Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

За забравянето

12/26/2017

0 Comments

 
Мога да правя добре няколко неща, но най-добър съм в забравянето. Като ученик не можех да науча едно стихотворение наизуст, защото докато науча края му, забравях началото. Да, но научих нещо, което другите не успяха:
Красотата не е в рецитирането на поезия, а в четенето на поезия и особено - в писането на поезия. Да рецитират могат и папагалите.
0 Comments

За Айнщайн, теорията и практиката

12/22/2017

0 Comments

 
Според тополозите размерът няма значение, а между цевта на пушката и геврека няма разлика (на техния жаргон цевта и геврекът са хомеоморфни).

Според Айнщайн, на теория няма разлика между практика и теория, но на практика - има.

Та затова ... ако питате мен, ще ви кажа че, независимо от това какво казва теорията, в практиката ситуацията е следната:

Размерът няма значение за пушките с късите цеви, но е от голямо значение за гевреците с големите дупки.
0 Comments

Бягство от непрозрачната гора

12/16/2017

0 Comments

 
Има един проблем, който от 101 години се опъва на световната математика. Нарича се "Проблемът с непрозрачната гора" (Opaque forest problem). Ще се опитам да го опиша с мастило за първи клас:

Наследил съм квадратно парче земя със страна 1. За да го предпазя от лошите очи на съседите, аз трябва да го оградя. Целта е:
1. съседски поглед да не може да премине през земята ми и
2. оградата да е с минимална дължина (за по-евтино).
Формата и броя на сегментите на оградата, както и това дали сегментите са свързани един с друг или не, е по мой избор (стига да може да се изчисли дължината на оградата).


Ако искаме да опишем проблема с мастило за втори клас, то можем да сменим "квадрат" с "изпъкнал многоъгълник". Но за момента това не е толкова толкова важно, затова илюстрациите ще са с квадрати.
Picture
Източник: Уикипедия, Автор: Alexis Beingessner
Давам няколко примерни решения с дължина на оградата d:
а) горе вляво: d=4,
б) горе вдясно: d=3,
в) долу вляво: d≈2.73,
г) долу вдясно: d
≈2.64.
Решението г) за момента се приема за оптимално, въпреки че това още не е доказано.

Лесно можем да забележим че в някои от решенията, ако се объркаме и останем в имота, то без да разваляме/прескачаме оградата нямаме път за навън (или пък пътят е неприятно дълъг). Затова нека да модифицираме проблема така:

Спазвайки изискванията да не разваляме оградата и да не я прескачаме, коя е минималната сума от дължините на: 1) оградата (черни линии) и 2) пътя  от точката, максимално отдалечена от незаградена страна на имота, до същата страна (червени линии)?

Тук нещата са по-различни: сумарната дължина на черни и червени линии при вариант в) е по-къса от тази при вариант г). Съществува ли вариант с още по-малка сумарна дължима?
Picture
Източник: Уикипедия, Автор: Alexis Beingessner, Модификация: моя милост
0 Comments

Колкото и далай лама, керванът си върви

12/15/2017

0 Comments

 
Журналистка попитала Далай Лама кога е бил най-щастлив, а той с чистосърдечна усмивка отговорил: "Сега, точно в този момент". Странно, ще речеш че мечтата му от малък е била да дава интервюта. Това ми прилича на мечта на поп-звезда или политик. А не е ли Далай Лама точно такъв?
0 Comments

Православие

12/14/2017

0 Comments

 
Защо казваме че църквата ни е православна, след като тя през повечето време не е права и почти никога не е славна?
0 Comments

Афористи и афоризми, част 2

12/13/2017

0 Comments

 
Понеже днес съм настроен на вълна афористи и афоризми, та не може да не ми направи впечатление сходството в начина на мислене на афористите-политици.

Владимир Илич Ленин
Дайте ни дете за 8 години и ние ще ви дадем комунист завинаги.

Адолф Хитлер
Който владее младежта, той печели бъдещето.

Румен Радев (в Париж)
Трябва да спечелим умовете и сърцата на младото поколение.

Не виждаш сходството, ли? Елементарно, Уотсън, политиците-печалбари обичат да печелят от сделки с младежта.
0 Comments

Афористи и афоризми

12/13/2017

0 Comments

 
Човек, който не прави разлика между афорист и аферист, не владее езика си. Човек, който прави разлика между афорист и аферист, но не вижда че често аферистите са и афористи, не владее зрението си.

Афористи са били:

Адолф Хитлер
Голямата сила на тоталитарната държава е в това че тя кара тези, които се страхуват от нея, да я имитират.

Владимир Илич Ленин
Свободата е толкова ценна, че трябва да бъде разпределяна много пестеливо.

Йосиф Сталин
В Съветската армия се иска повече смелост да отстъпиш, отколкото да нападнеш.
0 Comments

По какво си приличаме с македонците?

12/12/2017

0 Comments

 
С македонците си приличаме по езика и по претенциите. Те претендират че са владели света политически - заради Александър Македонски, с когото нямат нищо общо. Ние претендираме че сме го завладели културно - заради Кирил и Методий, с които също нямаме нищо общо.
0 Comments

Where do we come from? Where are we going?

12/9/2017

0 Comments

 
Picture
Picture
0 Comments

Охраната на "величията"

12/9/2017

0 Comments

 
Онзи ден, покрай "френския" полет на президента ни, се бях замислил що за щура страна сме. Плащаме луди пари за охраната му, за да е добре въоръжена с: автоматични оръжия, бронирани мерцедеси, модерни комуникации и какво ли още не. И за какво? За да го опазят от риска да не го наплюе или шамароса някой разгневен съгражданин? А в същото време президентът се излага на риск, връткайки кръгчета на френски изтребител на който никога преди не е летял. Не че наскоро е летял на нещо. Не че би трябвало, нали е президент за да президентства, не за да лети. Чувствам че не сте съгласни с мен, та затова ще добавя че нито Барак Обама водеше лекции на юристи през уикендите, нито Доналд Тръмп сключва сделки с апетитни недвижими имоти по време на президентските си визити в чужбина.

Днес чета последната творба на Дан Браун, където се описва испанската Кралска гвардия, грижеща се за сигурността на краля и семейството му. Решавам да проверя що за животно е тя и Уикипедия уставно докладва: подразделение на въоръжените сили с напълно военни функции и подготовка, наброяващо 1900 души и включващо даже десантчици и артилерия. Или Испания е по-щура страна от нашата, или  и там има много мераклии да им плюят и шамаросват величествата. Сещам се че има една област, която плюе не само на величеството, ами на цялата испанска монархия. Охрани, всуе се морите!
0 Comments

Divisor functions: An educated guess by an uneducated person

12/8/2017

0 Comments

 
Let k be a non-negative integer, n be a positive integer and
Picture
be the sum of the k-th powers of the positive integer divisors of n. Let
Picture
be the sum of the k-th powers of the odd positive integer divisors of n.
​

Is it true that for every k and n the latter sigma divides the former sigma? In other words, is it true that for every k and n
Picture
I believe it is true.

​
P.S.
February 24 2020
My guess was right, which makes it a theorem.
0 Comments

За университетите, проституцията и интелигентността

12/8/2017

0 Comments

 
Понеже днес е студентският празник, а и пак се сетих за мисълта на Насим Талеб че университетите се отнасят към образованието така, както проституцията се отнася към любовта, та .....

Преди време имаше момче-журналистче на име Майкъл Гладуел, което беше станало популярно по целия свят с писанията си. В България едни олигарси даже бяха нарекли групичката си на негова книга. Момчето още го има, но популярността му намаля. Започнаха да го подиграват, излезе му име на "най-добре платеният разказвач на приказки". В една от книжките си ("Изключителните: История на успеха"), туй момче беше посветило място на лековат анализ на най-интелигентния американски мъж - Кристъфър Ланган. Ланган не завършил следването си и работил като строителен работник, каубой и горски стражар, а после (в продължение на две десетилетия) - като бияч в заведения. "Провалът" му в университета и живота, според журналистчето, се дължал на слабата му емоционална интелигентност, а тя - на лошия му произход.

Тази работа с емоционалната интелигентност е дело на друго момче-журналистче на име Даниел Голман. И при него ситуацията е подобна: изкара луди пари от популяризирането на чужди теории, въпреки че ентусиазмът му не се споделяше дори от авторите на теориите. Днес, 22 години след неговата "Емоционална интелигентност", ненаучността и неефективността на концепцията "емоционална интелигентност" не е тайна за никого (линк).

Но да се върнем към университетите и да видим как те понякога са лошо място не само за суперинтелигентните студенти като Ланган, но и за суперинтелигентните учени. Робърт Тривърс бе професор в американски топ-университети, като се започне с Харвард и се свърши с Ратгърс. Автор е на концепциите за "реципрочния алтруизъм" и "себичния ген". След 47-годишна научна кариера, оставила отпечатък върху хиляди студенти и учени, сред които Стивън Пинкър, О. Е. Уилсън и Ричард Докинс, Тривърс е освободен от Ратгърс защото се противял да води лекции в дисциплина, в която не е специалист. Опитите на Тривърс да откаже лекциите не само били безуспешни, били безуспешни дори опитите му да се срещне с ръководството на университета за да представи аргументите си. Какво ли биха казали на Тривърс журналистчетата Гладуел и Голман:

Как можа да си толкова неинтелигентен бе, Тривърс? Ръководствата на университетите са за да набират пари от инвеститори и дарители, и след това да решават как да ги харчат, а не за да се срещат с разни професори!

Това е то! В днешните неинтелигентни времена, интелигентността се мери не с Коефициент на интелигентност или със Списък на откритията, ами с това колко пари можеш да изкараш и похарчиш.
0 Comments

За четенето

12/7/2017

0 Comments

 
Децата у нас четели по-добре от връстниците си в САЩ и Германия. Прекрасно, само дето четенето е като правенето на зехтин. Химическата технология извлича по-добре зехтина от маслините в сравнение със студеното пресоване, но ... ох, какъв парадокс ... химически полученият зехтин е по-лош от студено-пресования. Заради което е по-евтин.

Ако мисълта ми изглежда усукана, ще я изправя: не е важно само колко добре четеш, но и какво имаш на разположение за четене. Вземете за сравнение български и американски учебници по счетоводство. От американския можеш да научиш почти всичко за счетоводството, от българския - само две неща:
а) колко не разбира от счетоводство авторът, и
б) колко неспособен е да предаде на студента дори това, което разбира.
0 Comments

Песимизъм или оптимизъм? Зависи от случая!

12/5/2017

0 Comments

 
Защо поговорките винаги вървят по двойки? Едната казва едно, а другата - точно обратното? Например:
а) Кови желязото докато е горещо срещу Бързата кучка слепи ги ражда,
б) Който се учи, той ще сполучи срещу Не можеш да научиш свинята да пее, но можеш да скъсаш нервите и на двамата докато се опитваш.

За мен нещата са очевидни: едни поговорки са дело на оптимисти, а други - на песимисти. Кой от подходите върши повече работа в "случая с ученето"? Всеки би могъл да проведе следния експеримент в главата си или вън от нея:

Сформирай чрез случаен подбор 2 групи: на неучилите и на свините, учени да пеят! Установи относителния дял на неучилите, които са сполучили и на свините, които пеят!

Елементарно, Уотсън: има много неучили които са сполучили, но няма нито една свиня научена да пее (колкото и да са се мъчили учителите). Е, схвана ли идеята? Установи ли преимуществото на песимизма по отношение на вярата в образованието? Ако не си, то дали не прекаляваш с оптимизма? Или пък имаш дупки в образованието? Затова ще завърша със следния парадокс:
Съмнения в образованието (и образованието си) имат предимно хората с добро образование.
0 Comments

В кръчмата

12/3/2017

0 Comments

 
Петима другари седнали на кръгла маса да бистрят международното положение. Всеки направил по 3 поръчки: питие, мезе и десерт. Ачо и Кочев поръчали вино, Бочо и Бочев – бира, а Ачев – ракия. Ачо и Дочев поръчали босненска салата, а Кочо и Ачев – албанска салата. Кочо и Енчев си поръчали торти, а Дочо и Ачев – баклава. Един си поръчал щрудел.
 
Когато келнерът донесъл поръчките, направило му впечатление че никоя двойка съседи по маса няма еднаквa поръчка, била тя напитка, мезе или десерт. Кой си е поръчал шопска салата и какви са другите му поръчки?
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.