To see a world in a grain of sand
And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
And eternity in an hour.
I also see Leonhard Euler who, by looking at the small map of Königsberg, laid the foundations of Graph Theory.
"When your eyes get used to seeing the bigness of little things, the really big things leave you indifferent," TV journalist Kevork Kevorkian wrote. I have no idea what he had in mind, but in my mind I see Basho, Davila, the Beatles, and William Blake's "Auguries of Innocence":
To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand And eternity in an hour. I also see Leonhard Euler who, by looking at the small map of Königsberg, laid the foundations of Graph Theory.
0 Comments
Българите обичат да се ВОДЯТ, без да БЪДАТ. Ако това ви звучи криптично, ще осветля проблема с няколко примера:
1. Преди десетилетия българите се водеха комунисти, без да имат представа че в истинския (съветския) комунизъм нещата бяха различни, поради което руснаците казваха: "В Болгарии как на Западе!" 2. Сега българите се водят капиталисти, което не им пречи да разчитат на държавата за всичко. Видят ли капитал те, вместо да го инвестират, го загробват в жилище, без значение какви са цените на жилищата в момента. 3. Българите се водят славяни, нищо че генетичните изследвания показват преимуществени (55%-ни) връзки с източно-средиземноморските народи. 4. Българският език се води модерен, понеже е изгубил падежите си. Всъщност, води се че ги е изгубил. Кажеш ли "мила мамо" или "жено, донеси мезето", ти използваш звателния падеж (вокатива). 5. Завършвам с любим пример: българските актьори обичат да се водят за артисти. Нищо че първото означава ИЗПЪЛНИТЕЛИ, а второто - ТВОРЦИ. Не могат ли да научат тези езикови тънкости от лекциите по АКТЬОРСКО майсторство (ACTING)? "Нобелистите са 870. Олимпийските златни медали са хиляди. Оскарите? На кой му дреме. За да си част от Клуба на наистина изключителните (първата стотица) ти трябва да имаш (краен) Ердьош-Бейкън-Сабат номер" ... така започва статия, посветена на физика Лорънс Краус. От статията научаваме че освен Айнщайн, Стивън Хокинг, Карл Сейгън и самият Краус, такива номера имали актрисите Лиса Кудроу и Натали Портман.
Щрак ... включва ми се bulshit-детекторът. Да има актриси в клуба на изключителните е толкова фантастично ... колкото Мария Бакалова да каже "орбитофронтален кортекс" вместо "п?тка" във филм за Борат Сагдиев. Да вземем за пример Натали Хершлаг, известна под името Натали Портман. Статията в Уикипедия твърди че нейният ЕБС номер е 11 (на база на нейния Ердьош-номер 5). Уви, това е долна лъжа. Както е написано още в първото изречение на статията, Ердьош-номерата се измерват чрез авторството на математически статии (може и книги). Има допълнително изискване - те да са наистина математически (research), а не свързани с историята, философията или преподаването на математиката. Творбата на която бакалавърката по психология Портман е съавтор няма нищо общо с математиката, а с психологията на пеленачетата. Ситуацията с блондинката Кудроу е подобна - бакалавърката по биология е съавторка на баща си в статия за десняко-левичарските аспекти на главоболието. Предлагам им тема за следваща статия: "Шуробаджанащина при изследванията на главоболието". Е, има някаква светлинка в тунела. Преди да стане бакалавър по математика, актрисата Даника Маккелар е написала (като съавтор) това. Не че разбирам нещо от него, но на външен вид ми изглежда съвсем математически. Дали би минало за математика пред специалисти е трудно да се каже, но Маккелар определено е по-близо до истината от Портман и Кудроу. Обаче ... Маккелар не се вписва изобщо в Клуба на изключителните, защото в музикално отношение я няма никаква. Сори, Даника! Карл Фридрих Гаус е запомнен с афоризма че това което ни е нужно са идеите, а не символните репрезентации. Не съм аз човекът, който ще си позволи да го критикува, но ще отбележа че и репрезентациите са също важни. Не е случайно че програмистите си подслаждат (и опростяват) живота с т.н. синтактична захар. Отдалеч започнах, признавам, но веднага ще премина към основното. Ако някой се е учудил на вчерашната ми смехотворна претенция, под формата на равенството А000203(n) = A000593(n)*A038712(n), то държа да отбележа че тук става дума за "математическа захар". В истинския си вид равенството изглежда значително "по-страшно": където е т.н. Канонична репрезентация на естествените числа, a е т.н. побитов XOR.
Написана с мастило за първи клас горната чудесия звучи така: Сумата на делителите на естественото число n е равна на произведението от: a) сумата на нечетните делители на n, и б) n XOR (n-1). Послепис от 4.05.2025 г. Срамота! Пропуснал съм да отбележа че формулата по-горе илюстрира частен случай на следната моя теорема. Добродетелта често е страх от закона или от това какво ще кажат хората. Рихард Цооцман
Измислят нови имена, за да може публиката да вярва че става дума за нещо наистина ново. Емил Зола Можеш да убиеш човек с апартамент толкова лесно, колкото с брадва. Хайнрих Цилле Всеки мъж иска жена достатъчно умна за да го разбира и достатъчно глупава за да го харесва. Израел Зангвил Благодарение на отличния Бейкън-калкулатор и вроденото ми любопитство, открих че моят Бейкън-номер е 3 (през Росица Данаилова).
Започвам да търся Сабат-калкулатор, че да видя дали не може да си подобря Сабат-номера, който засега е 3. Ердьош-калкулаторът отдавна го знам, но там (както се казваше в рекламата): Не става само със свирене (и снимане), трябва и акъл! Послепис 1. Засега съм изпреварил Айнщайн, с неговия Бейкън-номер 4 и Сабат-номер 5. 2. Доколкото Ердьош-номерата се дават за авторство на research papers в математиката (но не и в химията, физиката, езикознанието, богословието и т.н.), то посоченият тук номер 2 на Айнщайн е фалшив. Както и тези на физика Стивън Хокинг и актрисите Натали Портман и Лиса Кудроу (за които ще докладвам допълнително). Дали не съм на път да разкрия световна конспирация? Послепис 2 Ако Ердьош-номерата се даваха просто за писане на нещо, то моят номер е 4, заради съавторската ми формула, която на "жаргона" на OEIS се записва така: А000203(n) = A000593(n)*A038712(n). С това свободно третиране на писането, излиза че моят комбиниран ЕБС-номер 10 (= 4+3+3) "надцаква" Айнщайновия номер 11 и Портмановия (също 11). Преди години ЕС, а оттам и България, забрани различните застрахователни премии за мъже и жени - за да нямало дискриминация по пол. Никой не пожела да чуе и разбере аргументите че различните премии по пол отчитат различната средна продължителност на живота по пол и, следователно, са инструмент за антидискриминация.
А как седи въпросът с дискриминацията по пол при българските пенсии? Там дискриминацията е тройна, защото мъжете "духат супата" три пъти: Първият - като се пенсионират по-късно, т.е. като плащат по-дълго осигуровките за пенсия. Вторият - като (по горната причина) получават пенсия по-кратко (ако допуснем че мъжете и жените имат една и съща продължителност на живота). Третият - като получават пенсия още по-кратко (понеже средната им продължителност на живота е по-ниска от тази на жените). Какво да направим? Как какво, трябва да купим на българските законотворци:
Преди време завърших първата серия така:
А какво е ставало когато ти си замествал някого, ще попитате. Не съм! Винаги съм отивал или в новосъздаваща се организация, или на новосъздадена позиция. Така и не разбрах какво е да заместваш някого. Сега се сещам че ми се е случвало да заместя ... напусналия барабанист на една рок-група. На първата репетиция присъстваше художественият ръководител на групата - да види що за стока съм и (ако ме одобри) да ми даде наставления. Човекът беше мултиинструменталист, с музикална гимназия и консерватория зад гърба. Одобри "стоката", но аз напуснах след втората репетиция ... за да участвам с приятел в нова група. Тя си нямаше художествен ръководител, но имаше голяма и добре оборудвана зала за репетиции в центъра на София. Година по-късно вървя по "Раковски", а зад мен се чува тежко дишане. Обръщам се и гледам - художественият ръководител. Искал да говорим за нещо. Питам го защо е търчал, вместо да ме викне, а той казва че ми бил забравил името. Искал да ми предложи да ходим в чужбина да акомпанираме на някаква вокална група. Казвам му че в музикално отношение вече съм само слушател и той си тръгва. А аз се сещам че да предложиш работа на човек, дето не му знаеш името (и си го чул само веднъж), говори доста добре за репутацията на човека. 1. Добре че сме в 21-ви век, та да се научим че старобългарските владетели не са били страноприемници (ханове), а канове. Време е да се научим и как точно са се казвали. Да започнем с това че в продължение на дълъг период (започнал през 1-ви век и завършил през 3-4-ти век н.е.) гръцката буква бета (запазвайки външния си вид) се превръща във вита*. Доколкото кановете ни са от по-късен период, то имената им (получени от писмени източници на гръцки) не биха могли да са Кубрат и Кубер, а Куврат и Кувер.
2. Каква е ситуацията с Батбаян? Там спор няма, името му на гръцки е Μπατμπαγιάν. 3. Нека не залагаме много пари на тези К и В, все пак говорим за начин по който гърците са извратили оригиналните титли и имена на владетелите. Което не значи че с извращаване на гръцките извращения ние възстановяваме историческата истина. С мастило за първи клас: К-то и В-то в титлата и името на кана не са пълната истина, но са на пътя към нея. 4. Да направим и друга корекция: Кан Куврат никога не е бил византийски заложник (вкл. възпитаник) и християнин. __________________________________ * заради този т.н. бетацизъм узото, познато у нас под името "Барбаяни" е всъщност "Варваяни" Да бяхме като Витгенщайн, щяхме да си кажем: "Ако гарваните можеха да говорят, нямаше да можем да ги разбираме". Ние, обаче, сме модерни хора. Затова решаваме да поспрем и да се заслушаме в гарвановото грачене. Ето какво дочуваме:
Днес, в деня на годишнината от обесването на Васил Левски, софийското летище бе официално наречено в негова чест на негово име. Като знам как вие, българите, грозно грачите имената на Фирнау ди Магаяиш и Конгдзъ, мъка ми е как сега португалците и китайците грозно ще грачат името на Левски. Грозно, та чак зловещо! Едно убийство те прави убиец. Хиляда - герой. Хайнрих Визнер
Тези които бягат от себе си, винаги ги хващат. Ернст Вихерт Комунизмът се провали защото не даваше на цените да казват икономическата истина. Капитализмът може да се провали ако не дава на цените да казват екологическата истина. Ернст Улрих фон Вайцзекер Хората са три вида: тези които карат нещата да се случват, тези които виждат какво се случва и тези които нямат идея какво се случва. Карл Вайнхофер Изкуството няма родина. Карл Мария фон Вебер Основната разлика между креативните и по-малко креативните хора е че първите считат себе си за креативни, а вторите - не. Ричард Л. Уийвър Не ни трябват повече власт, талант и възможности. Това което ни трябва е волята да използваме това което имаме. Базил С. Уолш Не знанието само по себе си, а степента в която можеш да използваш знанието си, е сила. Вилхелм Фогел
Свободата ти струва само толкова, колкото струваш ти. Александр Родолф Вине Прогрес наричаме непрестанните усилия да направим нещата които ядем, пием и носим толкова качествени, колкото бяха преди. Били Вон They say the shortest distance between two points is the straight line. Maybe, but not when it comes to points of view.
"Ако могат да те убедят да обвиняваш себе си, а не група злодеи, за жалката ти участ, то опасният газ излиза от социалния балон", смятал Джон Тейлър Гато.
Ако приемем казаното от Гато за вярно, то ни дава интересна гледна точка към новия американски президент и неговите последователи. Те обвиниха група злодеи - американски демократи и геронтократи - за участта на Америка, и поискаха да направят Америка велика отново. Ще рече, успявайки да убедят американците че злодеите са виновни за участта им, тръмпианците нагнетяват опасния газ в американския социален балон. С няколко думи: Научи ли се американецът, подобно на руснака от първите 4 десетилетия на 20-ти век, да търси вината за бедите си в другите, ще стане СТРАШНО. Мина повече от година, но аз помня какво каза Спирос Историкът:
Вие, българите, сте такива провинциалисти! Вземате за главни герои (светци, спортисти и прочие) хора, които ние, гърците, смятаме за обикновени статисти. Давам ти пример с нашия баскетболист Янис Адетокунбо! На 28-мия му рожден ден за него вече имаше 7-звезден игрален филм от "Дисни". А за вашия Саша Везенков, който направи 28 на 6-ти август? Нищо! Не само гърците са максималисти. Да вземем за пример готите. Готът от гръцки произход Улфила (311-383) се прочу с това че покръсти готите, измисли им азбука, преведе Библията на готски и обучи свещеници да водят службите на готски. Готите му благодариха и ... толкова. А как е при нас, българите? Малко работа, много награди. 5 века след Улфила Кирилос ни измисли азбука и хоп ... светец, барабар с брат му Мефодиос. Цар Борис покръсти българите и хоп ... светец. Климент обучи свещеници и хоп ... светец. Четирима станаха светци с това, което Улфила свърши сам, за едното мерси. След години размишления по темата какво би могъл да означава изразът "славянобългарска азбука", постигнах пробив:
В генетично и културно отношение българите са повече балкански, отколкото славянски, народ. Следователно, изразът "славянобългарска азбука" има дълбок смисъл ... ако го четем като "азбука на част от българите". Тезата ми е подкрепена статистически - около половината от българските деца и младежи (а вероятно и от възрастните) ползват азбуката само на думи, понеже са функционално неграмотни. Щяха ли светите братя да дадат на славяните азбука, ако знаеха че те - неблагодарниците - няма да я вземат:
Тръгнеш ли по наклонената плоскост, спиране няма. 27-годишният Леонардо да Винчи се забавлявал, наблюдавайки обесването на Бернардо Бандини Барончелли, че и го нарисувал. За 54-годишният Леонардо не било проблем да наблюдава смъртта на 100-годишен старец, след което собственоръчно да го нареже ... с изследователска цел.
Послепис от 31.03.2025 С горния текст предварих излязлата на 5-ти март книга "Границите на гения". В нея авторката обяснява несериозността на Леонардо (да завършва или дори започва това, за което са му предплатили) с разностранните му (и бързо сменящи се) интереси. Е, по-горе аз открих един от постоянните му интереси ... интересът към смъртта. Що се отнася до интереса му да не завършва творбите си, Леонардо е смятал за незавършена и "Мона Лиза". По тази причина тя е била с него при смъртта му във Франция, вместо да е в дома на Франческо дел Джокондо във Флоренция. След смъртта му френският крал си присвоил картината и точно затова днес тя е в Лувъра. "Няма нищо по-глупаво от изобретателството. Сега съм на 35 години, но светът не е видял за 35 пенита полза от мен", казал Джеймс Уат. Когато станал на 40 изобретил парна машина, известна днес под името Парна машина на Уат.
Остроумието е нещо което ти хрумва ден по-късно. Марк Твен
Образованието научава умния колко малко може да се направи и заблуждава глупавия колко много може да се направи. Юлиан Тувим Потребителите са за икономиката това, което са гласоподавателите за политиката. Джим Търнър Бедността не е срамна, но това е единственото хубаво нещо което може да се каже за нея. Р. М. Тъкър Литературният успех е индикация не толкова на качеството на книгата, колкото на умственото състояние на масите. Курт Тухолски Университетът развива както таланта, така и глупостта. Антон Чехов Който сее привилегии, жъне революции. Клод Тилие Хората станаха инструменти на своите инструменти. Хенри Дейвид Торо Колко много жени трябва да познаеш, преди да опознаеш жените! Паул Таусих Да трябва да си сам е трудно, да си способен да си сам - хубаво. Рабиндранат Тагор When Alan Turing was thinking about the Turing machine he was able to see the Infinity, i.e. he was able to see his machine entering an infinite loop.
When Alan Turing was thinking about the Turing test he was unable to see the Infinity, i.e. he was unable to see that his argument produces an infinite regress. In other words, if the criterion for intelligent behavior of the tested (computer) is its ability to fool the tester (human) that it (the computer) is human, then the criterion for intelligent behavior of the human (tester) is his ability to fool someone else (the metatester) that he (the human) is someone else (a metatester), then the criterion for the intelligent behavior of the metatester is her ability to fool the metametatester that she (the metatester) is a metametatester, then ... "Няма пътническа застраховка срещу загубата на предразсъдъци", смятал немският афорист Герхард Уленбрук. Вероятно е имал предвид това, че пътуването разширява кръгозора. Вярно е, разширява го, защото пътуващият вижда че много неща могат да се правят различно, както и че в това има резон.
От друга страна разширяването на кръгозора е свързано с разширяване (надценяване) на самомнението. Връща се разширеният кръгозорник и започва да поучава: това вие не го знаете, понеже не сте били там. Спомням си как преди 10-тина години едни такива кръгозорници ме убеждаваха че бъдещето принадлежало на водородните автомобили защото в Германия това започвало да се случва. До 2-3 години щял да го разбере и светът. Е, не го разбра! Да се оставиш немци да ти разширяват кръгозора, и то по въпроса за водорода, е глупаво. Светът си спомня с присмех как немците се опитаха да разширят кръгозора му относно водородното въздухоплаване, но се провалиха многократно - за последно с "Хинденбург". Понякога пътуването води до разширяване на кръгозора, но само ако предварително си се сдобил с такъв. В останалите случаи то просто помага за заменянето на едни предразсъдъци с други. Вземаме осмоъгълник и поставяме на средата на страните му по кръгче. Същото правим и с върховете му. В кръгчетата поставяме уникални цели положителни числа, така че сумите на числата на всички страни на осмоъгълника да са равни. Да се изчисли коя е минималната сума на числата в кръгчетата, т.е. кои са числата и коя е пермутацията им!
"Ако двама души вършат едно и също, то не е едно и също", смятал Публий Теренций Афер. Лесно можеш да се убедиш в правотата му, видиш ли мадоните на Леонардо и Репин. Всеки, дори лаикът, би могъл да каже коя мадона предхожда другата.
В този контекст, математиката е по-интересна от изобразителното изкуство. Без специализирани знания, никой не би разпознал кое от доказателствата на Евклидовата теорема е на Евклид (3 века преди новата ера) и кое - на Сайдак (20 века след нея). |
This website uses marketing and tracking technologies. Opting out of this will opt you out of all cookies, except for those needed to run the website. Note that some products may not work as well without tracking cookies. Opt Out of CookiesCategories
All
Archives
June 2025
|