Да вземем за пример древния Китай, където от един представител на елита се очаквало да владее 4-те изкуства (музика, Го, калиграфия и рисуване). Съвсем различни били изискванията към древногръцките "джентълмени", които трябвало да са изпечени в 7-те дисциплини (граматика, логика, реторика, аритметика, геометрия, музика и астрономия). Забележете, докато от елита в Гърция се очаквало измисленото от него да е теоретически разбираемо (заради добрите граматика и логика) и практически убеждаващо (заради добрата реторика), от елита в Китай се очаквало единствено то да е красиво написано (заради добрата калиграфия)!
Имало и втора разлика. За китайците заниманията с музика били практически и репетитивни, т.е. свирене на (и възхищаване от) чужда музика. За гърците, музика означавало и да разбираш какво значи музика (теория), а и сам да я създаваш (творчество). Така че, драги ми Харари, към нютоновата физика и дарвиновата биология можем да добавим и баховата (а защо не и бийтълсовата) музика*.
Най-важното остава за десерт. Докато усвояването на Четирите изкуства гарантирало работа на китаеца в имперската администрация, то усвояването на Седемте дисциплини от един грък не му гарантирало нищо. За да се докосне до властта, той трябвало да бъде избран от другите гърци. Не си ли избран, дори и да си Аристотел, ти ставаш единствено за учител**. Толкова по въпроса за умовете и културите!
_________________________________________
* а ако сме педанти и: евклидовата геометрия, диофантовата артиметика, аристотеловата логика, коперниковата астрономия и давинчиевото рисуване
** в провинциална Македония