От десетилетия използвам дезодоранти, т.е. обезмирисители. След дезодорантите, на пазара се появиха и анти-перспирантите, т.е. обезпотителите. Не употребявам такива по простата причина че не смятам за разумно да преча на работата на организма си, в случая - да терморегулира себе си, произвеждайки пот. Защо тогава използвам дезодоранти? Защото смятам за разумно да се бъркам в работата на "външните" бактерии, хранещи се с (т.е. разграждащи) потта ми.
Горното ми поведение е базирано на чисто езиков анализ. За съжаление, не съм образован и оборудван да направя сравнителен анализ на дезодорант и анти-перспирант и да установя химическите разлики между тях, както и разликите в биологическите им ефекти. Без да съм привърженик на теории на конспирацията, не изключвам възможността едно нещо да се нарича "дезодорант", по чисто маркетингови съображения, т.е. за да бъде продадено на хората (като мен), които не използват анти-перспиранти.
Не става дума само за дезодоранти. На щанда на "Тандем" в софийските Централни хали съм присъствал на разговор между продавачка и купувачка (пазеща диета), в който се оказа че всички телешки, свински и пилешки кренвирши съдържат месо от всички споменати животни. Следователно, изразът "телешки кренвирш" е в най-лошия случай изцяло езикова (маркетингова) конструкция, а в най-добрия - индикация за преобладаващото месо (но не и материал*) в съответния кренвирш.
Тандемецът Вътев е уважаван месопроизводител, а вероятно и земеделски министър (сега). И точно по време на министерствуването му научихме че изразът "овче сирене" е просто индикация за това че в материала, от който е направено овчето сирене, има следи от овче мляко.
Ще завършим с малко черен хумор: Приятелството е неистинско, когато е за пари. Сиренето е с пари, дори и когато е неистинско.
_______________________________________________________________
* който не е задължително да е с животински произход