В миналото за градския транспорт имаше едно единствено разписание и то беше на спирката. Отиваш на спирката и виждаш кога ще дойде следващия тролей. „Да, ама той идваше по друго време“, ще кажете. „Напълно прави сте“, ще кажа аз. Единственото възможно разминаване беше между тролея и разписанието.
Технологиите навлизат навсякъде, дори и в градския транспорт. „Умни глави“ решиха че е глупаво да отидеш чак до спирката за да разбереш кога ще дойде тролея. Затова направиха уебсайт на градския транспорт, където можеш да видиш разписанието за всички превозни средства за всички спирки. Похвално, но ….. само на пръв поглед. Сега, теоретично се появява възможност от 4 разминавания:
а) тролей - разписание на спирката,
б) тролей - уебрасписание,
в) разписание на спирката - уебразписание,
г) разминаване „3-в-1“: времето на пристигане на тролея няма нищо общо с уеб разписанието, което няма нищо общо с разписанието на спирката*.
Разминаванията са не само теоретични, но се появяват и на практика. Отивам онзи ден на спирката в 14:08 с надежда да хвана тролей 9, планиран от уебразписанието за 14:12. Да, ама реалният тролей е бил на спирката в 14:07, защото профуча край мен. Следващият тролей също не беше по разписание: вместо в 14:21, той дойде в 14:17. Накратко, технологията в ръцете на глупака, не го прави умен; тя прави глупак от всеки, решил да я ползва.
P.S.
05.09.2016
Насим Талеб казва че нещастието на информационната епоха е в това че токсичността на данните нараства по-бързо в сравнение с ползата от тях. Сякаш и той е чакал същия тролей :-)
_______________________
* понякога разписанието на спирката се синхронизира с реалното разположение на тролея, но това става само отвреме-време; затова често се случва надписът „тролей 9 след 8 минути“ изведнъж да се смени с надпис „тролей 9 след 2 минути“)