Един неамериканец би задал друг въпрос: "Случвало ли се е в магазина за електроника да откриете "Made in USA" на етикета?" Още по-добър въпрос е: "Може ли да намерите надписа "Made in USA" в който и да било неамерикански магазин?" Да вземем за пример българите, които:
> карат Chevrolet-и, направени в Корея;
> носят "американски" маратонки от Виетнам;
> пият Кока-Кола, налята от българско кранче.
Накрая, две думи за наистина самотните идеи. Самотата им е резултат на сложната и оригинална мисъл на създателя им, а не на географската, културната и бизнес среда, в която той твори. Курт Гьодел завърши живота си в Принстън (САЩ), но делото на живота си - 47 години по-рано в родината на Хитлер, по времето на Хитлер.
Послепис от 05.09.2020
Идеята ми за самотата в последния параграф не е самотна (вероятно защото не е толкова оригинална, колкото би ми се искало). През 1924 година Франк Рамзи пише: "Наистина живеем във Времето на мисълта; Айнщайн, Фройд и Витгенщайн са живи, всичките в Германия или Австрия - тези врагове на цивилизацията." На гения Рамзи му е направило впечатление че неговите герои, самите те супер-гении, живеят и творят в места където свободната мисъл не се е ценяла особено.
Послепис от 10.09.2020
Що се отнася до делото на живота на Гьодел, ето какво пише за него логикът Jaakko Hintikka: "Мярка за статуса на Гьодел е фактът че най-важният момент в кариерата му е най-важният момент в историята на логиката от 20-ти век, а може би - на логиката изобщо. Този звезден час е 7 Октомври 1930 г."