Въпреки компресирането на маловажните исторически периоди и съответните им поуки, имаше моменти от непропорционално голямо историческо значение. Например:
> осъзнаването на Законите на мисленето от Аристотел (384-322 г. пр. Хр.),
> договорът от Нерчинск (1689 г.), оповестил смъртта на Пътя на народите,
> Вестфалските договори (1648 г.), изковали концепцията за държавния суверенитет.
20-и и 21-век са една малка черешка на върха на историческата торта. Малка, но самозабравила се и мислеща за тортата като за нещо второстепенно. За сто и няколко години успяхме да похарчим мъдростта на хилядолетията:
> Почитането на аристотелевия Закон за непротиворечието престана да бъде характеристика на интелекта; точно обратното: интелектът започна да се прехласва по бълнуванията на Скот Фитцджералд че "тестът за първокласен интелект е способността да държиш едновремено две противоположни идеи в главата си като запазваш способността си да функционираш".
> Европа забрави за Вестфалските договори и за суверенитета, и реши да стане Обединена Европа, а впоследствие и Разширяваща се Европа.
> Китай, Средна Азия, а сякаш и половината от останалия свят, забравиха че по Пътя на народите идваха по-малко стоки и повече смърт* и решиха отново да го открият, под името "Път на коприната".
______________________________
* да си спомним Атила, Чингиз Хан, Тимур (Тамерлан) и черната чума, унищожила през 14-ти век между 30% и 60% (според различните източници) от европейското население