Българинът: Иван Вазов е Патриарх на българската литература, а "Под игото" е нейният шедьовър.
Турчинът: Доколкото в книгата се описват нравите на народи в турската империя, а и събития случили се в нея, то може да се каже че тя е един от шедьоврите на турската литература.
Българинът: Какви глупости говориш, бе?
Турчинът: Ако бяха глупости, то защо през 2019 г. ви се наложи да превеждате "Под игото" на български? И то заради турцизмите?
Руснакът: Доколкото книгата е написана в Одеса и е пренесена в България с руската дипломатическа поща, то бихме могли да кажем че в книгата има нещо руско.
Украинецът: Ти луд ли си, бе? Одеса е била и винаги ще бъде украинска. А вие, руснаците, сте били и винаги ще бъдете мръсни окупатори.
Гъркът: Ти луд ли си, бе? Одеса е създадена едва през 1794 г. с декрет на Екатерина Велика на мястото на древната гръцка колония Хистрия. Следователно и ние, гърците, имаме дял в шедьовъра. Да не говорим че делът ни е двоен: как щеше Вазов да напише книгата, ако Кирилос и Мефодиос не бяха дали буквите на българите?
Румънецът: По-добре Вазов да не беше писал "Под игото". Защото вместо да го четете, вие го използват за повод да се карате един с друг.
Италианецът: Нещо не е наред с една литература, която кара трети век с несменяем патриарх. Вземете за пример Светата църква: първият ѝ патриарх беше самият Свети Петър, и въпреки това той оваканти поста след 35 години.