените поръчки - често се предава по роднинска линия.
0 Comments

Числата

11/1/2017

0 Comments

 
Ние ли използваме числата или те ни използват? Ние ли определяме своя коефициент на интелигентност или се оставяме той да ни определя през остатъка от живота ни? Ние ли вземаме решение какъв кредит да вземем или взетият кредит взема ежемесечни решения за бюджета ни през следващите 20 години?

Оставате ли с усещането че влиянието на числата върху вас е по-силно от вашето влияние върху тях? На прав път сте, но не е само това. Числата в живота са диктатори, но и двуличници: може и да си мислите че числото 15 комбинирано с мерната единица "години трудов стаж" ви описва като професионалист с опит, но на другите то може би казва: "Запознайте се с неудачника, който за 15 години не се е сетил да опита нещо ново".

Освен че са диктатори и двуличници, числата са и лъжци. "Числата често заблуждават хората, но в това няма нищо срамно - думите също могат да заблуждават", казва математикът Кийт Девлин. Срамота, Кийт! Двойно заблудените трябва да се срамуват двойно, а ти ги караш да вярват че изобщо не трябва да ги е срам. 
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.