Наскоро гледах някакво предаване по БНТ за българските гении, започващо с Асен Йорданов. Какво ли не се изприказва:
> АЙ бил учен и откривател (само дето не казаха какво е открил).
> АЙ бил научил американците да летят (интересно, всички в предаването бяха журналисти, редактори и писатели, а не знаеха да говорят – нито един американец не може да лети, това което някои от тях могат е да пилотират самолети).
> АЙ изобретил какво ли не: снегорина, телефонния секретар, еърбега и т.н.
Аз не съм изобретател, защото не съм изобретил нищо, обаче съм ... откривател. Отдавна съм открил че патентът за телефонния секретар, т.н. „Джордафон“, от 1951 г. не е само на Асен Йорданов, а и на Норман Робин. Днес открих че и самата компания Jordaphone Corporation е била на двамата. Както и че предшественикът на „Джордафона“, т.н. „Кутия“ - патент US150998, е с изобретател Fred L. Meagher – илюстраторът на книгите на Йорданов. Какво ли му е казал Йорданов: „Мой човек, искаш ли да продължиш да илюстрираш книгите ми, трябва да прехвърлиш патента на моята компания!“ И да не го е казал, Meagher е направил точно това.
Фактът че всъщност Йорданов и Робин не са изобретили телефонния секретар също съм го открил отдавна – в книгата на John Naughton From Gutenberg to Zuckerberg. Нотън, цитирайки книгата на Tim Wu The Master Switch, съобщава че телефонният секретар е изобретен много по-рано – през 1934 г. от Кларънс Хикман, изобретател работил в Bell Labs. Ако трябва да сме точни, Хикман е бил по-близо до "истината" – докато „Джордафонът“ е записвал на жица, „Хикманфонът“ е записвал на лента.
Открих и още нещо, тази работа с „насилването“ на илюстратора може и да не се е случила, но в работата на Jordanoff Aviation Corporation с персонала е имало трески за дялане: дискриминация, неправилни уволнения, забраняване на профсъюзна дейност и т.н.
Е, тези неща журналистите и редакторите нямаше как да ги открият – това става с търсене, а не с патетични рецитации* за пред не толкова грамотна публика. И като стана дума за ре-цитации ... можеха да цитират името на приятеля ми, но не го направиха. Дано да не им се сърди, дано не се сърди и на мен за това, че разкрих "тайната" на човека Асен Йорданов – подобно на всеки от нас и той е имал сенчеста страна.
___________________________________________________
* приятно изключение правеше Тони Николов който, вместо да говори дивотии, се опитваше да постави нещата в контекста на времената и тенденциите