Да се гордееш с това което четеш е все едно да се гордееш с това че пиеш шампанско, т.е. проява на консуматорщина. Право да се гордеят с книгата и шампанското имат само авторите.
Четенето е необходимо, но не и достатъчно условие. То е просто стъпка по пътя към писането.
Да се гордееш с това което четеш е все едно да се гордееш с това че пиеш шампанско, т.е. проява на консуматорщина. Право да се гордеят с книгата и шампанското имат само авторите.
0 Comments
They say that the best ideas are born in the shower. No way! The idea of showering was not born in the shower. It is the same with:
Математиката е като светлината:
... не само в България. Да вземем за пример австрийците, горди с Виенската си школа за езда. Тя, всъщност, не е Виенска, а Испанска, нищо че се яздят словенски коне. Най-известният ездач и шеф на школата бил роден в Чехия под името Готлиб Полак, което говори за полски произход.
Ако не ви стигат австрийците, ще продължим с унгарците. Те се гордеят с будапещенското кафене "Жербо". То е основано от Хенрик Куглер, чието име не звучи на унгарски, и Емил Жербо, който е швейцарец, обучаван на сладкарско изкуство в Германия, Франция и Англия. Съвременният дизайн на кафенето:
Ще завърша с едно лично наблюдение: Едни са известни с това че са известни, а други са горди с националната си гордост. Като няма с какво друго ... Чудил ли си се, драги читателю, защо ти носиш името на дядо си, но никой от синовете на Аспарух не се е казвал Кубрат? Хрумвало ли ти е някога следното: Причината може да е че наричаният от нас Кубрат не се е казвал Кубрат. Така са го наричали онези със собствената писменост, когато:
Изкуственият интелект щял да ни помогне да разкрием тайните на съзнанието. Така си мислят разни лаици, а (според журналистите) и някои създатели на ИИ. Ако питат мен, това са пълни глупости.
Да разчиташ че съзнанието може да обясни себе си е като да разчиташ че едно множество може да съдържа себе си. Това може и да е възможно в някои далечни вселени (аксиоматични системи), но не и в нашата. Към високия скок има два подхода:
А сега се обръщам лично към теб, драги читателю. Ако вниманието ти не е скачало от този текст към социалните мрежи и телефонните разговори, то ти си разбрал че тук става дума за скачането в преносен смисъл. Можеш спокойно да замениш думата "скачане" с нещо друго. Накратко: Ако си роден за скачане, ти нямаш нужда от тежки, чести и дълги тренировки, и състезания, а от достатъчно сън, почивка и желание да се надскочиш. Стефка тренираше толкова само защото не беше родена за скачане, а за ходене. Котката, пък, дори и с ежедневни тренировки, не може да надходи Стефка - защото не е родена за ходене, вкл. и поради факта че трябва да спи по 16 часа дневно. Знам че не сте вчерашни, но мислили ли сте за това:
Всичко е важно и сложно:
Дотук добре, но след това настава голямата скука - рязането на апендикси, обучаването на деца и правенето на суджуци се автоматизира. Правиш неща, които други са правили преди теб, или (в най-добрия случай) които ти си правил преди това. И при по-висшите (според някои) неща като изкуството е същото: ДА СВИРИШ ВСЯКА СЕДМИЦА YESTERDAY IS SO YESTERDAY. This is what many authors ask. I admit I do not know the answer. I know one other thing:
If those authors really knew how Rockefeller made his billions, they would be making billions, not writing papers and books about him. Посвещавам този текст на мосю Артанян (той си знае кой е)
Мосю Артанян ме нарича (на майтап) Контрарян*, понеже по всеки въпрос съм имал собствено мнение. Без негово знание и разрешение, ще демонстрирам колко е прав с пример от неговия живот. Професорът по математика изправил Артанян пред студентите, с цел да го подиграе. Казал им: - Вижте го, бе, вижте го! Нищо не знае, но държи на своето. Казано на езика на Артанян, професорът му казал че е Контрарян. Е, сега и аз ще се представя като такъв. Моето собствено мнение е следното: Професорът може и да е мислил изказването си за критика, но аз го виждам като похвала. Знанието може да се изучи, но способността да имаш собствено мнение се получава в детството (от възпитание плюс случайности). За разлика от знанието, с детството нямаш възможност за втори опит. Послепис Да ме извиняват редовните читатели, но ... понеже този текст е посветен на мосю Артанян, който не е сред тях, та заради него ще потретя моята любима мисъл на Алан Кей: Различната гледна точка** ти дава 80 допълнителни IQ точки. ______________________________________ * от английското contrarian ** т.е. собственото мнение Гошо е снощен. Не му се става от леглото и се захваща да чете новините. Първата новина е "Депутатите задължиха шефа на БНБ да напусне, ако ще става служебен премиер".
Нещо проблясва в главата на Гошо. Снощи, докато се напиваха с приятелите, някой разказа история за Дания. Там за не-знам-какво-си нарушение не те наказвали, а те пращали на курс - да ти обяснят защо и колко не си прав. А при повторно нарушение от този вид те пращали в лудницата (щом не си научил нищо от курса, явно главата ти не е добре). Нещо проблясва (за втори път) в главата на Гошо - ако си шеф на БНБ и се навиеш да станеш служебен премиер, то главата ти не е добре и мястото ти е в лудницата. В "Кога престанахме на разбираме света" Бенхамин Лабатут цитира (или поставя свои думи в устата на) Александър Гротендийк: "Не мазните пръсти на генералите пуснаха от бутилката духа, унищожил Хирошима и Нагасаки, а пръстите на група физици, изписали купчина уравнения."
Изкуството е относително, казвате. От една страна, прави сте. Любимецът на публиката Джан Имоу не е взел ни един Оскар.
От друга страна, в грешка сте. В някои сцени Джан Имоу вкарва повече хора, отколкото българският режисьор Х е вкарал в кинозалата през целия си живот. - Какво знаеш ти, бе, Ханс? Знаеш ли че България е била на 3 морета? - пита Гошо Тъпото.
- Знам, знам, ама сега е само на едно. И името му знам. Казва се Scheissee - смее се Ханс. Това твърди български професор. Лоша работа, но не толкова. Има други, по-лоши:
1. Още по-голям процент от българите не мислят. Да вземем за пример преподавателите (училищни и университетски). Те считат че работата им е да те научат на Големия урок: Кой си ти че да правиш и да мислиш? Остави първото на творците, а второто - на критиците! Ти си тук за да учиш ... наизуст! А учащите им вярват и усвояват урока. 2. По-лошото е че голям процент от тези, които четат, четат неправилни неща. Преди дни присъствах виртуално на "лекция" на университетски преподавател по математика. Според него двете основни теореми на аритметиката били:
3. Най-лошото е че голям процент от тези, които четат, четат без разбиране. Да вземем за пример споменатият преподавател. Ако можеше да чете аритметиката с разбиране, той щеше да знае коя наистина е Основната теорема на аритметиката. Сещате ли се за слънчевото затъмнение? Една малка, мижава, Луна успява да затъмни огромното, горящо, Слънце ... единствено заради стратегическото си разположение.
Заради стратегическото си разположение, група учители, професори и образователни бюрократи са успели да затъмнят хоризонта на цели народи. Народите виждат знанието като двоеточие (:) - горната точка е източникът (преподавателят), долната - приемникът (ученикът). Да имат да вземат! Знанието прилича на вертикалния елипсис (⋮). Горната точка е откривателят/създателят, средната е преподавателят, а долната - ученикът. Стратегическото разположение на преподавателя закрива откривателя и изобретателя, правейки ги невидими за ученика, който си мисли че знанието е игра за двама. Напредналите ученици имат други заблуди - за тях знанието не е игра за двама, а състезание с повече участници. Познахте, говоря за ученическите и студентските олимпиади. Ако сте техни почитатели, помислете дали нещо, стратегически разположено над вас, не закрива светлината, т.е. истината че: Никое ново знание не се е родило на олимпиада по математика или физика. Шиничи Мочизуки, професор от Изследователския институт за математически науки към Университета на Киото, твърди че е решил сложен математически проблем (a+b=c). Много от колегите му не са сигурни дали го е решил, защото смятат решението му за прекалено дълго и неразбираемо.
Аз бих дал на Мочизуки и колегите му друг проблем за решаване, който не съм сигурен дали биха могли да решат. Ето го: S = М union {?} Преведено на прост български: След като е всеобщо признато че множеството на математиката М включва елементите: аритметика, геометрия, алгебра, анализ, дискретна математика, математическа логика, статистика и т.н., то какво освен М включва множеството S на математическите науки? Изводът, и той с мастило за първи клас: Тръгнали са да се занимават със сложни математически проблеми хора които не могат да броят, т.е. които не могат да решат кога да използват единствено и кога множествено число. Пролетарии от всички страни! Отпред, отзад, отляво, отдясно, отгоре, отдолу!
Българските власти приемат че ако човек е пил, има голяма вероятност да причини ПТП. По тази причина карането с алкохол в кръвта, дори при липса на пострадали хора и имоти, се наказва с отнемане на МПС-то. Никой не си задава математически коректните въпроси:
"Забелязал съм че всички защитници на правото на аборт са били родени", се подиграваше (със същите) Роналд Рейгън. Забелязал съм че 100% от причинилите ПТП са били живи когато са го причинявали, подигравам се аз. Има ли ПТП, вероятността то да е причинено от ЖИВ шофьор е много по-голяма от вероятността то да е причинено от ПИЛ шофьор. Ерго, по логиката на нашите власти трябва да се наказват всички ЖИВИ шофьори. Послепис от 24.03.2025 Българските власти квантифицират понякога, но това винаги става СЛЕДварително, на принципа "Каква я мислехме, каква стана". Ще дадем за пример образователно "нововъведение", което властите въвели с най-добри намерения, но без да се сетят да квантифицират ефекта му предварително. Е, сега се оказва че от всички двеста(тина) хиляди студенти през периода 2021-2025 само 27 са избрали да ползват "нововъведението". За разлика от ходещите "за гъби" в деня на изборите, активните избиратели приличат на дупедавците. Хем ги прекарват, в пряк и преносен смисъл, хем се гордеят че (за разлика от "гъбарите") са неотменна част от "демократичния процес" ... на прекарването.
Ако питате мен, активните избиратели са още по-зле от дупедавците. Елементарно, Уотсън, вторите поне разбират че са ги прекарали. Спомняте ли си моя рекорд за кратка кинокритика:
Сандра О във филм на Джесика Ю. Кръгла 0. Вече го подобрих така: NOсферату Учени от Университета за национална и световна сигурност откриха в подземията на Кучиндолския манастир писмо от младия дякон Левски до игумена на манастира. То е в окаяно състояние и единственото което може да бъде разчетено е следното:
България на 3 морета - 5 години. България на 0 морета - 605 години. Ето поради что се срамим да се наречем българи. утоПиАр - човек, рекламиращ утопии за пари.
утОПИАТИ - нови (опияняващи) идеи и продукти за масите. утоПИЯНИЦА - човек, опиващ се от новите идеи и продукти. утоПИЧКА - за идеята (особено ако е нова) ще си даде ... сещате се. Най-важната дума сервирам за десерт: утоПитоПлатено - гаранции за идеи не даваме и пари не връщаме, да сте внимавали когато му е било времето. Днес ще развенчаем мита че България е единствената страна, запазила името си от основаването си.
На първо място, кое е по-важно - да запазиш името си или територията си? Питайте Симеон Сакскобургготски! Той с лекота би сe прекръстил на Шимон Заксенберг, само и само да си получи обратно владенията на дедите в Сакс-Кобург и Гота. Така както от цар се прекръсти на премиер, само и само да получи няколко горички в България. Така както някои негови роднини от рода Сакс-Кобург-Гота се прекръстиха на Уиндзор, само и само да си запазят британската корона. На второ място, има и други държави запазили имената си. Има даже такива, запазили имената на народите си, каквито са били отпреди да си направят държавата. Как според вас се казват държавите на ДАНИТЕ, БРИТИТЕ и ФРАНКИТЕ? Ако бяхме последвали примера им, сега държавата ни трябваше да се казва "Обединена Оногурия, Утигурия, Кутригурия, Шарагурия и ... последния да затвори вратата". Завършвам с въпрос за блондинки: Знаете ли изобщо истинските имената на страните и народите, както и историите им, че да правите подобни необмислени изказвания за единствената България? Ако си мислите че най-многолюдната страна се нарича Китай, то не се чудете че отидете ли там никой не разбира за какво говорите! Накрая, давам на блондинките отговор наготово: България не е запазила името си. Сещате ли се за свети Паисий Хилендарски? Не питаше ли той поради что се срамим да се наречем БОЛГАРИ? Това значи че само допреди 250-300 години страната се е наричала БОЛГАРИЯ. Как се е наричала преди 1300 години никой не знае, така както никой не знае как са се обръщали към владетеля ѝ: "хане ювиги" или "кане субиги". Знаем как са наричали страната ромеите (Вулгария), но това може да е бил обиден прякор. Да караш безработните да плащат здравни осигуровки не помага, а вреди, на здравето им. Та нали, заради този харч, те ще ядат и ще се топлят по-малко.
Драги политици, безработните могат да бъдат опасни. Не се гаврете с тях, за да не предизвикате социални трусове! Спомнете си колко опасни бяха безработните Ленин, Сталин, Хитлер и Пол Пот! |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
June 2025
|