Царски пътища не само че има, но понякога те са по-кратки. Питагор не е първият професионален математик открил Питагоровата теорема, тя е била позната на вавилонските математици хилядолетие преди Питагор. Подобна е историята с професионалния математик Паскал и неговият триъгълник, известен на китайците столетия по-рано. Накратко: Питагор и Паскал не са стигнали директно до нещата кръстени на тях, защото (макар и без да го знаят) са вървели по пътища прекарани от други. Това съвсем не е така с теоремата, известна като Теорема на Наполеон.
От една страна, няма данни теоремата да е била открита преди аматьора Наполеон, т.е. императорът е стигнал директно до нея. От друга страна, той не може да бъде обвинен че е открил нещо елементарно - ако беше елементарно, то нямаше да чака 18 века след Христа. Ерго, с помощта на контрапример, опровергахме твърдението на Евклид че в геометрията (и математиката като цяло) няма царски пътища.
Като се замислим, в математиката има не само царски, но и благороднически пътища. Освен с всичко друго, маркиз л'Опитал е известен и с това че си купувал винетки за тях от Йохан Бернули, ха-ха-ха.