Погледнато строго логически или има Бог или няма. Това обаче е опростенчески подход. От една страна, Бог може да го е имало, но сега да го няма: според Ницше Бог е мъртъв. От друга страна, това че Бог може да го няма сега, съвсем не значи че няма да го има в бъдеще. Когато попитали Рей Кърцуайл има ли Бог, той отговорил: "Още не". Имал предвид Изкуствения интелект.
По въпроса "Къде е Бог?"
Има две философски школи. Едната твърди че Бог е като ракета и си има ракета-носител. Ракетата-носител на Бога на Слънцето е Слънцето, а на Бога на езерото Лох-нес е езерото Лох-нес. Другата твърди че Бог е навсякъде. Какво, обаче, означава "навсякъде"? От отговора на този въпрос зависи и отговора на последния въпрос, а именно: "Какъв е Бог?"
По въпроса "Какъв е Бог?"
Според моноверсалистите, които можем да наречем и "георгигосподиновисти", има една Вселена и един Бог. След като Бог е навсякъде, това означава че той трябва да може да се мушне както в голямото, така и в малкото. Ерго, Бог би трябвало да е миниатюрен.
Според мултиверсалистите има много Вселени и много Богове - за всяка вселена по един или повече. За да може да напъха максимален брой богове в една Вселена, Башбогът трябва да реши т.н. Bin packing проблем, което той прави като използва т.н. First-fit алгоритъм*. С други думи, първо слага в празните Вселени големите Богове, а след това допълва с по-малки. Така във Вселената на древните гърци се появяват Зевс, брат му Посейдон, жена му Хера, дечицата Аполон, Атина, Артемида ... докато стигнем до дребосъците Океанос, Хелиос, Еос и Селена.
Както вече сте разбрали, Бог може да е някъде, а може и да е навсякъде. Може да е голям, а може и да е малък. Може да го има, а може и да го няма. Едно нещо го няма със сигурност - единодушието по тези въпроси. Ерго, Бог на единодушието няма, биха казали почитателите на "ракетоносителската" теория.
_________________________________
* че ако не го правеше бихме се усъмнили в способностите му да решава проблеми, успешно решавани от хората