Пиратство е със сила да завземеш кораба, да избесиш моряците и пътниците, да откраднеш стоките, да потопиш завзетия кораб, а след това да продадеш стоките. Човекът, който чете книга, която не е купил, не е пират защото:
>не е превзел книгата, която чете;
>не е избесил автора, издателя, търговците и читателите й;
>не е направил недостъпни за другите нито стоката (съдържанието на книгата), нито кораба, който я превозва (физическото тяло на книгата);
>не е продал нищо на никого.
През вековете милиони хора заемаха книги от библиотеките. Други милиони продължават да го правят. Те са още "по-опасни": заемайки книгата от библиотеката, я правят недостъпна за другите читатели. И тях ли да наричаме пирати?
Друг аргумент на хората, прекаляващи с думата пиратство е, че когато четеш книга, която не си купил ти си спестяваш плащането и така лишаваш производителите на продукта от "полагащото" им се възнаграждение. И като стана дума за полагащо се възнаграждение ... В живота текат постоянни процеси за лишаване на хора и организации от "полагащото" им се. Галилео лиши Аристотел от полагащото му се място във физиката; Айнщайн лиши частично Нютон. Дедите ни лишиха царя от полагащото му се място. Родителите ни лишиха БКП от полагащото ѝ се, съгласно член 1 на Конституцията, място. Протестите лишиха Делян Пеевски от полагащото му се място в ДАНС. Работодателите редовно лишават работниците си от полагащите им се места. Кое от това е пиратство и кое не е?