Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Mission impossible?

3/29/2021

0 Comments

 
Let c(x) be the x-th composite number, c(y) be the least composite number greater than c(x) that is co-prime to c(x), and d = c(y) - c(x). Is there an x, such that the respective d is neither prime, nor perfect square?


P.S.
March 30 2021
Wow! Fausto Morales found that
(75083 * 250480717) - (2^2 * 3^2 * 11 * 13 * 17 * 19 * 23 * 29 * 31 * 547) = 35

P.P.S.
April 29 2022
I found one more example
(281 * 2693 * 24852697) - (
2^5 * 5 * 11 * 17 * 61 * 337 * 30577) = 21
0 Comments

Баровци

3/28/2021

0 Comments

 
Стаменко се прибира от обяд с приятели, на който са изпили сериозни количества Карменер от чилийската централна долина. Минава покрай някаква къща, в чийто двор е паркиран лъскав бял "Мерцедес", от чийто багажник намусени младежи изкарват 5-литрови пластмасови бутилки с наливно вино. Те ли са по-големите баровци, мисли си, каращи "Мерцедес"-и и пиещи незнайни бъркочи, или съм аз - пешеходецът с бутилка Карменер в стомаха и светли мисли в главата?
0 Comments

Заплатата, Санчо

3/25/2021

0 Comments

 
Трудно е да накараш човек да разбере нещо, когато заплатата му зависи от това да не го разбира. Aптън Синклеър
0 Comments

Логици, милорд!

3/24/2021

0 Comments

 
Джордж Бул бил професор по математика и автор на книгата "Изследване на законите на мисълта", с която поставил основите на математическата логика. Един дъждовен ден Бул решил да изнесе отдавна планирана лекция, заради което му се наложило да ходи 5 километра под дъжда. Като прибавим това че изнесъл лекцията в мокрите си дрехи, а и трябвало да се върне вкъщи, не е за чудене че "хванал" пневмония.

Жената на Бул била не коя да е, а Мери Еверест Бул, племенничка на Джордж Еверест, чието име носи добре известният връх. Освен това била математичка, а и авторка на книги по математика. Е, имала (по женски) слабост към спиритуализма, а и към хомеопатията. Заради това решила да лекува подобното с подобно. Две седмици завивала Бул с мокри одеяла и резултатът бил налице: дробовете на Бул се напълнили с течност и той умрял в мъки. Явно и двамата логици били пропуснали урока за логическата заблуда "Commutation of conditionals", рожба на която е хомеопатията.

Нашето време изисква да сме позитивни, затова ще завършим историята с една позитивна поука, извлечена от живота на Бул: все пак, да си живял умно и умрял глупаво е по-добре от това да си живял глупаво и умрял глупаво.
0 Comments

Музиканти

3/23/2021

0 Comments

 
Обикновените хора са доволни от живота, когато са добри музиканти в добър оркестър. По-активните се стремят да се наложат като лидери (диригенти). На малцина им хрумва че освен да репетира и концертира, оркестърът създава продукт (запис). С други думи, малцина се стремят да се изявят като продуценти.

Това че оркестърът трябва да има какво да свири е сякаш най-голямата тайна. За масите музиката е винаги даденост. Истината е че даденост са музикантите; за музиката е нужен композитор. Музикални училища и консерватории бълват музиканти на тон, но да завършиш "Композиция" съвсем не те прави композитор.
​
Правилно сте разбрали, тук не става дума само за музика, а и за хобита, професии и семейства. Става дума за живота, където да си само изпълнител не e достатъчно.
0 Comments

Автогол

3/22/2021

 
Българите си вкараха голям автогол с "тяхната" 13-вековна история, мисли си историкът Спирос. Като ги запиташ къде са им големите спортисти, те ти сочат лица от 20-ти и 21-ви век*. Големите им писатели и поети започват да се появяват чак през 19-ти век**. Големите им учени - през 20-ти***. Ако бяха започнали да броят от 1908 - годината на независимостта им - българите нямаше да има от какво да се срамуват. А сега трябва да се червят заради тези "загубени" 11 века, когато не са правили нищо, освен да завземат и губят територии.

________________________________
* 
 Колов, Котоошу, Стоичков, Бербатов, Костадинова и Димитров
** Вазов и Ботев
*** Димитър Иванов, Благовест Сендов, Самуел Рефетоф

Национална гордост

3/16/2021

 
За разлика от американеца, който свободно се разпорежда със собствените си имоти, българинът не може да отсече гнило дърво в двора си без разрешение от кмета. За разлика от шведа, който свободно ползва чужди имоти, като:
> прави пикници на поляните на природни резервати или на непознати хора,
> кара колата си по чужди частни пътища,
> кара лодката си в чужди частни езера,
българинът не може да забие българското знаме извън имота си, например на "общодостъпен" морски бряг.

И като стана дума за знамена и брегове ... знамена не може да забива, но да ти надуе главата с истории за бойни знамена и България на 3 морета ... това го може.

Начини и причини

3/15/2021

 
Като млад, Стийв Джобс мислел че
Който иска - намира начин, а който не иска - намира причина.
По-късно го "ухапал" ракът и Стийв намерил начин: диети и плодови сокове. Не му провървяло с "лечението" и разбрал че
За всяко нещо има причини, но не за всяко има начини.

Арамакизъм

3/14/2021

 
Когато приемем своята уникалност за добродетел, само тогава ще намерим покой.

Аутсайдерите

3/13/2021

 
От хората, приели че са аутсайдери, се раждат прозорливи наблюдатели.
Анка Мюлстайн

Любители и любимци

3/11/2021

 
Хората се делят на любители и любимци. Любимците са галеници на съдбата, те все намират кой да се грижи за тях. Често те са сред тези, за които Уорън Бъфет казва че по време на отлив се вижда че са плували без гащи. И сега е време на отлив, та затова някои любимци надигат глас:
> във времената на пандемията, подкрепете любимия си футболен отбор, или
> във времената на пандемията, подкрепете любимите си, но бедни, лауреати на "Златния орфей".

Ха, че ние нямаме ли си любимци в семействата и сред приятелите, които да подкрепяме в тези трудни, пандемични, времена? Ами вие, футболисти и певачки? Как така се оказа че не сте сред любимците на вашите семейства и приятели, та опряхте до нас?

Т(в)орците на Булгаристан

3/10/2021

 
В началото на 20-ти век, 30-годишният поет Кирил Христов си поисква от Народното събрание народна пенсия, за да може да си пише на спокойствие, т.е. на народна издръжка. По-късно парламентът му гласува пенсията, заедно с пенсии за Стоян Михайловски, Антон Страшимиров, Елин Пелин и други.

Историята се повтаря: тези дни "другарите" от ГЕРБ гласуваха пенсии за 65 естрадни певци от времето на БКП. Други, млади и онеправдани, певци се надигнаха на протест, и сега 1000 от тях щели да получат еднократно по 4-5 хиляди на калпак.

Парадоксът на бръснаря: тайната е разкрита

3/7/2021

0 Comments

 
Парадоксът на бръснаря го знаете. Решението му е елементарно и напомня на разказ с роботи от Айзак Азимов. И така ...

Бръснарят се събужда небръснат. Лежи си в леглото, което значи че не се бръсне, и разбира че по тази причина е длъжен да се обръсне. Става и започва да се бръсне, но се сеща че не трябва да бръсне тези, които се бръснат сами, та затова спира. В следващия момент той е хем брадясал, хем не се бръсне и следователно ... започва да се бръсне. Спира, тръгва, спира, тръгва. И понеже брадата му не е безкрайна, накрая той е избръснат. Следователно, след като е избръснат и го е направил сам, бръснарят бръсне себе си.


Послепис от 09.04.2022
Виждам че една година по-късно тайната е била разкрита по същия начин и от Таня Хованова (във варианта Present continuous). Мога да използвам английското Great minds think alike за да се потупам самодоволно по рамото, но няма да го направя. По-интересно ми е не това че сме стигнали до еднакъв извод, а това че сме стигнали до него по различни пътища: аз - с мислене за роботите на Азимов, Таня - с мислене за различните сегашни времена в английския.
0 Comments

Гей-асиметрия

3/6/2021

0 Comments

 
Обиждаш се на сладкаря, отказал да произведе торта за гей-сватбата ти, без да се сетиш че гей-сватбата ти обижда сладкаря, а и доста други хора.
0 Comments

От долу нагоре или От горе надолу, 5

3/5/2021

0 Comments

 
Казват че всичко важно в природата и обществото се случвало отдолу-нагоре, а не отгоре-надолу. Водата била емерджентно свойство на елементите водород и кислород, животът – емерджентно свойство на органичните молекули, плодородието – емерджентно свойство на почвата, икономиката – емерджентно свойство на милионите елементи, стараещи се да си изкарват прехраната, езикът – емерджентно свойство на милионите елементи, способни да обменят информация.

Ако се опитаме да предадем горната идея с няколко думи: важните неща в природата и обществото не са конструирани, а възникват от само себе си. Мисля че да вярваш в това е опасна наивност.

Стийв Джобс беше цар на иновациите, защото за разлика от "всички други" не чакаше населението да му поиска нещо (отдолу-нагоре), а създаваше и предлагаше непоискани неща, убеждавайки хората че им трябват (отгоре-надолу). Такива бяха и:
>Архимед, измислил Архимедовия винт  НЕ по искане на земеделците,
>Джироламо Кардано, измислил карданното предаване НЕ по искане на автомобилистите,
>Херон Александрийски, измислил парната машина НЕ по искане на ескимосите и викингите, 
>Джон Пембъртън, измислил кока-колата НЕ по искане на жадните берачи на памук.
0 Comments

В живота и смъртта

3/4/2021

0 Comments

 
Разходиш ли се из гробищата, ще видиш еднотипни надгробни плочи с еднотипни надписи:
Еди кой си
Начална дата - крайна дата

Сякаш става дума за консерви. Не е ли имало нещо, освен имената им и сроковете им на годност, по което да ги различаваме?

Живях пасивно и разпилявах способностите си (по думите на родители, приятели и колеги), но горните надгробни надписи ми говорят за прекалена пасивност: не става дума за неподвижни мебели, а за (бивши) живи хора. Това че са запълвали пространството в определен период, това ли ги е характеризирало най-добре? Не е ли надгробната плоча мястото, където за последно (и накратко) да се каже кои са били и какво са направили, така че поколенията да ги запомнят, научавайки от тях неща с които да трансформират песимизма на чуждата смърт в оптимистичен заряд за своя живот?

Затова си мисля как да изглежда моята плоча. Тя би трябвало да казва нещо за мен. Във връзка с това че ме привличат парадоксите и асиметриите, би ми харесало моят надпис да изглежда така:
Ванчо
Правеше каквото си знае дори когато не знаеше какво да прави.

или
Ванчо
Откриваше закономерности по случайност.
0 Comments

Стаменко сънува Левски

3/3/2021

0 Comments

 
Не знам какво си имал предвид, бай Василе, с твоето "Народе????", но аз чета въпроса ти математически.
Народ ли е обединението на трите непресичащи се множества на:
а) възрожденците,
б) мърлячите и
в) дегенератите?


Паметникът на възрожденеца Нешо Бончев в Борисовата градина е бил сниман за съответната Уики-статия. Мърлячът, сътворил това дело с най-добри намерения, би могъл да изреже снимката, така че надписът "Дарт Вейдър" да не се вижда. Би могъл, но го е домързяло да го направи. За дегенерата, загрозил паметника, изобщо не ми се говори.

Кажи ми, бай Василе, кой от тримата е народът? Дали е Нешо Бончев който, макар и "неосвободен" от турците, беше литературен критик, преводач и учител? Или са другите двама, уж освободени, а всъщност продължаващи да са роби: единият - на мързела си, а другият - на простотията и дефектните си гени?
0 Comments

Трети март и турското робство

3/2/2021

0 Comments

 
Наближава Трети март и Стаменко се е замислил за турското "робство". По "турско" време в планинското село, откъдето произхожда родът му, турци се мяркали веднъж годишно когато агата идвал да събере данъците с въоръжена охрана. Иначе го било страх: от планината, от калните пътища, и най-вече - от "робите".

Има и друго, стаменковите деди и част от съселяните им били бегълци от Чипровци, избягали за да се спасят от репресии след неуспешните чипровски бунтове през 1836-1837 г. Какво е това робство, пита се Стаменко, при което "робите" въстават, след което бягат и на новото си място получават свобода без репресии, защото са ... нарушили закона на (и избягали от друго място в) същата държава? Всъщност, това държава ли е било или просто го наричаме така защото нямаме друга подходяща дума?

Стаменко лесно намира подходящата дума - разграден двор. Намира и подходяща мисъл: да мислиш за роби хора, живели в разграден двор, не говори добре за интелекта ти; роби сме ние, понеже не можем да избягаме от своите: име, ЕГН, съдебна биография, кредитна история и данъчни задължения.
0 Comments

Национален празник

3/1/2021

0 Comments

 
Разни българи спорят дали 3-ти март трябва да остане национален празник. Мисля че не трябва. По-добре да е 1-ви април - Денят на шегата.

А сега, сериозно! Защо да не бъде 2-ри юни, преименуван в "Ден на свободата"? Кое е по-важно от свободата? Няма такова нещо, дори и загиналите за нея не са толкова важни. Това го знаеха и самите те, и точно затова загиваха за свободата. Нека уважим жертвата и вярата им!
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Readingwriting
    Seriouslessness
    Ungrammatical

    Archives

    June 2025
    May 2025
    April 2025
    March 2025
    February 2025
    January 2025
    December 2024
    November 2024
    October 2024
    September 2024
    August 2024
    July 2024
    June 2024
    May 2024
    April 2024
    March 2024
    February 2024
    January 2024
    December 2023
    November 2023
    October 2023
    September 2023
    August 2023
    July 2023
    June 2023
    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

Powered by Create your own unique website with customizable templates.