Ivan's island
  • Home
  • Blog
  • CATEGORIES
  • Rules
  • ABOUT

Асиметрии при креативността и оригиналността

6/12/2026

0 Comments

 
Може би сте чували за двата вида креативност:
а) креативността (с малко к) да правиш неща, които никога не си правил, и
б) Креативността (с голямо К) да правиш неща, които никой не е правил.

Ще се престоря на Креативен и ще ви кажа нещо, което не сте чували, защото сега го измислих:
Оригиналността си прилича на креативността по това че е два вида:
а) оригиналността (с малко о) да правиш нещата, както не ги е правил никой друг, и
б) Оригиналност (с голямо О) да правиш нещата така, както не си ги правил преди.


Ще демонстрирам асиметрията с пример. Ако сте запознати с Iron Maiden, то знаете че чуете ли тяхно изпълнение (дори и да е на друг автор), то веднага можете да ги разпознаете. Някои го наричат стил, но става въпрос за оригиналност - никой не свири като тях. Голямата Оригиналност, обаче, е в това да свириш различно от вчерашното си Аз. Вземете за пример Гери Мур! Какво общо има звученето му в "Adagio" с това във "Fire" с това в "The Dark Side of the Moog" с това в "Out in the Fields"?
0 Comments

Българските знамена не ги пленяват, но ги продават

6/6/2026

0 Comments

 
Преди 2 седмици написах следното: 
ДАРА спечели Евровизия 2026, следвайки съвета ми - купи си чужди музика и текст.

Днес съм узрял да видя че това не е така. Истината е съвсем друга:
Чуждите текстописци, композитори и продуценти си купиха, чрез участието на ДАРА (и БНТ), правото песента им да спечели Евровизия 2026 от името на България.

Да припомним че продуцентите на K2ID Productions Limited (Кипър), преди да продуцират "българското" участие на Евровизия 2026, направиха същото:
  • от името на Гърция през 2024 г. с любезното съдействие (ЛС) на норвежката Аманта Георгиади Тенфююр,
  • от името на Кипър през 2023 г. с ЛС на австралийката Силиа Капсис,
  • от името на Гърция през 2020 г. с ЛС на холандката Стефания.
  • от името на Русия през 2019 и 2016 г. с ЛС на руснака Сергей Лазарев.

Да го напишем с няколко думи:
България продаде знамето си така, както вече го бяха направили Гърция, Кипър и Русия.
0 Comments

Музикална реификация по български

5/29/2026

0 Comments

 
Вече съм писал за реификацията (виж тук и тук). Вече съм писал и за ДАРА (виж тук и тук). Сега осъзнавам че има какво да се каже и по двата въпроса едновременно. Но нека ... за читателите на които не им се цъка по хиперлинкове ... да започнем отначало.

Реификация наричаме природната ни склонност (често несъзнавана) да подменяме абстракции с обекти (предмети). Реификация е да смяташ простите числа за атоми, а математиката - за Вселена (когато казваш че простите числа са атомите, от които е изградена Вселената на математиката).

Но какво общо има това с ДАРА, ще запитате. Как какво? Сега в България има ДАРА-истерия. Някои даже се опитват да ни убедят че такава имало и по света - след спечелването на Евровизия 2026, Дара била в класацията Global 200 на "Билборд".

Съжалявам, драги ми смехурковци, но ДАРА не спечели Евровизията.
 Това го направи песента ѝ, и тя ... песента ... влезе в класацията на "Билборд" за популярни песни (а НЕ за популярни изпълнители). Всъщност, като пиша песента ѝ, имам предвид песента която тя изпя. Това диакритично ѝ предполага собственост, а тя ... както се разбра ... е гръцка, не българска. Изкачването на песента в класацията може и да е свързано с нарастване на популярността на певицата, но ще обогати предимно продуцента-издател.

Изводът накратко:
Българите неправилно поставиха знак за равенство между една абстракция (песента) и една реалност (певицата).
0 Comments

Дихателски издихания

5/27/2026

0 Comments

 
Някакви дихатели ... на казармен език - новобранци ... описват как ДАРА спечелила Евровизия 2026 заради това че владеела перфектно дихателния си апарат ... да пееш при този бесен танц било върховно постижение.

Ако се плъзнем по тази плоскост, то няма как да не стигнем до сюрреалистични сцени ... ДАРА в облечена в пълно химическо облекло плува, танцува и пее в басейн със сярна киселина с 60 килограмова мешка на гърба, докато се опитва да избяга от откосите на Картечаря Ханс. Това нямаше ли да е още по-върховно постижение?

Изводът:
Дихателите май са забравили че Евровизията е конкурс за песен, а не за танцьори или гмуркачи (т.е. за обема на белите дробове и контрола над тях).
0 Comments

Казвах ли ви аз: Евровизията

5/22/2026

0 Comments

 
Преди 4 години написах следния текст, озаглавен "Евровизия 2022 и Правилото на L'Hopital":
Българската песен на Евровизията отпадна на полуфинала. Кое ѝ е българското, ще попитате, след като я изпълнява чилиец на английски, и я продуцира Саймън Филипс - англичанинът, който седи зад барабаните? Как кое, ще отговоря, текстът и музиката са дело на българина финансирал песента. Тук е ключът от мазето - явно, покрай другите големи разходи, парите не са му стигнали да си купи чужди текст и музика. Ако следващия път го направи, току-виж стигнал финала.

Сещам се за маркиз L'Hopital и математиката му, купена изцяло от Йохан Бернули. Затова още го помнят - маркизът си плати като поп, без да се стиска, и получи всичко. Ето го истинското Правило на L'Hopital:

Това, което не става с пари, става с много пари.
ДАРА спечели Евровизия 2026, следвайки съвета ми - купи си чужди музика и текст.
0 Comments

Бангарангнам стайл

5/19/2026

0 Comments

 
Нека:
  • наречем "юнитарни делители" делителите d на n, такива че gcd(d,n/d)=1,
  • означим с A(k,n) сумата от k-тите степени на всички (четни и нечетни) юнитарни делители на n,
  • означим с O(k,n) сумата от k-тите степени на нечетните юнитарни делители на n.

Днешната ми​ тъпа теорема гласи че:
За всяко k>=0, n>0, A(k,n) се дели на O(k,n) без остатък.

Днешното ми питане никак не е тъпо:
Защо не може с тъпи теореми да се печелят награди така, както с тъпи песни се печели Евровизия?
0 Comments

Музикална критика в 5 думи: Жанрът "Хеви метъл"

5/15/2026

0 Comments

 
Който пее зло, не мисли.
0 Comments

Защо ФСБ не поискаха да им пратят наградата "Грами"

4/24/2026

0 Comments

 
Сещате ли се как наградената с Нобелова награда за мир Мария Корина Мачадо подари част от наградата си (медалът, но не и парите) на Доналд Тръмп? А знаете ли защо подаръкът бе опакован, от самата Мачадо, в мека материя и рамка? Елементарно, за да не се вижда името на Мачадо, гравирано по ръба на медала.

Сега става ли ви ясно защо ФСБ никога не поискаха наградата си от Хосе Фелисиано, който уж я бил получил от тяхно име  ... че комунистите, разбирате ли, не ги пуснали да отидат в Америка да си я получат лично? Елементарно, не са си я поискали, защото на предната част на всяка награда "Грами" е гравирано името на носителя. Защо им е на ФСБ награда с името на Фелисиано?

Има и друго ... да не би да си мислите че албумът на Хосе е бил записан в софийския "Балкантон"? Не, песните с участието на ФСБ* са записани в студиото Front Page Recorders, Коста Меса, Калифорния. Да се чуди човек на акъла на тези комунисти: пуснаха цялата група да записва (незнайно колко дълго) в Америка, но не пуснаха един от тях за два дни да отиде на Грами-церемонията и да получи наградата. Всъщност, ако тази глупаво скалъпена история говори за някакви дефицити на акъл, те се отнасят не до акъла на комунистите, а до акъла на митотворците на (от) ФСБ.

____________________________________________________________
* вкл. "Сиелито линдо", с която Фелисиано печели "Грами" за латино-поп изпълнение
0 Comments

Музика или атлетика?

4/1/2026

0 Comments

 
Пихме по една ракия ... няколко пъти. Български хумор

Започна се с уж нещо невинно - барабанистите ускориха свиренето си двойно и така ... няколко пъти. Ако преди в един такт 4/4 бас-барабанът се чуваше 2 пъти (на силно време), сега е нормално той да се чува 16 пъти. Това с един бас-барабан (и крак) не се получава, затова барабаните станаха два.

Изразът "Use it or lоse it" се отнася и до бас-барабаните. От страх да не ги оставят неизползвани, барабанистите започнаха да прекаляват с тях; докараха я дотам, че тремолата и тройно-четворните форшлази на бас-барабаните станаха стандарт. Въпросът е: Какво (през това време) се случва с музиката? Ще отговорим в духа на народната мъдрост: Който няма глава има крака.
0 Comments

Като ми пееш, Пенке, ле ...

3/16/2026

0 Comments

 
"Всичко от което се нуждаем е любов", пееше Джон Ленън, без да се сети че от това се нуждаят и зарязаните от него жена Синтия и син Джулиан. 
0 Comments

За да си успешен рок-музикант не е нужно да си тъп, но помага

3/9/2026

0 Comments

 
Сещам се за историята с AC/DC. Вече били достигнали световната слава, когато разбрали че на жаргон AC/DC означава "бисексуални". На тях името им харесало, когато го видели на гърба на някаква шевна машина.

Сещам се и за историята с "Джудас Прийст", които разбрали за хомосексуалността на фронтмена си с 25-годишно закъснение. Дотогава мислели късите му прически и кожените му фуражки за проява на лош вкус.

Можете ли да се сетите, кой през 1970 г. предложи на колегите си името Queen? Никой не разбрал какво има предвид Фреди. Започнали да се досещат много по-късно. Дори и самият Фреди с години не знаел какво е имал предвид. Когато през 1974 г. той споделил с годеницата си Мери Остин страховете си че е бисексуален, тя му отговорила: "Не, Фреди, аз мисля че си гей".
0 Comments

Образованието - под въпрос

3/6/2026

0 Comments

 
Една плутокрация води военни действия (без да е обявила война) срещу една теокрация и масите смятат че това е победа на ... демокрацията. Това може да се случи само при условие че нещо в образованието на масите не е наред. Всъщност, има ли полза от масовото образование?

Ще отида по-далеч, отговаряйки че в много от случаите представата ни за образованието (а не само за масовото образование) е погрешна. Да вземем за пример военното образование на инж. д-р генерал Х. Той е овладял:
  • техническите аспекти на оръжията и тактическите аспекти на войната във военното училище,
  • стратегическите аспекти на войната във военната академия, а
  • политическите тънкости на войната в университета, получавайки степента "Доктор" в политическите науки.
Полезно ли е за някого (освен генерала) това знание? Съвсем не, войната е безполезна, грозна и разрушителна. Светът би бил по-добро място без военните училища и академии, и без дисциплината "политически науки". Това не означава че без тях война нямаше да има, но ... определено означава че тя щеше да се води не на научна основа, а така както се е водела и преди. Щеше да е кървава, но не и толкова опустошителна.

Ако си мислите че имам предвид само военното образование, много се лъжете. Спомням си единственият образователен съвет, който ми даде моят татко - "бански" доктор по химия: "Каквото и да правиш, недей да следваш химия!" Спомням си и съвета на един професор по ударни инструменти: "Не ти трябва тази среда; ние, музикантите, сме лоши хора."

С химията и музиката ситуацията е същата като с войната. Без химически факултети и консерватории химията и музиката пак щеше да ги има, но околната среда щеше да е по-чиста ... химически и звуково.

И като стана дума за музика ... "Кралете могат всичко, но не и да се оженят по любов", пееше Алла Пугачова. "Всеки глупак може да открие Предположението на Голдбах", смяташе кембриджко-оксфордското математическо светило Годфри Харди. Ако се съди по неумелата ежедневна употреба на квантора за общност, то висшето математическото образование на Харди не му даде никакво предимство пред средното музикално на Пугачова.
0 Comments

Свободното време

2/5/2026

0 Comments

 
Наскоро споменах че Бъртран Ръсъл казвал: "Платон, заедно с повечето гръцки философи, смятал че свободното време е от съществено значение за мъдростта, поради която нея не можеш да откриеш сред тези, които работят за прехраната си". Това удари някаква камбанка и най-добрите ми читатели се замислиха по въпроса. И аз се замислих и установих че свободното време е необходимо условие и за други неща, вкл. т.н. обща култура.

​Утвърден (в собствените си очи, а и в очите на тесния си приятелски кръг) музикант, споделил мнението си за друг (млад и неизвестен) музикант така: "Той има богата обща култура, ама е предимно обща." На пръв поглед звучи като критика. А на втори?

Пак е критика, но е автокритика. Докато репетираш през деня и свириш (при учители, по клубове и на стадиони) едно и също всяка вечер, не ти остава време за трупане на обща култура. Затова, ако ви се е случвало да четете спомени на музиканти ... и сте с акъла си ... ще се ужасите от липсата на идеи и езикови способности. В мемоарите им има само name dropping и безинтересни описания на безинтересни случки. "Класика" в този жанр са автобиографиите на Джийн Симънс, Питър Крис и Ейс Фрейли от КИС.
0 Comments

Изкуството иска жертви

2/5/2026

0 Comments

 
За жертвите се сетих, когато прочетох че Лили Иванова ще има концерт пред православната катедрала в центъра на София. Само дето ... едно време това с жертвите се отнасяше до производителите на изкуство, а сега сякаш се отнася до трети лица - тези софиянци живеещи в района, които не искат да слушат Лили Иванова.
0 Comments

Роби Уилямс и "рекордите" в музиката

1/27/2026

0 Comments

 
Разни неособено умни търсачи на сензации ... потърсили сензация и я намерили в това че Роби Уилямс бил задминал "Бийтълс" по броя на албумите, достигнали първо място в британската класация. Голяма работа!

Търсачите не сетиха за това че между първия и последния им албум има 7 години за "Бийтълс" и 29 - за Роби. Аз да бях, щях да сравнявам броя първи места за единица време. 

​Има и другa "дребнa" разликa. Музиката на "Бийтълс" се изпълняваше, а и сега се изпълнява, от певци, певици, поп-групи, симфонични оркестри и джаз-бендове. Музиката не е само за продаване и купуване, т.е. за слушане, а е и за свирене. Да те слушат е едно, да те свирят - съвсем друго!
0 Comments

Шуробаджанащината - преди и сега

1/17/2026

0 Comments

 
Наследственият владетел е абсурден като наследствения писател. Томас Пейн

Вече съм писал за това как, по времето на развития социализъм, група неизнесла един-едничък концерт*, зае по роднинска линия мечтаното от всяка група място в звукозаписния монополист. За групата се внасяха безмитно инструменти и апаратура, а след като започна да концертира държавата ѝ осигуряваше публика по командно-административен път.

За миналото - толкова, а сега - за настоящето. 7-годишната щерка на "вековния" Ицко Финци илюстрирала книжка на баща си, а днес - на 8 години - кандидатства за участие, на държавни разноски, на венецианското биенале. Куратор на изложбата ѝ ... не се учудвайте ... е майка ѝ - иначе режисьорка на спектакли с ... не се учудвайте ... Ицко Финци. И аз няма да се учудя ... ако се окаже че отрано подготвят детето за министър на културата.

____________________________________________________________
* че как да го изнесе като години нямаше китарист и барабанист?
0 Comments

Гръцки кораби, американска мъдрост и ямайско реге

12/22/2025

0 Comments

 
Сещате ли се за Кораба на Тезей? С това име е познат древният философски проблем:
Ако в Кораба на Тезей заменим мачтите, платната, въжетата, дъските, пироните, греблата и всичко останало, то имаме ли право да наричаме нещото с името "Кораб на Тезей"?

Това е първото което ми хрумна, когато прочетох как "легендарната група "Уейлърс" идва в София за концерт". Туй било не просто концерт, а част от турнето "50 години позитивни вибрации", с което се отбелязвал половин век от издаването на албума "Растаман Вайбрейшън". Това добре, ама ... в новата и "легендарна" група няма един-едничък член на оригиналната група на Боб Марли ... та се питам какво ѝ е легендарното.

Не било само това; новата група била водена (в музикално и бизнес отношение) от сина на предния водач, оглавил групата след смъртта на Марли. Което ме подсеща за друг философски проблем, сполучливо изразен от Томас Пейн така:
Наследственият владетел е абсурден като наследствения писател.
0 Comments

Непресичащи се културни множества

12/16/2025

0 Comments

 
Чета някакво заглавие за уиски-културата ... естествено без тирето, че на хората с уиски-култура културата на писане им е чужда. Решавам да генерализирам:
На културните уиски-култура не е нужна. Подобна е ситуацията и с уиски-културните, които не се нуждаят от култура.

Същата стока са и тези с музикалната култура. И те са слепи за тиретата. Пишат попопера без да се замислят че думата не означава нищо, за разлика от поп-опера. Не се замислят и за липсващите кавички във Вдъхновението "Поп-опера". Елементарно, Уотсън, който пее зло не мисли, даже ... изобщо не мисли.


Послепис
Сещам се за един истински случай. Младеж, работещ в "Булстрад Живот", купил нещо от името и за сметка на фирмата. Поискал фактура и видял че името е написано грешно - като "Булстрат Живот". Казал на продавачката че името се пише с д, а тя поправила името на "Булстрат живод".

Та затова се чудя какво ще стане ако кажеш на певеца че попопера се пише с тире, но не му обясниш защо и как. Ако ти повярва, току-виж взел и написал по-попера.
0 Comments

Рок и народна мъдрост

12/3/2025

0 Comments

 
Чували ли сте че ултрахристиянинът Кери Ливгрен и сатанистът Рони Джеймс Дио са творили съвместно? Кой израз би ви помогнал да си го обясните:
  • Парица е царица,
  • Изкуството иска жертви, или
  • Всички са маскари?
0 Comments

Ериксон+Паганини срещу Кристенсен+Макартни

10/11/2025

0 Comments

 
Започнах да чета книгата Epic Disruptions и влязох в контакт с автора ѝ Скот Антъни. Обсъдихме разни неща. вкл. моя Парадокс на Хераклит-Макартни, което ме стимулира интелектуално и ме накара да свържа някои идеи и факти.

Опростено като за първокласници, откритото от Андерс Ериксон Правило за 10-те хиляди часа гласи че за да се оформиш като експерт са ти нужни 10 000 часа насочена практика (изискваща висока концентрация и излизане извън зоната на комфорта).

Сега си мисля че моето опровержение на  тази "Андерсенова приказка" може да се обясни и по друг начин - с теорията на Клейтън Кристенсен за дисруптивната иновация*. Да опишем и нея като за първокласници: докато пазарните лидери се борят за топ-клиентите с все по-добри и скъпи продукти, млади и гладни фирми намират евтини и прости начини за задоволяване на вкуса на масовите клиенти и неклиентите. По този начин Епъл (с настолните домашни компютри, а по-късно и смартфоните) надви динозавъра АйБиЕм (с неговите гигантски машини за бизнеса, на които им трябваха двойни подове и тавани, климатизация, непрекъснато токозахранване и персонал със скъпи дипломи).


В света на изкуството нещата са същите. За да напише 24-те си "каприза" Паганини е трябвало да изхаби сума ти време за ходене на уроци при трима учители, както и за самостоятелно свирене. Тоест, първо е трябвало да стане виртуоз, а чак след това, на възраст между 23 и 27 години, да напише "капризите".

Без да е ходил на уроци, Пол Макартни пише първата си песен на 14, а на 27 вече е напуснал Бийтълс и написал най-добрите си творби. Прави впечатление че музиката на Макартни е била доста по-доходна от тази на Паганини, защото е била както много по-лесна за "консумация", така и много по-евтина за "производство":
  • бас-китара "Хьофнер" вместо 11 цигулки "Страдивари",
  • група от 4 души вместо симфоничен оркестър, и
  • (поне в началото) свирене в мазета вместо в концертни зали.

__________________________________________________
* Скот Антъни е последовател и съавтор на Кристенсен
0 Comments

Paint It Black: Шоу-бизнес парадокс

9/29/2025

0 Comments

 
Чета как първата работа на Алън Клайн за "Ролинг Стоунс" била да им осигури от "Дека рекърдс" аванс от 1.2 милиона долара, благодарение на който те си купили къщи в провинцията и нови автомобили. Веднага виждам парадоксалното:
В шоу-бизнеса търсиш популярност сред публиката, за да изкараш достатъчно пари, че да се скриеш от тях (популярността и публиката).
0 Comments

Paint It Gold: Ода за работническата класа

9/24/2025

0 Comments

 
Провалът на комунизма бе предизвестен, защото задачата за построяването му бе възложена на работническата класа. Не, ще кажат историците, вината не беше в нея, а във водачите ѝ, които не бяха работници, а и не бяха от работнически семейства (вземете за пример Маркс, Енгелс, Ленин и Сталин).

Mоже би провалът на комунизма бе така бавен точно защото водачите на работническата класа не бяха нейни членове. Представяте ли си какво щеше да стане ако и те бяха работници? Българите биха казали нещо за бързата кучка, а англичаните - за Wham, bam, thank you, ma'am.

Нека да дадем за пример някои известни членове на работническата класа, повели я по пътя към Рая не с червено знаме, а с цигари, карти за игра, бутилки и спринцовки в ръце:
  • Ози Озборн, работеше по строежи и кланици, както и в магазини за дрехи (ама в извънработното им време), та не беше за учудване че го заловиха и пратиха на топло.
  • Тони Айоми, работеше като водопроводчик и фабричен работник, с меко казано променлив успех. В последния си работен ден като работник той си отряза върховете на два от пръстите. Тони също бе обявен за крадец (от свой работодател, когато пръстите му бяха здрави и можеха да "пипат"), но извади късмета да го уволнят, вместо да го предадат на полицията.

Можете ли да си представите успехите, които би постигнала работническата класа под ръководството на подобни "титани на мисълта"? Можете ли да си представите какви дълбоки идеи щяха да прокарват и колко успешно щяха да ги реализират? Ако не можете, аз съм тук със следните няколко жокера:
  • Тони Айоми искал да "вкара" гайда в една от песните на ранния Блек Сабат. Докарал гайдата в студиото, но не могъл да я надуе. И Ози не могъл. Всъщност, никой не могъл. На Тони му дошла блестящата идея да надуе гайдата с прахосмукачка, но пак не могъл ... късно се сетил че прахосмукачката се нарича така защото смуче, а не духа.
  • За следното няма да обвиняваме Ози, защото през 1987 г. той се бе отдал на "фармакологията", а и бе "в развод" с колегите си. Тук вината бе само на Тони. За обложката на "Вечният идол" той имаше най-блестящата идея на света ... да използва живи хора, боядисани със златна боя. Обложката се получи, но на боядисаните се наложи да посетят реанимацията. Колко е платил Тони за да не го съдят ... само той си знае.
  • Ако трябва да сме честни, би трябвало да обвиним и Тони за дете на фармакологията. Как иначе би забравил че 15 години по-рано той собственоръчно бе пратил колегата си Бил Уорд ... отново в реанимацията ... отново след боядисване ... отново със златна боя. Не че не го беше пращал и друг път ... след поливане с бензин и подпалване.
0 Comments

Субективизъм в изкуството

9/16/2025

0 Comments

 
Според психолога Даниел Левитин, самият той музикант и продуцент, за професионалните музиканти е напълно нормално това че хората си тактуват една и съща музика по различен начин. Ако става дума за размер 4/4:
  • едни удрят крак на всяка четвъртинка,
  • други на първата и третата, а
  • трети на втората и четвъртата.
Субективно било.

Същата е ситуацията и с по-сложните размери. Аз си тактувам това по балкански, т.е. на неравноделни четворки, т.е. на 10/8 (3+3+2+2). Да, ама не! Авторът го е кръстил Give mе 5, защото го тактува равноделно на 5, т.е. на 5/4. Субективно било.

Субективизмът трябва да има граници, дори и в изкуството. Най-малкото защото изкуството, наред с всичко останало, е свързано с консумиране, преподаване и писане на книги. Къде отиват творчеството,  преподаването и писането на твореца, ако консуматорът, студентът и читателят имат право да му кажат: "Защо да консумирам точно твоето творчеството и слушам/чета точно твоите приказки за него, след като в изкуството всичко е субективно?"

Паднеш ли в капана на субективизма, излизане няма (или е много трудно). Сещам се за историята на практик на ударните инструменти и професор по етномузикология, който беше изгубил 2 години за да напише книга за песента Pyramyd Song на Radiohead, вкл. за да разбере в какъв размер е песента. Така и не разбрал, допитал се до автора и бил изненадан от отговора. 

Изводът, накратко:
Когато и професорите не те разбират, очевидно си загубил връзка с публиката. Дори и да са ти останали почитатели, те са тук по навик, а не заради изкуството. Mислиш че правиш изкуство заради самото изкуство, a всъщност го правиш заради себе си.
0 Comments

Защо България е зле откъм музика и музиканти?

9/2/2025

0 Comments

 
Нещата са сложни, и едва ли един лаик (като мен) може да намери всички обяснения. Аз виждам само езиковото, т.е. културното:
За англичаните, немците, американците, канадците, австралийците, словенците и руснаците музиката е игра, за българите тя е работа. Докато другите просто играят* музиката, българите трябва да я свирят.

_________________________________________________
* сещате ли се за "Я играю на гармошке"?
0 Comments

Като по учебник

7/29/2025

0 Comments

 
След като, на крехка детска възраст, извадих късмета да гледам английски документален сериал за театъра ... от древногръцката трагедия до Джереми Айрънс, изпълняващ "Хамлет" на стадион ... разбрах на какво дередже е българският театър и, по думите на "Тангра", му сложих кръст.

След като чух как Глен Гулд изпълнява соловите клавирни творби на Бах, разните му сонати на Моцарт и Шопен (барабар с изпълнителните им) започнаха да ми действат смехотворно.

След десетилетия слушане на всякаква музика, четене на книги за музиката и инцидентно свирене, по-точно - дръмене, на рок ... днес чета как The Smashing Pumpkins закрили фестивал в Пловдив като по учебник и не мога да се удържа:

Като по какъв учебник? За първи клас или за предучилищната?


Послепис от 30.07.2025 г.
Това по-горе демонстрира осъзнаването на консуматора на изкуство (в мое лице). Ден по-късно вадя късмета да прочета същото в думите на твореца. Джеф Бек описва как е отказал предложение да се присъедини към Ролинг Стоунс през 70-те. Разказът му започва с това как Бек и групата му пътували и концертирали заедно с "Махавишну Оркестра". По думите на Бек:

Да си свирил с Маклафлин и след това да отидеш в Ролинг Стоунс за да правиш "дрън-дрън-дрън", можете ли да си го представите?
0 Comments
<<Previous

    RSS Feed

    This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies.

    Opt Out of Cookies

    Categories

    All
    Alan Turing
    Aphorisms
    Art
    Asymmetries
    Bacillus Bulgaricus
    Economics
    Environment
    Haiku
    History
    Hr
    InEnglish
    Intelligence
    Language
    Mathematics
    Music
    Paradoxes
    Politics
    Psychology
    Readingwriting
    Seriouslessness
    Ungrammatical

    Archives

    June 2026
    May 2026
    April 2026
    March 2026
    February 2026
    January 2026
    December 2025
    November 2025
    October 2025
    September 2025
    August 2025
    July 2025
    June 2025
    May 2025
    April 2025
    March 2025
    February 2025
    January 2025
    December 2024
    November 2024
    October 2024
    September 2024
    August 2024
    July 2024
    June 2024
    May 2024
    April 2024
    March 2024
    February 2024
    January 2024
    December 2023
    November 2023
    October 2023
    September 2023
    August 2023
    July 2023
    June 2023
    May 2023
    April 2023
    March 2023
    February 2023
    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    July 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    January 2013
    August 2012

Powered by Create your own unique website with customizable templates.