След като напуснал родния Самос, Питагор отишъл в Милет да учи при Талес - Бащата на математиката. След това учил във Финикия, а по-късно - в Египет, където учил математика в продължение на 22 години. Тук е мястото да спрем и да кажем няколко думи за Талес.
Когато Талес отишъл в Египет, той открил как се измерва височината на пирамидите с ум, а не с метър. Египетските жреци били потресени: някакъв си варварин идва от север и открива за минути това, което те не са могли да открият за хилядолетия. Не е чудно че на Талес му излязъл прякорът "Баща на математиката". Каква математика, тогава, е учил Питагор в Египет и защо не е останал да я научи при Талес? Сещам се за възможен отговор: Талес може да не го е искал за ученик, след като го е опознал.
Да се върнем отново към Питагор. След като армията на Камбиз превзела Египет и поела назад, Питагор тръгнал по следите ѝ и отишъл във Вавилон - да учи още математика, музика, а вероятно и други неща. След което обиколил Средиземноморието и се установил в Кротон (днешна Италия). Сега, казвате си, той ще покаже на света на какво е способен и ще измисли Питагоровата теорема. Нищо подобно, ще кажа аз. Питагоровата теорема е измислена от шумерите 10 века преди Питагор и това той няма как да не го е научил, ако не при Талес, то в Египет и особено във Вавилон.
В Кротон Питагор направил секта, която и до днес наричат питагорейска. Когато един от сектантите му (Хипасос от Метапонтум) открил (с помощта на Питагоровата теорема) ирационалните числа - факт противоречащ на вярата на Питагорейците - Питагор заповядал да го удавят в морето. Ето ви ползата от многото учене!
Като казах "ползата от многото учене" имах предвид Питагор, не Хипасос. Смъртта на Хипасос демонстрира друго - многото мислене може да съсипе и най-здравия разум, особено ако същият го практикува в неподходяща компания.