Математиката е като пирамида - колкото по-нагоре се качваш, толкова по-тясно ти става. Затова децата-чудо в математиката "изгряват" в теорията на числата. Тя е плодородната зелена долина в основата на пирамидата, където проблемите са лесно обясними, но има много неоткрити територии. Детето Карл Фридрих Гаус е известно (сред неспециалистите) основно с откриването на бърз начин за изчисляване на сумата на числата от 1 до 100. Гаус не остава за цял живот в плодородното "поле на числата". За разлика от унгарското дете Пал Ердьош, което също започва там, но решава да остане и става най-продуктивният математик на всички времена: както по отношение на броя на публикациите, така и по отношение на броя на съавторите.
А нима в живота е по-различно? Той също е пирамида. Колкото по-високо се изкачваш в йерархията, толкова по-тясно ти става: мястото е малко, а желаещите са много. Задължително е да се съобразяваш със силните, но е полезно да се пазиш от всички. Няма пасища за откриване, трябва да пасеш вече пасени пасища, а много често това, което някой друг вече е пасъл.
Близо до върха, започваш да се чувстваш като алпинист. Става студено; въздухът се разрежда; флората и фауната приемат необичайни и некрасиви форми. Дори и да стигнеш до върха, установяваш че освен да гледаш, там няма какво друго да правиш.