Първият пример е със самата бира "Каменица". От компанията твърдят че това била първата българска бира, а и че (според някакви рекламни чадъри) хмелният ѝ вкус бил от 1881 г. Няма как да се съглася:
- Нито хмелът, нито водата, нито ечемикът са от 1881 г. Следователно, вкусът няма как да е оттогава.
- Това че Каменица е първата българска бира е също невярно, понеже до 1885 г. Източна Румелия е била провинция на Османската империя. Първо е Шуменското пиво, създадено през 1882 г.
Нека от 19-ти преминем в 21-ви век. Сега вместо за дати, ще разсъждаваме за координати. Казват че тези дни двама българи прекосили Северния ледовит океан. Това е съмнително. Няма как да тръгнеш от Южна Норвегия, да стигнеш до северния норвежки остров Свалбард и да твърдиш че си прекосил Северния ледовит океан. Точният израз е "са се топнали в Северния ледовит океан в района на Свалбард". Елементарно, Уотсън, континенталната част на Норвегия граничи само със северния Атлантически океан - който не вярва, да види тази официална карта. Прекосяване на океан означава (минимум) да тръгнеш от един континент и да стигнеш до друг, спомнете си уроците за Колумб.
Изводът:
Сякаш доста български успехи приличат на измислената Грами-награда на ФСБ. Ако искат да им вярваме:
- че имат награда, те не трябва да разказват, а да показват.
- че са прекосили някой океан, трябва да посочват неоспорими факти за маршрута, а не да обясняват колко трудно им е било тогава и колко горди са сега.