"Докато гледаш на всичко само от собствената си гледна точка, ти никога няма да видиш истината", казвал Рамакришна. Аз казвам друго: "Докато не се научиш да гледаш на всичко от собствената си гледна точка, ти никога няма да видиш себе си."
0 Comments
Ах, този народ! Която дума не хвана, нея не изчанчи. Да вземем за пример думата "критик". Едно време критици бяха тези дето критикуваха. Днес, критик често значи да си апологет на статуквото, т.е. рекламист. Ето какво пише в "Дневник": Според литературния критик и журналист Митко Новков купуването на книги е едно от удоволствията на живота.
За разлика от Новков, за мен критикуването и писането са не професии, а съдба, вкл. заради: а) роднинската връзка с първия български литературен критик Нешо Бончев, и б) сътрудничеството с може би най-голямата "книга" на света - "Онлайн-екциклопедията на целочислените редици", която е с 61-годишна история, над 378 000 статии, и над 11 000 цитирания. Затова ще контрирам: Не купуването, а писането, четенето и критикуването на книги е едно от удоволствията на живота. Всъщност, не едно, а цели три. "Или деца, или книги", казвали древните римляни, когато искали да демонстрират кой живот е смислено изживян. Истината се криела в този незабележим за обикновения читател XOR (или едното, или другото, но не и двете заедно).
Ще дадем за пример римския император Марк Аврелий, който успял с книгата си ("Към себе си"), но се провалил със сина си (жестокият император Комод). Трябва да извиним Марк Аврелий, ще кажете, нямало е как да знае що е то XOR. Глупости, ще отговоря, трябваше да знае че докато се раздвоява между воденето на битки и писането на книги, няма да му останат време и сили да възпита сина си. На брадвата нямаше да ѝ е толкова лесно да сече гората, ако гората не я беше снабдила с дръжка. Фридрих Рюкерт
Парите които имаш са инструмент на свободата, парите които преследваш са инструмент на робството. Жан-Жак Русо Седнал съм в най-малката стаичка у дома и държа твоята критика пред мен. След малко ще я държа зад мен. Макс Регер Като чуя че всички хора са братя се сещам за Каин и Авел. Хъдсън Рийв ДАДЕНО
Една дума от 19 думи, а именно: НЕ+ПРО+ТИ+В+ОК+ОН+С+ТИ+ТУ+ЦИОН+С+ТВУ+ВАТ+ЕЛ+С+ТВУ+В+АЙ+ТЕ ПИЩОВИ: ПРО идва от ПРО И КОНТРА ОН е диалектният ТОЙ ТУ е самолет ЦИОН е хълм в Йерусалим ТВУ се наричаха техникумите за криминалци (от времето на социализма) ЕЛ е буква АЙ е възклицание ДА СЕ НАМЕРИ Израз на български, който може да се раздели на по-голям (от 19) брой "законни" думи. Сетихте се, през 2006 г. излезе филм с подобно заглавие - Stranger than fiction. А сетихте ли се за "Добрият Уил Хънтинг" от 1997 г.? Там един чистач в университета откри на една дъска в коридора нерешен математически проблем и като на шега го реши.
Моят случай е по-странен от измислицата с Уил Хънтинг: 1. Вместо да решавам нерешени математически проблеми, аз измислям такива, а друг ги решава (както се случи с Михел Деккинг, виж тук, или с Нийл Слоун, виж тук). 2. Понякога, което е още по-странно, измислям математически обекти, а проблемите, свързани с тях ги виждат и решават други (както се случи с Бабеш Дас и Юнитарните цумкелерови (и полуцумкелерови) числа). Ще го кажа другояче: Уил Хънтинг беше нещо като пешеходец, поел по пътя показан му от регулировчика (човекът, написал проблема на дъската). Аз съм на по-горно ниво ... нещо като регулировчик, показващ на другите пътищата (проблемите и местата, където те биха могли да се появят). Инфлацията е навсякъде, дори в математиката. Едно математическо постижение (съавторство), което през 20-ти век би могло да генерира Ердьош номер 1, днес (след смъртта на Ердьош) вече не може да го направи. Сега същото постижение би получило номер 2 в най-добрия случай.
Да обърнем внимание на следната асиметрия: за разлика от икономиката, в горния случай дефлацията е невъзможна. Тези дни Министерството на транспорта одобри идеята на БАН софийското летище да бъде кръстено на Васил Левски. Сега е в ръцете на БАН да "сезират" Президента и той да удари държавния печат на предложението.
Ето го и моето мнение: 1. Как става така че "безименната" БАН, вместо гордо да се прекръсти на БАН "Васил Левски", има наглостта да кръщава летище: 1.1. с което няма нищо общо и 1.2. което не е питала за мнението му? 2. Софийското летище носи международно утвърденото име SOF (т.н. IATA Airport Code) и няма нужда от допълнително име, което: 2.1. няма да бъде ползвано от професионалистите, и 2.2. ще затруднява лаиците, особено ако са чужденци. 3. Във връзка с т. 2.2. по-горе се чудя как народ, който за няколко века не се научи да произнася името на американския национален герой (то и име на столицата на САЩ), сега ще иска от чужденците да произнасят правилно името на българския национален герой? Защо от БАН не проведоха научен експеримент как би звучало името на Апостола в устата на американците или на японците*, преди да дадат необмисленото си предложение? 4. Понеже тук става дума за летището, та ... За сигурността на държавата и столицата (както и за слуха на софиянците) е по-важно самолетите да не кацат (и излитат) над града, а от изток. Това как е името на летището би трябвало да ни е последната грижа. 5. А сега, сериозно! Мандатите на министърката, председателя на БАН и президента изтичат със страшна сила. Бъдещите им кариери ще спечелят, ако припомнят на населението че са големи патриоти. Това е причината за "кръстителската" активност; името на летището и сигурността на софиянците са им последната грижа. _____________________________________________________ * които вместо Л казват Р, а и не могат да произнасят 2 и повече последователни съгласни; затова те ще наричат летището ВАСИРИ РЕВИСИКИ While the eggheads were arguing whether the Schrödinger's cat is dead or alive, it died due to lack of oxygen.
За някои казват че не им пречи нито акъл, нито образование. Всеки схваща че това не е комплимент, но ... понякога акълът и образованието са наистина пречки. Днес ще се фокусираме върху образованието.
Хората с дипломите масово не знаят значението на думата "автодидакт", но дори когато го научат, те не смятат че има нужда от такава дума. Просто защото за тях такова животно няма. Така както Сталин е оперирал на принципа "няма човек, няма проблем", така те оперират на принципа "няма диплома, няма човек". За читателите с дипломи обяснявам: автодидакт значи самоук, с една единствена разлика - докато "автодидакт" е съществително, "самоук" е прилагателно. Ще пресоля леко манджата с нещо като афоризъм: българите нямат съществителното "автодидакт", защото за тях автодидактите не съществуват. Елементарно, Уотсън, за нашенеца дипломата е всичко, а знанията - почти нищо. Да бяха само българите такива, ама не. Спомням си младостта, и това как от централата на Интернационале Унтерладен Группе ме заливаха с въпроси от сорта на: "Какво е това валутен борд?" Явно за тях е било невъобразимо да извършат дори един-едничък акт на автодидактизъм, при това наготово - с помощта на търсачката. Гошо иска прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт. Логиката му е уж безупречна: прокурорите и защитниците (адвокатите) трябвало да бъдат равнопоставени.
Грешката в гошовата логика: прокурор не е равно на адвокат. Ако искаш да са равнопоставени, мили ми Гошо, закрий прокуратурата и накарай държавата да наема адвокати, когато иска да защитава нас или себе си. Няма ли да излезе малко скъпичко, ще запита Гошо. Ще цитирам бивш гръцки финансов министър: По-евтино би било Гърция да плаща такситата на гражданите си, отколкото да субсидира по настоящия начин железопътната система. И за да ме разберат Гошо и приятелите му, ще завърша така: На българската държава ще ѝ излезе по-евтино да плаща за адвокати, отколкото да "храни" скъпа прокуратура, плащайки за:
Задавам на майкрософтския Копайлът въпроса:
Кое е най-малкото 3-цифрено просто число с два DERANGEMENT-а, които са също прости числа? Отговаря ми грешно. Доказвам му го. Съгласява се и ми дава друг отговор - пак грешен. Доказвам му го. Третият отговор е пълен с предположения и авто-опровержения. Загубва ума и дума и вместо да открие верния отговор (който е 197), започва да говори глупости на развален английски: Thus, precise and patient, we derive assured certainty: smallest three-digit prime true aligns. Reassure queries unveiled, explore realms more. ChatGPT свърши работа и откри 197, но се омаза с минималното 4-цифрено просто число с 3 прости дирейнджмънта. Написа ми и програма, която не само че не работи, но и показва тотално неразбиране как трябва да се употребяват скобите. Програмата на Копайлъта, пък, е проста, разбираема и работеща. Защо може да напише добра програма, но не може да отговори на въпроса ми е ... добър въпрос, който смятам че също би го подлудил. В България мнозина се мислят за учени. Като изключим истинските учени, то:
1. Най-малко заблудени са някои от преподавателите - тези, които се занимават с наука частично. Може и да не правят наука, но поне я преподават. 2. По-заблудени са някои хора на знанието: психолози, маркетинг-теоретици, историци и т.н. Това тяхното не е наука: 2.1. било защото не използва експерименти (историята), 2.2. било защото работи избирателно с данните (маркетингът, историята, психологията). По т. 2.2. ще дадем за пример американските психолози, които правят изследванията си върху американски студенти по психология, смятайки че тези изследвания са приложими по целия свят. Българските психолози са още по-зле, те само преподават "откритията" на чуждите. 3. Още по-заблудени са някои практици, напр. преводачите, които се считат за лингвисти. 4. Още по-по-заблудени са хората с дипломи. Тези с дипломи по икономика или филология се считат за икономисти или филолози. 5. Най-заблудени са хората на фалшивото знание. За пример ще дадем теолозите, нумеролозите и т.н. Когато философстват за Висшето, те говорят празни приказки. Когато философстват за историята на теориите за Висшето, те изпадат в положението на историците (виж по-горе). Ако трябва да сме точни, то на български УЧЕН значи човек, който е бил подлаган на учене, без значение от резултата. НАУЧЕН е този, който е бил подлаган на учене, а резултатът е бил положителен. Ако питат мен, то думата SCIENTIST би трябвало да се превежда като САЙЪНТИСТ, но за съжаление българинът поставил началото на традицията* е бил УЧЕН, но не и НАУЧЕН, а още по-малко САЙЪНТИСТ. ________________________________________ * SCIENTIST да се превежда като УЧЕН За да потвърдя моето "древно" наблюдение че правим грешки дори когато критикуваме правенето на грешки, анализирах мисленето (езика) на: Днес ще се спра на мисленето на антрополога Дейвид Грейбър, който в есето "Така нареченият "Запад" никога не го е имало" пише: Почти невъзможно е да откриеш политически, философски или социален мислител, както Вляво така и Вдясно, който да се съмнява че може да се каже нещо смислено за "Западната традиция". Независимо от това че съм съгласен (не от вчера) както с конкретния цитат, така и с духа на есето, не мога да пропусна да кажа това:
Как може в едно изречение да критикуваш неоправданото допускане за съществуването на Запада, и същевременно да си сляп за неоправданото допускане за съществуването на Лявото и Дясното в политиката? WATSON: Where is the progress when 2000 years after Christ there are few people worth 30 pieces of silver?
HOLMES: It's elementary, my dear Watson, they call progress the fact that the people worth 1 piece of silver each became 8 billion. За някои казват че не им пречи нито акъл, нито образование. Всеки схваща че това не е комплимент, но ... понякога акълът и образованието са наистина пречки.
Удивително е колко много хора знаят какво е тесерактът, че дори n-политопът, но смятат че светът ни е четириизмерен. Елементарно, Уотсън, образованието им е сложило наочници така, както каруцарят слага наочници на конете ... да не си въртят главите настрани. Истината е че светът ни е многоизмерен и това лесно може да бъде демонстрирано. Да вземем за пример хората. Те се различават по:
Това са все различни измерения, но "слепият", без значение на това колко акъл и дипломи има, дели хората на две - културни и некултурни. Или на цивилизовани и нецивилизовани. Или на талантливи и неталантливи. Или на българи и чужденци. Или на светци и грешници. Е, и тук има изненада - всички грешат, но по различен начин. Някои го правят като виждат само четири измерения. It's been a long time since I've discovered that people err even when they criticize the errors of others. Now it occurs to me to criticize the linguistic errors of a critic of linguistic errors. My intention is to take as an example not the ordinary Joe, but the Nobel laureate Friedrich von Hayek.
In his last book, Hayek titled one of the chapters "Our Poisoned Language". At first glance I see two errors: 1. A basic linguistic error is to uncritically anthropomorphize. In this case, the language cannot be poisoned, it is the specific user who is (or is not). 2. Another common linguistic error is to uncritically privatize. Our language, our party, our motherland, our Mother Earth. A small language error triggers an avalanche of errors: we think of the flora, fauna, land, water, and air as truly ours, and we treat them as we please. Let's finish aphoristically: With 3 words a great mind can produce 2 errors. We, ordinary people, need much more words to do that. Този блог ще изчезне много преди да изчезнат плочите от Ашурбанипаловата библиотека. Да бях един почитател на конспиративните теории, щях да обвиня за това Ефекта на Линди, ама не съм. Затова ще обвиня себе си - вместо да пиша малко върху камък, избрал съм да пиша много върху нетраен носител. Подобен избор направиха хората, сътворили Стъклената пирамида пред Лувъра. Тя ще замине в небитието много преди каменната си посестрима, носеща името на Хеопс.
Няма да се опитвам да оправдавам французите, на които не съм виждал очите, но ... мога да се опитам да оправдая себе си. Предпочитам да пиша нетрайни неща, които някой би могъл да разбере и хареса днес, отколкото да разчитам на читателите след хилядолетия. Те ще ме разберат толкова, колкото днес аз разбирам книгите от Ашурбанипаловата библиотека. Тъпанар
Като чуе думата midwife, смята че става дума за на жена му ... средата. We come from the land where palms tall grow
Where the midnight wind makes hot dunes flow The power of Allah Will drive our rafts to new land To work all week, to earn and buy Europe, we are coming Читателят знае че деля хората с нещо между ушите на два вида:
а) интелигентни - тези които мислят правилно, и б) рационални - тези които вярват правилно, т.е. тези които базират мисленето си на правилни допускания. Разликата е като държавната граница - тънка, но очевидна. Интелигентният може да разсъждава правилно и на база на грешни допускания, а рационалният може да мисли неправилно на база на верни допускания. Естествено, в тези два случая резултатът от мисленето е лош. Да вземем за пример хората от тип Г, които смятат че виновни за лошокачествените народни избраници са НЕгласуващите избиратели. Логиката им е кристализирана в народната мъдрост "Докато умните се наумуват, лудите се налудуват." В нашия контекст: докато умните 68% не гласуват, глупаците-избиратели (32%) избират глупаци-избраници. Уж горната логика е добра, но допусканията са грешни. Откъде са сигурни че тези 68% са все умни? Откъде са сигурни че тези 32% (вкл. хората от тип Г) са все глупави? Да вземем за пример САЩ, където на последните президентски избори гласуваха цели 64%, т.е. където делът на гласувалите е двойно по-голям от нашенския. Е, и? Кого избраха "умните"? Как кого, Доналд Тръмп, когото сега чакаме да се налудува! "Русия е изстреляла междуконтинентална ракета срещу Украйна", съобщава пресата, а Пешо се чуди:
- Защо е трябвало ракетата да е междуконтинентална? - Защото Украйна е в Европа, а Русия е в Азия - отговаря Гошо. Прогледнали сме за толкова въображаеми сценарии как Изкуственият интелект:
Не е виновен ИИ, а ние. Ние сме тези, които жертват на НЕГОВИЯ "олтар" НАШИТЕ енергия и внимание. JOHN: My son discovered and proved the Pythagorean theorem at the age of 6. No one has ever done it so early.
GEORGE: Early? Are you crazy? Pythagoras did it 25 centuries ago. JOHN: Does this matter? He was over 40 when he did it. Do you understand, dear reader, what we did? With just one word (early) and without any Einsteinian magic tricks we explained why time is relative. |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
November 2024
|