Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules

Как да говорим и пишем

4/28/2016

0 Comments

 
Говоренето и писането трябва да впечатляват, а това се постига по 2 начина: с красота и с яснота (разбираемост). За съжаление, красотата и яснотата често са в обратна зависимост. 

​За читателите с вкус към програмирането бих дал следния пример (на езика Wolfram). Трябва да се дефинира функцията
Picture
и да се изчислят първите й 1000 стойности. Предполагам че един обикновен програмист би написал това:
f[n_]:=Sum[1/Sum[j,{j,1,i}],{i,1,n}]; f/@Range[1000]
а един обикновен математик - това:
f[n_]:=Sum[2/(i*(i+1)),{i,1,n}]; f/@Range[1000]

Когато в нашия пример мислим за яснотата, сред читателите трябва да включим и компютъра, изпълняващ програмата. Един и същ компютър изчислява f[n] за n в интервала [1,1000] по първия начин за 21.3097 секунди, а по втория - за 0.998406 секунди. Накратко: компютърът, слушателите и читателите те разбират добре не просто когато имаш какво да кажеш, а когато знаеш как да го кажеш (защото си си дал труда да помислиш преди да го кажеш). Функцията на математика демонстрира че бързината, красотата и яснотата могат да са в права зависимост. Точно това трябва да е целта ни когато говорим и пишем на родния си език, а и на другите използвани от нас езици.


P.S.
Има различни дефиниции на "добър писател". Някои биха казали че един писател е добър, когато може да впечатли колегите си (а не само публиката). Същото се отнася и до програмистите: добрите програмисти не впечатляват лаиците (които не разбират нищо от работата им), а другите програмисти.

Ако се върнем към нашия пример, дефинирайки функцията така,
както го е направил математикът Roozbeh Hazrat:
f[n_]:=Plus@@(1/Rest[FoldList[Plus,0,Range[n]]]); f/@Range[1000]
или така, както бих го направил аз:
f[n_]:=Accumulate[1/Accumulate[Range[n]]]; f[1000]

можем да изчислим f[n] за n в интервала [1,1000] само за 0.374402, съответно за 0.000000..., секунди.
0 Comments

Глупостта е съдба

4/27/2016

0 Comments

 
Мисля за мисленето не като за процес, а като за ресурс, необходим за други процеси. Схематично, нещата ми изглеждат така: мозъкът взема едни ресурси (глюкоза и кислород) за да произведе друг ресурс - мислене. Ако търсенето на мислене (от страна на организма) превишава предлагането му (от страна на мозъка) се явява недостиг на мислене, който не може да бъде компенсиран.

​Да вземем за пример родителите. Те са наясно че държавата, т.е. държавното образование, не работи и затова правят всичко възможно децата им да вземат частни уроци. След като са изчерпили мисленето си, посвещавайки го на децата си, те са неспособни да мислят за себе си със същото качество (или изобщо). И започват да мислят че държавата, вкл. държавното пенсионно осигуряване, работи добре и няма нужда да правят за себе си това, което правят за децата си, а именно - да отпишат като частично загубени разходите за държавно пенсионно осигуряване, и да се погрижат за едно дублиращо, лично пенсионно осигуряване, подобно на дублиращите държавното образование частни уроци на децата.
0 Comments

Национализация на пенсионното осигуряване

4/26/2016

0 Comments

 
Хипотезата на Sapir-Whorf, позната на лингвистите и когнитивните учени, може да бъде сведена до едно изречение: „Езикът на човека определя неговата мисъл, а оттам и неговата действителност“. И така, днес ще разсъждаваме  за това как различните разбирания за концепциите "наше", "лично" и  "частно" формират различни действителности.
 
Седнали сме вчера на маса с приятели, а те се вълнуват от планираната "национализация" на втория стълб на пенсионното осигуряване, т.е. от "национализацията" на "нашите" "лични" и "частни" пенсии. Опитах се да им обясня защо да се говори за национализация е неправилно, но се съмнявам че са ме разбрали.

Може да се национализира частна собственост, но пенсионните „партиди“ във фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване са много далече от частната собственост (и поради тази причина е неправилно да ги наричаме "наши" и "лични", независимо че сме правили вноските лично). Всъщност, какво е собствеността? Правната теория дава добър отговор на въпроса. Собствеността е съвкупност от 3 групи права: право на владение, право на ползване и право на разпореждане. Повечето хора си представят собствеността като сума от тези 3 права (С=В+П+Р). Дори и когато правото за ползване и правото за разпореждане са със стойност нула (или близка до нулата), те си мислят че правото на владение е с достатъчно голяма стойност за да им гарантира собственост.

Аз виждам правото на собственост като произведение (С=В*П*Р). След като не мога да ползвам както вложените суми, така и дохода от тях, при желание от моя страна, вкл. и за други цели (напр. за здраве или образование), стойността на правото на ползване е нулева. Тъй като ми е забранено да прехвърлям партидата си на други лица при каквито и да било условия, стойността на правото ми на разпореждане е също нулева. С две думи, когато в едно произведение два от трите множителя са нулеви, то и самото произведение е нулево. Независимо от това че партидата е свързана с моето име и ЕГН. Всъщност, мои ли са името и ЕГН-то ми след като само ги ползвам временно, без да ги владея и без да мога да се разпореждам с тях?

Като се позамислим, държавата е тази, която беше собственик на "нашето" пенсионно осигуряване и като такъв тя даде част от него за временно ползване на разни частни пенсионно-осигурителни дружества. А те се възползваха добре: просторни офиси, добри заплати, лимузини за шефовете,  добри дивиденти за акционерите. И по една студена вода за нас, осигурените. Сега държавата си иска кранчето обратно, за да налива тя студената вода. А някои от нас се вълнуват, сякаш има значение кой ще ни продава студена вода на раздути цени, след като по закон сме длъжни да си я купуваме.

Така стигнахме до хамлетовия въпрос на истинското лично и частно пенсионно осигуряване. Той не е "От кого да си купя осигуряване за пенсия: от държавата или от частника?" Той е "Лично и частно дело ли е пенсионното осигуряване или не? Мога ли лично и частно да реша да се осигурявам ли за пенсия или не? А ако реша да се осигурявам, ще мога ли лично да поставям различни условия и да избирам различни* доставчици на тази услуга?"

​
___________________
* специализирани в пенсионното осигуряване (каквито са пенсионно-осигурителните дружества) или неспециализирани (каквито са държавата, застрахователите, банките и прочие)
0 Comments

Големите герои на малките човечета

4/25/2016

0 Comments

 
Уилям Гладстон не знаел какво е електрическият ток и следователно, каква би могла да е ползата от него. Затова се наложило Майкъл Фарадей да му го обясни като за първолаче: "Вижте, сър, твърде вероятно е скоро да го облагате с данък".

Централна софийска улица е кръстена на Гладстон, но няма нито една улица, кръстена на Фарадей. Освен с разбирането на електрическия ток, малките човечета имат трудности с избирането на герои.
0 Comments

Акъл или образование

4/24/2016

0 Comments

 
Колко много хора с по 3-4 дипломи вярват на разни глупости за капитализма, непорочното зачатие и индиговите деца! Колко много лекари пушат като комини! Колко много хора могат да анализират перфектно мотивацията на Вазовите и Йовковите герои, но са слепи и безпомощни, когато стане дума за тяхната собствена мотивация!
0 Comments

Закон и правосъдие

4/23/2016

0 Comments

 
Приказките на политици, магистрати и професори по право са пълни с изрази от сорта на "върховенство на закона", "презумпция за невинност" и прочие. Празни приказки, без никаква връзка с действителността.

Да вземем за пример "презумпцията за невинност". По темата се пишат книги, но затворите за пълни с хора, очакващи присъди. Не съм чул за публични дискусии дали това е смислено и конституционно. А уж разполагаме с концепцията за "отвореното общество", в което няма теми табу и всичко е отворено за обсъждане. Има и една огромна фондация със същото име, която от далечните САЩ протяга ръка за да пръсне семената на демокрацията и отвореното общество в "недемократичния" и "затворен" свят. За съжаление, Сорос и сие* са забравили да  погледнат в собствения си двор. С население, представляващо 4.5% от световното, САЩ са страната, в която се намират 16.7% от затворените, но невинни по презумпция хора очакващи присъда**.
​
​
_______________________________
* гледам че президентът на фондацията даже е експерт по реформа на криминалното правосъдие, срам и позор!
** изчислих го по данни от Sull and Eisenhardt, Simple Rules
0 Comments

Времето е пари?

4/22/2016

0 Comments

 
Колкото и да е прост човекът, дълбоко в подсъзнанието му блещука истината че Времето не е пари. Затова, въпреки че никой не се хвали че няма пари, много хора се хвалят че нямат време.
0 Comments

Средният път

4/20/2016

0 Comments

 
Хората бяха лъгани начесто и по много. Затова голяма част бяха излъгани. Те станаха материалисти, прогресисти и абсолютисти. Те вярват че:
> всичко е материално: светът, умът, идеите и дори ... прогресът*,
> прогресът ни води напред и нагоре, а ние ставаме все по-богати, здрави и умни,
> има един-единствен оптимален (правилен) начин за правенето на всяко нещо.

Някои хора разбраха че са били лъгани. Затова станаха релативисти и постмодернисти, и не вярват в нищо. Като изключим вярата им в разни теории на конспирациите, вкл. и вярата им че относителността и лъжата ще пребъдат вовеки-веков.

Има и единици, способни да се измъкнат от абсолютно симетричните капани на абсолютизма и релативизма. Математикът с нещо между ушите знае че основата на десетичната ни бройна система е избрана случайно и не е най-подходящата**, но това не прави добрата работа с тази бройна система грешна или случайна. Архитектът с нещо между ушите знае че футът и метърът са относителни (антропо- и гео-центрични) мерки, но това не прави проектите му случайни.

​
_______________________________________________________
* за много граждани на България и света прогресът е изцяло материален и се въплъщава в АйПад-а и колата "Тесла"
** специалисти казват че основи 8, 12 или 2 биха били по-подходящи
0 Comments

Слепци и прогледнали

4/18/2016

0 Comments

 
Слепците не виждат нещата, които ги има. Прогледналите виждат неща, които ги няма.
0 Comments

Любимците на работодателите

4/18/2016

0 Comments

 
Работодателите обичат "Лудите крави": доиш ги по цял ден, а на сутринта те пак ти се явяват пълни с млекце, мислейки че ситуацията е обратната, т.е. че правят млекце по цял ден и си го носят вкъщи вечер.
0 Comments

Банкноти

4/17/2016

0 Comments

 
"Светът не е в чак толкова лошо състояние, като се вземат предвид хората, които го управляват", гласи един от афоризмите на Николас Гомес Давила. Преведено на български: "Не се косете твърде много, банкнотата можеше да е от 2.60".
Picture
0 Comments

Икони

4/17/2016

0 Comments

 
Вярата, Знанието и Демокрацията са Светата троица на малоумниците. Преди век дедите ни ги наричаха Попа, Даскала и Кмета, и тънко им се подиграваха. Днес, те носят модерни имена, а ние ставаме прави като чуем да ги споменават.
0 Comments

Нумерологична лигавщина

4/15/2016

0 Comments

 
Откакто открих Теоремата за 5-орността на естествените числа, числото 5 не е спряло да ми се навира в очите:
> 5 е първото просто число, което не е съсед на просто число,
> 5 е хипотенузата на най-малката Питагорова тройка,
> 5 са Платоновите тела,
> древните гърци си обясняваха света с 5 елемента: земя, вода въздух, огън и етер; 5-елементни бяха също световете на китайците (Wu Xing) и японците (Godai); Люк Бесон направи филма "5-ият елемент",
> музиката се пише на 5-олиния, а 5-ко 5-ков създаде "Трамвай номер 5",
> Айнщайн е сменил паспортите на 5 държави, като е живял 5 години без паспорт,
> заради Айнщайн 5-ата година на 20-и век ( 20 = 5 * (5 - 5/5) ), е наречена Annus Mirabilis - през нея той направи най-важните си открития,
> сума ти окултни секти и потайни религии имат за символ 5-олъчката, вкл. друзите, мормоните и комунистите (които дори деляха историята на 5-илетки),
​> капиталистите биха комунистите по всички показатели и символ на капитализма станаха 5-десетте 5-олъчки на американския флаг,
> капиталистите ни научиха на най-важния урок: големите пари са в 5-рола.

Хубаво го написах това, ама сега някой да не  вземе да каже че съм 6-ти номер.
0 Comments

Знание и вяра

4/14/2016

0 Comments

 
Така както най-висшето знание е сократовското - да знаеш че не знаеш, така и най-висшата вяра е да вярваш че не вярваш.
0 Comments

Върховенство на закона

4/12/2016

0 Comments

 
Казват че у нас имало Върховенство на закона, но си мълчат защо толкова често се променят законите. Кое му е върховното на Закона, ако прилича на бедняшки панталон: винаги демодиран и постоянно ремонтиран? Вземете за пример Закона за ДДС - още не е навършил 10 години, а вече е ремонтиран 37 пъти. Защо е така? Заради хората, които правят законите.

Никой гражданин или бизнес нямаше да търпи имот, който да иска ремонт 4 пъти годишно, ами щеше да го разруши и да си построи нов. Да, ама обикновените граждани не правят законите, тях ги правят "величества" от сорта на Премиера и Кметицата. Затова качеството на законите е като качеството на магистралите и тротоарите - едвам направени и вече плачат за ремонт.


P.S.
18.04.2016
Станал съм като адаша Вазов - държа си пръста на пулса на държавата. Напиша нещо и след седмица пресата започва да мисли по темата.
0 Comments

Чакъл

4/9/2016

0 Comments

 
Седим си с Гошо Пияндето, пийваме си и се наддумваме. Като види че го наддумвам, Гошо ме изглежда отвисоко и казва: "Абе, що не ми дойдеш на чакъла, че да те видя колко струваш".

Колко странно, на мен никога не ми хрумва да му кажа да дойде при мен да определяме сечението на числата на Цумкелер с числата на Оре, че да го видя колко струва. Аз може би ще се изморя на 10-ата кофа чакъл, но той ще клекне още на дефиницията за числа на Оре.
0 Comments

Култура

4/6/2016

0 Comments

 
Преди, за културни минаваха творците и интерпретаторите - тези, които пишеха музиката и тези, които я изпълняваха. Сега, за културни минават потребителите - тези, които посещават концертите.
0 Comments

Деца или книги

4/5/2016

0 Comments

 
Деца или книги. С тези думи древните римляни обобщавали избора на разумния и отговорен възрастен.

Исус умря без да остави книги, но остави деца, т.е. ученици. Мохамед умря, но оставяйки деца, ученици и Коран. И в двата случая наследниците им се изпокараха за наследството. "Да оставям ли изобщо нещо след себе си", това е въпросът, стоящ пред разумния и отговорен възрастен днес.
0 Comments

Имате ли се за грамотни?

4/2/2016

0 Comments

 
Знаете ли думи, в които 3 или повече поредни букви са с поредност като тази в азбуката? Знаете ли думи, в които 3 или повече поредни букви са с поредност, обратна на тази в азбуката?
ОПРопастиха ФУТбола
0 Comments

Първоаприлски

4/1/2016

0 Comments

 
Кметицата обича да се шегува: цената на билетите щяла да се увеличи, за да бъдат стимулирани гражданите да си купуват абонаментни карти. "Човек с повечко материал между ушите би предложил по-лесен и директен начин за стимулиране на гражданите да купуват карти, а именно - намаляване цената на картите", шегува се Икономов, професор по транспортна икономика.

"С месечна карта, едно пътуване излиза 50 стотинки", шегува се кметицата. "Аз се возим на рейса 2 пъти месечно, 'начи една карта ше ми струва левче", шегува се Пешо Келешо. "Чудя се откъде знае колко струва едно пътуване, след като през последните 5 години не се е качвала на градски транспорт", шегува се Петко, ватман на Трамвай номер 5.
0 Comments

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Reading&writing
    Seriouslessness

    Archives

    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

    See also

    My contributions to OEIS

Powered by Create your own unique website with customizable templates.